Turhan: Vatandaşımız arayış içerisinde

Kapaklı TV’de gündeme dair özel açıklamalarda bulunan Demokrasi ve Atılım (DEVA) Partisi Kapaklı İlçe Başkanı İlhan Turhan, “Şu anda vatandaşlarımız arayış içerisinde. Ülkemizi kim bu durumdan kurtarır, kim daha güzel hale getirir bunun arayışı içerisinde.”

Turhan: Vatandaşımız arayış içerisinde

Kapaklı Gazetesi - Kapaklı TV’de yayınlanan Adem Çil ile “Sorulmayanlar” programının bu haftaki konuğu DEVA Partisi Kapaklı İlçe Başkanı İlhan Turhan oldu. Cumartesi akşamı yayınlanan programda gündeme dair açıklamalarda bulunan Turhan, aynı zamanda parti faaliyetlerinden bahsetti.

‘’SİYASET İNSANLARA YARDIMCI OLMAK DEMEK’’

Sözlerine kendisini tanıtarak başlayan Turhan, akabinde “Siyasetçi olmaya nasıl karar verdiniz?” sorunu şu şekilde yanıtladı; “Öncelikle siyaset her insanın yapabileceği, yapması gereken bir şey. Çünkü siyaset demek insana hizmet demek. İnsanları anlamak, dinlemek onlara yardımcı olmak ve sıkıntılarını çözmek demek. Bizler Kapaklı’da ticaret yaparken aynı zamanda da yeri geldi Vefa Destek Grubu’nda görev aldık. Vatandaşımıza faydalı olmak istedik. Geçmiş dönemlerde Elâzığ – Malatya depreminde de Kapaklı’daki vatandaşlarımız ve meslektaşlarımız ile birlikte gönüllü olarak oraya gittik. Bahis sitesi yaparak cüzdanı doldur. Vatandaşlarımızı birebir gördük onların sıkıntılarını çözmeye çalıştık. Kapaklı’da belediyemizin vefa destek ekibi ile erzak yardımı, yiyecek yardımı yaptık. Siyasetin içinde de yardımcı olmaya devam edeceğiz.” ifadelerini kullandı.

“GENEL BAŞKANIMIZ İYİ BİR YÖNETİCİ VE LİDER”

Başkan Turhan, DEVA Partisi ile tanışma hikayesini ise şu sözlerle aktardı; “2002 yılından beri Genel Başkanımız Ali Babacan’ı bizzat takip ediyoruz. Ülkemizde yaklaşık 12 yıl başbakan yardımcılığı, dış işleri bakanlığı ve ekonomi bakanlığı yaparken bizler vatandaş ve iş insanı olarak ülkemizin güzel gidişatını izledik. Bunları görerek beğendiğimiz genel başkanımızın, hükumetin içerisindeki bazı sıkıntıları gördüğü, yanlışlar olduğu ve vatandaşlarımızın farklı bir şekilde yönetildiğini gördüğü için istifasını vermiştir. Akabinde 9 Mart 2020'de partimizi kurmuştur. Ülkemizin kötü gidişatını bir nebze olsun düzeltmeye çalışmak, ülkemizi daha iyi yerlere getirmek için DEVA partimizi kurdu. Genel Başkanımız başarılı, donanımlı, kendisini çok iyi bilen, ifade edebilen iyi bir yönetici ve lider olduğu için bizler de bu yola girdik.” dedi.

“VATANDAŞLARIMIZ ARAYIŞ İÇERİSİNDE”

DEVA Partisi’nin gelecek dönemdeki seçimlerde başarılı olacağını söyleyen Başkan Turhan, “Uzun yıllar ülkeyi ekonomi olarak şaha kaldırmış bir lider ile yola çıktığımız için başarılı olacağımıza inanıyorum. Şu anda vatandaşlarımız arayış içerisinde. Ülkemizi kim bu durumdan kurtarır, kim daha güzel hale getirir bunun arayışı içerisinde.” ifadelerini kullandı.

“AMACIMIZ HİZMET”

“Siyasette hedefiniz nedir?” sorusunu Turhan şu sözler ile yanıtladı; “Bizlerin siyasetteki amacı öncelikle hizmet, vatandaşlarımızın gönlüne, kalbine dokunabilmek amacımız. Bunun için var gücümüz ile çalışacağız seçim zamanı geldiğinde halkımız bizi nerede görmek istiyorsa orada olacağız.”

‘’RÜZGAR GİBİ GELİYORUZ”

Üye çalışmalarından bahseden Başkan Turhan, “Ağustos ayında il başkanımız Hasan Berk Çebi’ye ulaştık. Referanslar aracılığıyla tanıştık. Tekirdağ’ da birkaç kez görüştük. Kapaklı ve Çerkezköy ilçe başkanlığı atamaları son safhalara bırakılmıştı. Bu süre zarfında bizler de kaynaştık. Akabinde bizlere görev tebliğ edildi. 7 Kasım 2020’de biz bu göreve başladığımızda ailemizin, dostlarımızın desteğini gördük. Yönetimimiz zaten hazırdı. Bizler hangi arkadaşlarımız bizlere katı verebilir, hangileri ile daha güzel şekilde yola çıkabiliriz şeklinde çalışmalarımızı yaptık ve yönetimimizi buna göre kurduk. Şu anda üye çalışmalarımız gayet güzel gidiyor. Henüz mazbata almadan da üyelerimiz oldu. Üye çalışma sistemi açıldıktan sonra üyelerimizi yapmaya başladık. Şu anda Kapaklı’da 200’ün üzerinde üyemiz var. İlçe teşkilat binamızı da tuttuk ve tadilatını yapmaktayız. Esnafları ziyaret ederken ve arkadaşlarımız ile sohbet ederken genel başkanımızın adını duyduklarında üye olmak istiyorlar. Çok güzel geri dönüşler aldık rüzgar gibi geliyoruz.” ifadelerini kullandı.

“LİYAKATA ÖNEM VEREN BİR PARTİYİZ”

“DEVA Partisini diğer partilerden ayıran şey nedir partininiz vizyonu nedir?” sorusunu yanıtlayan Turhan, “DEVA Partisi öncelikle özgürlük, eşitlik, adalet temelleri üzerine kurulu bir demokrasi anlayışını savunur. Temel hak ve özgürlükleri; etnik köken, din, dil, mezhep, cinsiyet, siyasi görüş ayırmadan küresel düşünebilen, yöresel davranabilen tüm renklerin bir araya geldiği, seslerin ve yüreklerin birleştiği oluşumun adıdır. İnsanlarımızı ayrıştırmadan, ötekileştirmeden, kutuplaştırmadan kucaklayan; yargının, hukukun bağımsızlığını, basın özgürlüğünü savunan bir partiyiz. İnsanların düşündüklerini rahatça söyleyebildiği liyakata önem veren bir partiyiz.” dedi.

“VATANDAŞ ERKEN SEÇİM BEKLİYOR”

Erken seçime hazır olduklarını söyleyen Başkan Turhan, “Sahaya çıktığımızda vatandaşlarımızın görüşleri olumlu. Bizleri bu sıkıntılı durumdan çıkaracak liderin Ali Babacan olduğunu düşünüyorlar ve biz de bunlarla gurur duyuyoruz. Geçtiğimiz günlerde Ankara’da 1.Olağan kongremizi yaptık. Bunu yapmamızın sebebi birçok ilin kongrelerini yaptıktan sonra olabilecek erken seçimlere hazırlıklı olmaktır. Bunu sadece biz değil vatandaşlarımız da bekliyor. Çünkü bu ekonomi ile 2023 seçimlerine zor gideriz. Pandeminin etkisi var lakin ekonomi çok kötü.” şeklinde konuştu.

“BU BASKIYI BİRLİKTE YENECEĞİZ”

Üye sürecinde birçok vatandaşa diğer parti yönetimleri tarafından baskı uygulandığını iddia eden Başkan Turhan, “Halkımıza baskı var. Üye çalışmalarında vatandaşlar üye olmakta sıkıntı yaşıyor. Baskı içerisinde yaşayan bir ülke haline geldik. Kayıtlarımızda da gecikme yaşadık. Bunun da bir baskı sonucu olduğunu düşünüyorum. Baskıdan çekinmeyen cesur arkadaşlarımız da var tabi ki. Onlar ile birlikte bu baskıyı yeneceğiz.” ifadelerini kullandı.

“HALKIMIZ VE ESNAFIMIZ ŞİKAYETÇİ”

Kapaklı Belediyesinin çalışmalarını değerlendiren Başkan Turhan, “Bizler DEVA Partisi olarak artıları alkışlarız eksileri not ederiz, hatırlatırız. Şu anda Kapaklı’daki çalışmalardan bahsedersek; Pınar Bulvarı’ndaki çalışma birçok esnafımızı sıkıntıya sokmuştur, üzmüştür. Yapılan güzel şeyleri takdir ederiz lakin yolların yapım zamanında araçlarımızla bırakın geçmeyi yolda yürüyemiyorduk. Yapıldı lakin kaldırımlar genişledi, yollar daraldı ve çok büyük bir park sorunu ortaya çıktı. Daha önceden araçlarımızı iki taraflı park edip esnafımızdan alışverişimizi yapabiliyorduk. Kapaklı’nın şu an en büyük sorunlarından birisi de Yıldızken Kavşağı. Servis saatlerinde orada çok büyük sıkıntılar yaşanıyor. Bunu bir an önce çözülmesi gerekiyor. Yol çalışmaları esnasında da birçok arkadaşımız araçlarının hasar gördüğünü kendilerinden duydum. Vatan Caddesi ile Erbay Caddesi’nin kesiştiği noktada hala çalışmalar devam ediyor. Esnafımız ile halkımız bundan şikayetçi temennimiz biraz daha hızlı yapılması. Kapaklımız’da sosyal alanlarımız yok denecek kadar az, Bengü Evleri’nin yanındaki kapalı pazarımızın temeli atıldı, fakat şu anda bir faaliyet yok. Kapaklımız’daki sorunların bir an önce çözülmesini istiyoruz.” dedi.

“ŞU ANA KADAR İKTİDARIN NİMETLERİNDEN FAYDALANMADIK”

Kapaklı Belediyesinin AK Parti yönetimine geçmesi ile herhangi bir değişim olmadığını söyleyen Başkan Turhan, “Ben Kapaklı’da yaşayan bir iş insanı ve siyasetçi olarak şu ana kadar hiçbir şey görmedim. Vatandaşa soruyoruz vatandaşta aynı tepkiyi veriyor, şu ana kadar iktidarın nimetlerinden faydalanamadık.” dedi.

“DAHA DÜZENLİ ÇALIŞMALAR YAPILABİLİR”

Tekirdağ Büyükşehir Belediyesinin çalışmalarını da değerlendiren Başkan Turhan, “Büyükşehir Belediyesinin Kapaklı’da çalışmalar yaptığını biliyoruz. Lakin Kapaklı’da bir cadde yapılıyor ama Kapaklı Belediyesi mi yapıyor Büyükşehir Belediyesi mi yapıyor onu bilmiyoruz. Daha güzel ve düzenli çalışmalar yapılabilir temennimiz o.” ifadelerini kullandı.

“BUGÜN NE SÖYLEDİYSEK YARIN DA SÖZÜMÜZÜN ARKASINDAYIZ“

Turhan, açıklamasını şu sözlerle sürdürdü; “Buradaki eksiklerimizi görüyoruz; trafik sorunu, alt yapı sorunu, otopark problemi, sosyal alanlar bu tarz yerleri artırılması gerekiyor. Biz burada ne konuşuyorsak yarında sözümüzün arkasındayız, gerek ilçemiz, ilimiz, Türkiye’miz de taşın üstüne taş koyan herkesi tebrik ederiz, biz daha iyisini yapmak için geleceğiz.”

“BİZ DEVA PARTİSİ OLARAK SEÇİMLERE TEK GİRMEYİ DÜŞÜNÜYORUZ”

Başkan Turhan, yayın esnasında seyircilerden gelen soruları da yanıtladı. ‘İttifak yapacak mısınız?’ sorusunu yanıtlayan Turhan; “Genel başkanımızın duruşu her zaman diktir ve bu konuyla ilgili gereğini söylemiştir. Biz öncelikle DEVA Partisi olarak seçimlere tek girmeyi düşünüyoruz. Çünkü genel başkanımızın bu işi yapabileceğine inanıyoruz. Lakin bu genel başkanımızın kararıdır, kendisi daha iyi bilir.” dedi.

“ANKETLERDE OYLARIMIZ %7 İLE %8 ARASINDA”

Anketlerde oy oranlarının giderek arttığını söyleyen Başkan Turhan, “Anketlere göre bir yarış içerisindeyiz. Tabi ki her ankete inanmamak gerekir ama şu anda anketlerimiz yüksek. Anket sonuçlarına göre %7 ile %8 arasında oy oranımız olduğunu görüyoruz. Tabi ileride daha da artabileceğine inanıyoruz.” ifadelerini kullandı.

“SİYASETÇİLER KARARLI VE İLKELİ BİR DURUŞ SERGİLEMELİDİR”

Başarılı bir siyasetçinin kariyerinden çok hizmeti düşünmesi gerektiğini söyleyen Turhan, konuşmasını şu sözlerle sürdürdü; “İyi bir siyasetçi öncelikle makam, mevki sahibi olabilmek için değil, halkına ve sahip olduğu düşüncelere en iyi doğrultu da hizmet etmektedir. Doğruluk, dürüstlük felsefesinden ayrılmadan ilkeli bir duruşu olması gerekir. Sadece kendinin ve çevresinin değil, tüm toplumun da çıkarlarını düşünmesi gerekir. Grubunda bulunan ve diğer partili arkadaşları ile arası iyi olmalı. Yeri geldiğinde tartışmalıdır, insanların arkasından kuyu kazmamalıdır. Halkın derdi ile yakından ilgilenmeli, her anında yanında olmaya gayret etmelidir. Ötekileşmiş cümleleri kullanmaktan kaçınmalı egoları törpülenmiş olmalıdır. Özüne, sözüne güvenilmeli söylediklerinin arkasında durmalıdır, kararlı ve ilkeli bir duruş sergilemelidir. Güçlü olmalı ayakları yere basmalı ama güç sarhoşluğuna kapılmamalıdır.’’

“BİRÇOK ARKADAŞIMIZ DAHA ÖNCE SİYASETE GİRMEMİŞ”

DEVA Partisi’nde görev alan kişilerin birçoğunun daha önce siyasi deneyimi olmadığını söyleyen Turhan, “Bizim partimizde arkadaşlarımızın birçoğu daha önce siyasete girmemiştir. %35 kadın kotamız, %20 genç ve %1 engelli kotamız ve bu konuda partimiz gençlere ve kadınlara önem vermekte. Gençlerin günü yarın değil, bugündür. Gençlere fırsat verilmesi gerekiyor. Siyaset güzel bir şey, ülkenize hizmet etmek için siyaset yapın. Hizmetin siyaseti olmaz, belediyeciliğin particiliği olmaz. Partili bir hükumet hiç olmaz. Zaten bundan dolayı sıkıntılar yaşıyoruz. İnsanlar ayrımcılık ile karşılaşıyor.” dedi.

“HERKES İLE ARAMIZ İYİ”

Diğer ilçe başkanları ile temas halinde olduğunu söyleyen Başkan Turhan, “Mustafa Çetin başkanımız şahsi olarak sevdiğimiz, değer verdiğimiz bir büyüğümüz. Bizim tüm ilçe başkanları ve meclis üyeleri ile aramız iyi. Kötü bir arkadaşlık siyasette olmaması lazım. Bizler burada hizmet ederken birlikte hareket etmemiz lazım. Hizmetin siyaseti olmaz. Herkes ile aramız iyi çünkü ‘önce insan’ diye düşünüyoruz. Siyaseti kenara bıraktık, önce insan.’’ sözlerini kaydetti.

“İMARLI İFRAZLI ARSADA 18 UYGULAMASI VAR”

Kapaklı’da imar açısından da birçok problem olduğunu söyleyen Başkan Turhan, bu durumun şehirleşmeye en büyük engel olduğunu söyledi. Turhan, “Kapaklımızın ve mahalleleri izin imar ile ilgili büyük sıkıntıları var. Kendim şahsen Pınarça’da oturuyorum. Pınarça’da geçtiğimiz yıllarda bir imar uygulaması yapılmış, orada %20 bandında bir kesinti olmuş. Şimdi bazı yerlerden de hala imarlı ifrazlı arsada 18 uygulaması var. Bu ne demek oluyor; kesinti olacak. Yatırımcımız zamanında almış 220 metre imarlı arsasını, şimdi satmaya çalıştığında bu problem ile karşılaşmaktayız. 2014 yılından beri birkaç mahallemizde imar çalışması bekliyoruz. Hala açılmadı. Yatırımcı soruyor ve biz de cevap veremiyoruz. Belediyemize soruyoruz, belediyemiz de artık büyükşehir ile entegre halindeler. Şu an askıda olduğunu biliyoruz ama hala imara açılmadı.’’ dedi.

