Çocuklarda şeker hastalığına dikkat

Optimed Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Medeni Asma, çocuklarda şeker hastalığı (diyabet) hakkında bilgi verdi.

Çocuklarda şeker hastalığına dikkat

Kapaklı Gazetesi - Şeker hastalığı (diyabet) erişkinlerde daha sık görüldüğünden daha çok erişkinlerin hastalığı olarak bilinir ve çocuklarda şeker hastalığı olabileceği pek akla gelmez. Optimed Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Medeni Asma, çocuklarda şeker hastalığı (diyabet) hakkında merak edilenleri yanıtladı.

BELİRTİLERİ NEDİR?

Erken yaşta da şeker hastalığının görebileceğini belirten Doktor Asma, hastalığın belirtilerine ilişkin şu bilgileri verdi; “Zayıflama, bol su içme, çok sık bir şekilde idrara çıkma, ağız kokusu, halsizlik, karın ağrısı ve gelişimin durması çocuklarda şeker hastalığının en önemli belirtilerindendir.”

YETİŞKİNLİKLERDEKİ ŞEKER HASTALIĞINDAN FARKI NEDİR?

Çocuklarda insülin oranının az olduğuna dikkat çeken Doktor Medeni Asma, “Çocuklarda ve yetişkinlerdeki şeker hastalığı arasındaki en büyük fark insülin oranıdır. Hastalık esnasında yetişkinlerde insülin oranı daha fazla iken çocuklarda azdır.” dedi.

HALSİZLİK VE KARIN AĞRISI ŞİKAYETİ VARSA DİKKAT!

Erken teşhisin önemli olduğunu söyleyen Doktor Asma, “Eğer çocuk yukarıda saydığımız zayıflama, bol su içme, çok sık idrara çıkma, ağız kokusu, halsizlik, karın ağrısı ve gelişimin durması gibi semptomlar gösteriyorsa hemen bir Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları hekimine muayene olmalıdır. Hekimin hastalık belirtilerine bağlı olarak yapılmasını isteyeceği açlık ve tokluk kan şekerinin yanı sıra gerekli diğer tetkiklerin sonucuna bağlı olarak hastada tedavi süreci başlar. Hastanın durumu sonrasında da mutlaka takip edilmelidir. Çocuklarda şeker hastalığında herhangi bir yaş sınırlaması yoktur, bebek doğduğu andan itibaren bu hastalığa sahip olabilir. Aynı şekilde her yaşta çocukta gözükebilir.” ifadelerini kullandı.

ÇOCUKLUK ÇAĞI DİYABETİNDE DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER NELERDİR?

Doktor Asma, açıklamasını şu sözlerle noktaladı; “Çocukluk çağında diyabet kalıcıdır. Bir çocuk ya şeker hastasıdır ya da değildir. Tedavisi tam anlamıyla yapılan bir hastalık olmadığı için hasta buna uygun bir yaşam tarzı belirleyerek hayatına devam edebilmelidir. Düzenli hekim kontrolü, sağlıklı beslenme gibi tedbirler hastalık sürecinde tedbir niteliğindedir. Tedavi sürecinde uygun olarak insülin miktarı belirlenir. Diyabet süreci insülin dozları, düzenli hekim kontrolü ve beslenme eğitimiyle daha kolay bir hale gelmektedir, bu noktada şeker hastası çocuğun ebeveynlerinin sorumluluk alması gerekmektedir. Ailenin uyguladığı tedbirler ile çocuğun diyabet hastalığına bağlı olarak gelişen komplikasyonlarının önüne geçmesi bu noktada çok önemli bir faktördür.”

Güncelleme Tarihi: 01 Mart 2021, 09:56

Furkan Bolat

Editör


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner65