Yılmaz: Yaşasın 1 Mayıs!

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Kapaklı İlçe Başkanı Erdinç Yılmaz, 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü'nü kutladı.

Yılmaz: Yaşasın 1 Mayıs!

Kapaklı Gazetesi - 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü’nü kutlayan CHP Kapaklı İlçe Başkanı Erdinç Yılmaz, “Emeğin başkenti Kapaklılı hemşerilerimize, emekçilerimize, vatandaşlarımıza sağlıklı, nice bayramlar diliyoruz. Yaşasın 1 Mayıs!’’ dedi.

Ülkemizin gelişmesi ve kalkınması için ekonominin önemli olduğunu söyleyen Yılmaz, işçilerin önemli bir unsur olduğuna dikkat çekti. Yılmaz, mesajında şu ifadelere yer verdi:

“Emeğin başkenti Kapaklımızda yaşayan, çalışan, hayatını sürdüren tüm emekçilerimizin 1 Mayıs İşçi Bayramı kutlu olsun! Büyük önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün dediği gibi, çalışmadan, yorulmadan ve üretmeden, rahat yaşamak isteyen toplumlar; evvela haysiyetlerini, sonra hürriyetlerini daha sonra da istiklal ve istikballerini kaybetmeye mahkûmdurlar. Üretim bir millet için en büyük güçtür. Ekonomik bağımsızlık ancak ve ancak üreterek mümkündür. Bu anlamda üretimin öz gücü emekçiler, işçiler, toplumumuzun temel direğidir.

“İŞSİZLİK VE HAYAT PAHALILIĞI GİDEREK ARTMAKTADIR”

1 Mayıs İşçi Bayramı, emekçinin sesinin yankılandığı sokaklarıyla ve meydanlarıyla sembolleşmiştir. Fakat günümüzde siyasi iktidar, emekçinin alın terini döktüğü fabrikadan veya iş yerinden, yılda bir gün çıkıp, özgürce haykırmasına, dayanışmasına, bir araya gelmesine tahammülsüz bir şekilde yaklaşmıştır. Oysa demokrasinin olmazsa olmazı, her bireyin kendisini özgürce ifade edebilmesidir. Siyasi iktidar aynı zamanda işçiyi enflasyona yedirmiş, partimizin çabalarıyla biraz olsun canlanan asgari ücret, bugün itibariyle halen işçinin emeğinin karşılığını bulmamış, yoksulluk sınırının altında kalmış, iktidar emekçiye olan borcunu ödememiştir. Diğer yandan siyasi iktidarın hesapsız harcamaları ve hesapsız bütçe yönetimi, işsizliği ve hayat pahalılığını giderek arttırmaktadır.”

İşçilerin sorunları için çözüm önerilerinde bulunan Yılmaz, “Yaşanan sorunları çözecek olan Cumhuriyet Halk Partisi olacaktır. Bu vesileyle çözüm önerilerimizi paylaşmak istiyoruz.

1 AŞI HAKKI: Zorunlu üretimin ve hizmetlerin yer aldığı tüm iş yerlerinde işçilere öncelikli aşı hakkı tanınmalıdır.

2 MESLEK HASTALIĞI: En az 861 emekçi Kovid-19 nedeniyle yaşamını yitirmiştir. Kovid-19 çalışanlar adına meslek hastalığı olarak kabul edilmelidir.

3 KOD-29: İşten çıkarma yasaklarında tüm istisnalar ortadan kaldırılmalı, KOD-29’dan işçi çıkarmalar yasaklanmalıdır.

4 İZİN: Ücretsiz izin köleliğine son verilmelidir.

5 KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİ: Faaliyetleri bu süreçte etkilenen iş yerleri için kısa çalışma ödeneği pandemi sonrasına kadar devam ettirilmelidir.

6 HİZMET ŞARTI: Kısa çalışma ödeneğinden yararlanma koşulu olan son 3 yıl 450 gün prim ödeme ve son 60 gün kesintisiz hizmet şartı ortadan kaldırılmalıdır. Tüm çalışanlar kısa çalışma ödeneği kapsamına alınmalı, kısa çalışma ödeneğinin alt limiti en az 2825 TL asgari ücret olarak belirlenmelidir.

7 SİGORTA PRİMLERİ: Yaklaşık 1 yıldır kısa çalışma ve ücretsiz izin ödeneği kapsamında yer alan işçilerin emeklilik hakkı için uzun dönemli sigorta primleri ödenmemektedir. Bu durum ileride yeni mağduriyetler yaratacak ve bu kapsamda yer alan işçilerin emeklilik hakkı ötelenecektir. Kısa çalışma ve ücretsiz izin desteği kapsamında yer alan işçilerin emeklilik sigorta primleri merkezi bütçe tarafından karşılanmalıdır.

8 ASGARİ ÜCRET: Asgari ücretten vergi kesintisine son verilmelidir.

9 İŞSİZLİK FONU: İşsizlik Sigorta Fonunun maddi kaynakları sadece işçiler için kullanılmalı, işverenlere yönelik teşvik ve desteklere son verilmelidir.

10 SENDİKA: Sendika ve toplu sözleşme hakkının önünde ki tüm engeller ortadan kaldırılmalıdır.

11 EVDEN ÇALIŞMA: Evden çalışmada işçilerin hakları kesin ve kati bir şekilde belirlenmeli, uzaktan çalışmanın sömürü aracına dönüşmesine izin verilmemelidir.

12 KAYIT: Sigorta kaydı olmadan kayıt dışı çalışan işçiler bu süreçte korunmalı ve kayıt altına alınarak desteklenmelidir.

13 GIDA FİYATLARI: Pandemi sürecinde artan gıda fiyatları yurttaşların alım gücünü her geçen gün daha da düşürmektedir. Tüm temel tüketim ve ihtiyaçlar üzerindeki vergiler kaldırılmalı.

14 AİLE DESTEKLERİ SİGORTASI: Düzensiz ve keyfi olarak yapılan sosyal yardımlar yerine tüm yurttaşların geçimini sağlaması için asgari bir gelir desteği sağlanmalıdır. Bu bakımdan aile destekleri sigortası uygulaması derhal uygulamaya geçirilmelidir.

15 EMEKLİ İKRAMİYESİ: En düşük emekli aylıkları en az 2825 TL asgari ücret seviyesine yükseltilmeli, emekli ikramiyeleri ise son 3 yıllık enflasyon baz alınarak verilmeli ve emekli ikramiyeleri bu yıl için en az 1500 TL olmalıdır.” dedi.

Son olarak tüm işçilerin özel gününü tebrik eden Yılmaz, “Bu düşüncelerle, 1 Mayıs İşçi Bayramı- Emek ve Dayanışma Günümüzü kutluyor, emeğin başkenti Kapaklılı hemşerilerimize, emekçilerimize, vatandaşlarımıza sağlıklı, nice bayramlar diliyoruz. Yaşasın 1 Mayıs!’’ diyerek açıklamasını noktaladı.

Güncelleme Tarihi: 30 Nisan 2021, 15:23

Furkan Bolat

Editör


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner65