Yozgat’ın kuyruklu koçları Çerkezköy’de alıcı bekliyor

Yozgat’dan gelen ve özel bir cins olan kuyruklu koçlar, Çerkezköy’deki kurban pazarında alıcılarını bekliyor.

Yozgat’ın kuyruklu koçları Çerkezköy’de alıcı bekliyor

Kapaklı Gazetesi - Yozgat Yerköy’den gelen boynuzsuz kuyruklu koçlar, kurban pazarındaki yerini aldı. Fiyatları 1.500 ile 3 bin TL arasında değişen koçlara ise ilgi yoğun oldu.

Tarım ve Orman Bakanlığına bağlı veterinerlerce tüm tetkikleri yapılan 200 koç, Çerkezköy’deki kurban pazarında alıcı bekliyor. Koçları Yozgat Yerköy’deki çiftliklerinde beslediklerini belirten Burhan Koç, ‘’ Bu yıl ikinci kez getirdik. Geçen sene 120 tane getirdik bitti. Arkadaşlarla görüştüğümüzde çok memnun kaldıklarını söylediler bu yıl 200 tane getirdik. Yarısı satıldı, yarısı da satılmayı bekliyor. Tabi pandemi nedeniyle ticaret durgun geçiyor ama bizim koçlara ilgi yüksek.’’ dedi.

‘’ETİ YAĞSIZ VE KOKUSUZ OLUYOR’’

Koçların fazladan 1 adet kaburgasının olması ve yağsız bir ete sahip olmasının, alıcıya cazip geldiğini belirten Burhan Koç, ‘’Ben Burhan Koç. Trakya Yozgatlılar Federasyonu Başkanıyım aynı zamanda Kapaklı Fark Sürücü Kursu’nun işletmecisiyim. Trakya’ya Anadolu’nun meşhur kuyruklu koçunu getirdik. Bu koçun özelliği kaburga sayısının 1 tane fazla olması. Bunun yanı sıra koçun aldığı yağların büyük bir kısmını kuyruğunda biriktirmesi. Bu nedenle eti de yağsız ve kokusuz oluyor. Biz bunları Yozgat Yerköy’ün Terzili Köyünde kardeşim Orhan Koç ile birlikte besliyoruz.’’ İfadelerini kullandı.

‘’MARKETLERİN SATIŞLARA DAHİL OLMASINI KABUL ETMİYORUZ’’

Marketlerin kurban bayramında hisseli satış gerçekleştirmesine tepki gösteren Koç, ‘’Artık marketler de kurban satışlarına dahil oldu. Devletimizin her türlü yanındayız ama bu konuyu kabul etmiyoruz. Açıkladıkları fiyatlar çok ucuz. 870 liradan bahsediliyor fakat bu fiyatlara bırakın hayvan almayı, yetiştirmesi dahi mümkün değil. Bu sistem nasıl oluyor bilmiyoruz. Ama baktığımız zaman tüm Pazar halkı bu yıl bu durumdan memnun değil. ‘’ dedi.

‘’HER KESİME UYGUN KURBAN VAR’’

Fiyatların 1.500 liradan başladığını söyleyen Koç, ‘’Geçtiğimiz yıl kilosu 26-27 liradan verildi ama bu yıl 30 liradan zor veriliyor. Bizim pazarımızda Çerkezköy ve Kapaklı halkından tüm kesimlerin bütçesine uygun kurban var. Pazarlık usulü satış yapıyoruz ama 1.500 liradan başlıyor 3 bin liraya kadar var. Fiyat aralıkları değişik. Alacak vatandaşların da dikkat etmesi gereken konular var. Örneğin herhangi bir kusuru olan hayvanın alınmaması gerek. Bizler de kusurlu hayvanları etliğe veriyoruz. ‘’diyerek açıklamasını noktaladı.

Güncelleme Tarihi: 24 Temmuz 2020, 19:09

Furkan Bolat

Editör


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner3