Sokakta sigara içmek yasaklandı

Tekirdağ Valiliği, vatandaşların yoğun bulunduğu cadde, sokak, park ve diğer alanlarda sigara tüketiminin yasaklandığını duyurdu.

Sokakta sigara içmek yasaklandı

Kapaklı Gazetesi - Tekirdağ Valiliği İl Umumi Hıfzıssıhha Meclisi, Vali Aziz Yıldırım başkanlığında olağanüstü toplandı. Toplantıda il genelinde vatandaşların toplu bulunduğu tüm alanlarda sigara içmek yasaklandı.

‘’SİGARA İÇENLERİN MASKELERİNİ ÇIKARDIKLARI GÖRÜLMEKTE’’

Alınan kararla ilgili; tiryaki vatandaşların sigara tüketimi için maskelerini indirdiği gerekçe gösterildi. Valilik tarafından konuyla ilgili yayımlanan bilgilendirme notunda ise şu ifadelere yer verildi;

‘’İçişleri Bakanlığı’nın 14533 Sayılı Genelgesi ve İl Umumi Hıfzıssıhha Meclisinin 102 Nolu Kararı ile meskenler hariç olmak üzere tüm alanlarda (kamuya açık alanlar, cadde, sokak, park, bahçe, piknik alanı, sahiller, toplu ulaşım araçları, işyerleri, fabrikalar vb.) herhangi istisna olmaksızın maske takma zorunluluğu getirilmişti. En sağlam iddaa ediyoruz ki bizim sitemizde. Ancak özellikle vatandaşlarımızın kalabalık şekilde bulunduğu/bulunabileceği cadde, sokak, park ve bahçeler gibi yerlerde sigara içtiğinden bahisle/bahanesiyle bazı kişilerin maskelerini çıkardıkları, aşağıya indirdikleri, doğru şekilde kullanmadıkları görülmektedir. Solunum yoluyla kolayca bulaşabilen Koronavirüs salgınının yayılımının önlenmesi için maske kullanımında sürekliliğin sağlanması son derece önem taşımaktadır.

MEYDANLAR, CADDE VE SOKAKLARDA YASAK

Bu nedenle maskenin doğru ve sürekli şekilde kullanımını temin amacıyla 12.11.2020 tarihinden itibaren Tekirdağ İlimizde vatandaşlarımızın yoğun olarak bulunduğu/bulanabileceği cadde ve sokaklar (özellikle trafiğe kapalı olanlar), ihtiyaç duyulan meydanlar ve toplu taşıma araç durakları gibi alanlarda/bölgelerde sigara içme yasağı getirilmiştir. Bu yasağa ilişkin cadde, sokak, meydan gibi yerler Kaymakamlıklarca belirlenecektir.

65 YAŞ ÜSTÜ VATANDAŞLARA SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI

2. İçişleri Bakanlığı’nın 13102 Sayılı Genelgesi ve İl Umumi Hıfzıssıhha Meclisinin 96 Nolu Kararı ile 65 yaş ve üzeri vatandaşlarımızın sokağa çıkmalarına yönelik uygulamanın il bazlı yapılacak analizlere (hasta ve temaslı kişi sayısı, ağır hasta, yatan hasta sayıları ve 65 yaş ve üzeri hastaların bu kategorilerdeki oranı vb.) göre İl Hıfzıssıhha Kurulumuzca belirlenmişti. Bu doğrultuda; Koronavirüs salgınının hasta ve temaslı kişi, ağır hasta, entübe, vefat sayıları ile 65 yaş ve üzeri hastaların bu kategorilerdeki oranında yaşanan artışı nedeniyle 65 yaş ve üzeri vatandaşlarımızın gün içerisinde saat 10:00-16:00 arasında sokağa çıkabilmeleri, bu saatler dışında sokağa çıkmamaları kararlaştırılmıştır.

Yukarıda alınan karar doğrultusunda uygulamada herhangi bir aksaklığa meydan verilmemesi ve mağduriyete neden olunmaması, alınan kararlara uymayanlara Umumi Hıfzıssıhha Kanununun ilgili maddeleri gereğince idari işlem tesis edilmesi ve konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin Türk Ceza Kanununun 195 inci maddesi kapsamında gerekli adli işlemler başlatılacaktır. İşbu kararlar oy birliği ile alınmıştır.’’

Güncelleme Tarihi: 12 Kasım 2020, 12:13

Furkan Bolat

Editör


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
YORUMLAR
Saliha altıntaş
Saliha altıntaş - 12 ay Önce

Sigara yasağı yapacaklarına virüs yüzünden işyerleri insanları izine çıkartıyor buna çare bulsunlar herşeye zam yapılıyor 5lt yağ 55 60 tl olmuş ben 3 aydır evdeyim işyeri izine çıkardı geri çağırmayıda unuttu galiba seçimlerde oy istemeyi biliyolar ama başa gelince de halkı unutuyorlar bizler nasıl geçiniyoruz soran yok onlar anca yol la zam yapsınlar bir Allahın kuluda çıkıp halimizi sorun demiyor

SIRADAKİ HABER

banner65