Ravza Camii’ne 200 bin TL’yi çok gördüler

Kapaklı Belediyesi tarafından Ravza Camii ve Külliyesi’ne yapılacak yardım konusu, Haziran ayı olağan meclis toplantısına damga vurdu.

Ravza Camii’ne 200 bin TL’yi çok gördüler

Kapaklı Gazetesi - Kapaklı Belediye Meclisi Haziran ayı olağan toplantısının ikinci oturumunda, Ravza Camii’ne yapılacak yardım konusu gündeme geldi. Plan ve Bütçe Komisyonu yardımın 400 bin TL olarak yapılmasını önerirken, AK Parti Kapaklı Belediye Meclis Üyesi Adem Sekmen ise yardımın 600 bin TL olarak gerçekleşmesini teklif etti. Sekmen’in teklifi ve komisyon kararı oylandı. Meclis üyelerinin oy çokluğu ile yardımın 600 bin TL olarak yapılmasına karar verildi. 

Yapılan oylamada Ravza Cami ve Külliyesi’ne 400 bin TL yardım yapılmasına ilişkin komisyon raporuna AK Partili meclis üyeleri Eray Güner, Naciye Topçu, Ziya Aslan, Özgür Cengiz, Halil Yıldırım, Şakir Sezgin, Şakir Demirel, Ruhi Özden, Mustafa Sandıkçı, Nizamettin Çoban ve MHP Kapaklı Belediye Meclis Üyesi Feyzullah Yorulmaz ‘evet’ oyu verdi. CHP Grubu ile AK Parti grubundan Adem Sekmen, İbrahim Aktürk, Veysel Güven ve MHP Meclis üyeleri Serkan Genç ile Emrah Sevinç komisyon raporuna ‘hayır’ oyu verdi. Komisyon raporu, 13 meclis üyesinin oyu ile reddedildi. Bunun üzerine, 600 bin TL yardım yapılması oylandı. 600 bin TL’lik yardım CHP’li belediye meclis üyeleri Mustafa Önder, Yalçın Hal, Muzaffer Yıldıran, Halil İbrahim Erkan, Erol Özkan, Kazım Doğaç, Kemal Kenar, Ender Dubaz; AK Parti grubundan Adem Sekmen, İbrahim Aktürk, Veysel Güven ve MHP’li Belediye Meclis üyeleri Serkan Genç ve Emrah Sevinç oylarıyla meclisten geçti.

Saat 14.30’da Atatürk Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen toplantıya Ankara’da bulunan Kapaklı Belediye Başkanı Mustafa Çetin yerine AK Parti Kapaklı Belediye Meclis Üyesi Naciye Topçu başkanlık etti.

‘ANDIMIZ’ VE ‘İSTİKLAL MARŞI’ İSİMLERİ CADDELERE VERİLDİ

Gündemin ilk maddesinde İmar Komisyonuna havale edilen ‘İstiklal Marşı’ isminin ilçedeki bir sokak ya da caddeye verilmesi konusu karara bağlandı. Komisyonun aldığı kararla İstiklal Marşı isminin Karaağaç Mahallesi Namık Kemal Caddesi’ne verilmesi oy birliği ile kabul edildi. Gündemin ikinci maddesinde komisyon kararıyla Mimar Sinan Mahallesi Namık Kemal Caddesi’ne ‘Andımız’ caddesi isminin verilmesi de oy birliği ile kabul edildi.

OY BİRLİĞİ İLE KABUL EDİLDİ

Bir sonraki gündem maddesinde ise Büyükyoncalı Mahallesi 2026 ada 1 parsel tamamı 34 dönümlük taşınmazın Kapaklı Belediye Başkanlığının kararı ile Katı Atık Aktarma İstasyonu kurulması için Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanlığına 15 yıl süre ile bedelsiz tahsis edilmesi konusu görüşüldü. Komisyon çalışmaların devamı kararı alırken, mecliste oy birliği ile komisyonun kararını kabul etti. 4’üncü gündem maddesinde ise İmar Komisyonuna havale edilen Atatürk Mahallesi 176-180-1687 adalar ile 180 adanın kuzeyinde yer alan tescil harici alana 1/1000 ölçekli revizyon uygulama imar planı değişikliği konusu görüşüldü. İlgili gündem maddesinin onaylanmak üzere Büyükşehir Belediye Meclisine gönderilmesi oy birliği ile kabul edildi.

GAZİ CÜR’E 400 BİN TL YARDIM YAPILACAK

İmar ve Plan Bütçe Komisyonuna havale edilen Pınar Bulvarı cephe yenileme inşaatı bedelinin tamamının belediye bütçesinden karşılanması konusu daha ayrıntılı incelenebilmesi için komisyon çalışmalarının devamı kararı oy birliği ile kabul edilirdi. Bir sonraki gündem maddesinde ‘Hayat Boyu Öğrenme’ adının herhangi bir yola verilmesi konusu görüşüldü. İlgili gündem maddesi için oy birliği ile komisyon çalışmalarının devamına kararı verildi. Bir önceki toplantıda Plan ve Bütçe Komisyonuna havale edilen Cumhuriyet Mahallesi 491 ada 6 parselde bulunan 316 metrekarelik taşınmazın ihale ile satışa çıkarılması için başkana yetki verilmesi konusu oy birliği ile kabul edildi. Sekizinci gündem maddesinde Hakkari'de mayına basarak iki bacağını kaybeden Uzman Onbaşı Tarık Cür’e 400 bin TL nakdi yardım yapılması talebi de oy birliği ile kabul edildi.

ÇEVRE VE ŞEHİRCİLİK BAKANLIĞININ 1 MİLYONLUK YARDIMI KABUL EDİLDİ

Tarife komisyonuna havale edilen geçiş hakkı bedeli ücret tarifesi maddesi görüşülürken, 2021 mali yılı ücrete tabi işler tarifesine eklenmesi oy birliği ile meclisten geçti. Bir sonraki gündem maddesinde Gazi Tarık Cür için Tekirdağ Valiliği’nden izin alınarak 19 Ekim 2020 – 16 Nisan 2021 tarihleri arasında düzenlenen yardım kampanyası kapsamında yardım hesabında toplanan 84 bin 111,69 TL’lik bağışın kabulü konusu oy birliği ile kabul edildi. Diğer bir gündem maddesinde ise 13+1.5 metreküp kapasiteli hidrolik sıkıştırmalı çöp kamyonunun Devlet Malzeme Ofisinden alınması için gerekli yetkiyi Belediye Başkanı Mustafa Çetin’e verilmesi konusu meclis üyelerince oy birliği ile kabul edildi. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Çevre Yönetim Genel Müdürlüğü tarafından Kapaklı Belediyesine yapılan 1 milyon TL’lik şartlı bağışın kabulü için Belediye Başkanı Mustafa Çetin’e yetki verilmesi konusunun oy birliği ile kabul edildiği toplantıda, İmar Komisyonuna havale edilen Mescid-i Aksa isminin ilçede ismi bulunmayan herhangi bir park, cadde veya sokağa verilmesi talebi ise komisyon çalışmalarının devamı kararı alındı.

SEKMEN YARDIMIN 600 BİN TL’YE ÇIKMASINI TEKLİF ETTİ

Gündemin bir diğer maddesinde ise Plan ve Bütçe Komisyonuna havale edilen Ravza Camii ve Külliyesine gerekli yardımların yapılması talebi görüşüldü. Komisyon oy birliğiyle cami için Kapaklı Müftülüğüne 400 bin TL kaynak aktarılması ve bu doğrultuda ortak hizmet projesi yapmak üzere belediye başkanına yetki verilmesine karar verdi. Gündem maddesiyle ilgili söz alan AK Partili Meclis Üyesi Adem Sekmen, 400 bin TL’nin caminin ihtiyaçları için yeterli olmadığını kaydederek 600 bin TL yardım yapılması önerisinde bulundu ve bunun oylanmasını istedi. CHP Grup Sözcüsü Halil İbrahim Erkan da bu talebin ardından hem komisyon raporunun hem de 600 bin TL yardım yapılması konusunun oylanması gerektiğini kaydetti.

OY ÇOKLUĞU İLE KABUL EDİLDİ

Yapılan oylamada Ravza Cami ve Külliyesi’ne 400 bin TL yardım yapılmasına ilişkin komisyon raporu CHP Grubu ile AK Parti grubundan Adem Sekmen, İbrahim Aktürk, Veysel Güven ve MHP Meclis üyeleri Serkan Genç ile Emrah Sevinç komisyon raporuna ‘hayır’ oyu verdi. Komisyon raporu, 13 meclis üyesinin oyu ile reddedildi. Bunun üzerine, 600 bin TL yardım yapılması oylandı. 600 bin TL’lik yardım CHP’li belediye meclis üyeleri Mustafa Önder, Yalçın Hal, Muzaffer Yıldıran, Halil İbrahim Erkan, Erol Özkan, Kazım Doğaç, Kemal Kenar, Ender Dubaz; AK Parti grubundan Adem Sekmen, İbrahim Aktürk, Veysel Güven ve MHP’li Belediye Meclis üyeleri Serkan Genç ve Emrah Sevinç oylarıyla meclisten geçti.

Güncelleme Tarihi: 04 Haziran 2021, 18:44

Furkan Bolat

Editör


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
YORUMLAR
Emin kartal
Emin kartal - 2 ay Önce

Gerçek yardım ne idi ne oldu b.baskan yine gol yemiş

SIRADAKİ HABER

banner65