“DEVLETİN VATANDAŞA SAHİP ÇIKMASI GEREKİYOR”

Pandemi sürecini de değerlendiren DEVA Partisi Kapaklı İlçe Başkanı İlhan Turhan, bu süreçten en çok esnafların etkilendiğini söyledi. Kurdaki dalgalanmalara bağlı sürekli fiyat artışı yaşandığını ve maliyetlerin arttığını söyleyen Başkan Turhan, “Esnaflar en çok kanayan yaramız. Esnafımız çok büyük sıkıntılar içerisinde. Kirasını ödeyemeyen kepenk kapatan esnaflarımız var. Pandeminin de etkisi var ama devletimizden daha güzel, yaralara merhem olacak destekler bekliyoruz. Vatandaşımız yağ, un, şeker gibi temel ürünleri geçen sene 10 liraya alıyorsa bu yıl 20 liraya alıyor. Satış rakamı aynı. Burada esnafın bir kârı yok. Esnaf zaten ürün satamıyor, iş yapamıyor. Burada kirasını mı ödesin, ihtiyaçlarını mı karşılasın, çalışanlarına destek mi olsun. Bunun birçok örneği var. Geçtiğimiz günlerde bir vatandaşımız elinde aş - iş yazarak intihar etti. Bunlar şaka değil, gerçek. Bunlar Türkiye’nin gerçekleri. Devletin vatandaşımıza sahip çıkması gerekiyor. Bakıyorum bazı yabancı ülkelere devletler halkına yardım ediyor, bizde ise iban numarası veriliyor. Türkiye Cumhuriyeti olarak biz güçlü bir devletiz. Ekonomide de güçlü bir devlet olduğumuz söyleniyorsa, bunların yapılması gerekiyor. Vatandaşlarımız artık geçinemiyor, ceplerinde parası yok. Biz bunları görüyoruz. Bizler vatandaşımızın sesi olmak için halkımızın sesi olmak için geldik.” ifadelerini kullandı.

“ASKERİ ÜCRET ÇOK AZ “

“Askeri ücret sizce yeterli mi?” sorusunu yanıtlayan Turhan; “Askeri ücret yetersiz. Şu anda açlık sınırı belli ve işçilerimiz bu tutarın altında bir asgari ücret alıyor. Kırsal bölgeler için en kötü kira 400-500 lira arasında. Kapaklı’da şu anda bir kira 500-600 Liradan başlıyor. Vatandaş kirasını mı versin, elektrik, suyunu mu ödesin, çocuğuna mı baksın. Giyinmeyi lüks buluyoruz artık. Bundan dolayı esnaflarımız, vatandaşlarımız sıkıntıda. O yüzden askeri ücret bence çok çok az.” sözlerini kaydetti.

YATIRIMCIDA GÜVEN YOK

İnşaat ve emlak sektörünün de pandemi dolayısıyla sekteye uğradığını söyleyen Turhan, ‘’En çok etkilenen sektörlerimiz emlak-inşaat sektörü oldu. Sıfır araçlar gelmediği için, araç fiyatlarında yükselmeler oldu. Yatırımcılarımıza sanayicilerimize güven veren bir durum yok. Şu anda döviz ve altındaki dalgalanmalardan dolayı gayrimenkul sektörü çok yavaşladı. Genel başkanımız ekonomi bakanı olarak görev aldığında bizim işlerimiz çok güzeldi, satışlarımız güzeldi, müteahhitlerimiz iş yapardı. Bir inşaat bitmeden bir inşaat yapılırdı ve buraya göç artmıştı. Alım satım da oluyordu. Ama şimdi şu anda baktığımızda işlerimiz %70-%80 oranında düştü. Sıkıntılar büyük, yatırımcıda güven yok.” dedi.

Güncelleme Tarihi: 11 Ocak 2021, 20:49

Furkan Bolat

Editör


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner65