Pınarca’da çıkan orman yangını TBMM gündeminde

CHP Tekirdağ Milletvekili Dr. İlhami Özcan Aygun, Tekirdağ’da arka arkaya çıkan orman yangınlarını soru önergesi ile TBMM’ye taşıdı.

Pınarca’da çıkan orman yangını TBMM gündeminde

Kapaklı Gazetesi - CHP Tekirdağ Milletvekili İlhami Özcan Aygun, Kapaklı – Saray arasındaki ormanlık alanda çıkan yangınla ilgili, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığı’na soru önergesi sundu.

Aygun, Tekirdağ’da arka arkaya piknik alanları ve ormanlık alanda çıkan yangınların imar için yapıldığına dair şüpheler oluştuğunu belirterek, “Hayat Eve Sığar ama Doğa Olmadan Hayat Olmaz” uyarısını yaptı.

‘’DOĞANIN ZENGİNLİKLERİNİ KORUMAK ZORUNDAYIZ’’

Dünyada yaşanan COVID-19 salgınının ekolojik dengenin ve doğal güzelliklerin korunmasının önemini anlatması açısından ders niteliğinde olduğun vurgulayan Aygun, “İnsanlık, doğal çevrenin korunmaması halinde küresel salgınların artması sonucu daha büyük felaketler yaşayacaktır. Kovid-19 sonrası dünya eskisi gibi olmayacaktır. Bu nedenle Türkiye olarak tabiatımızı ve doğanın bize verdiği zenginlikleri her zamankinden daha çok korumak zorunluluğu ile karşı karşıyayız” dedi.

BAKAN PAKDEMİRLİ’NİN YANITLANMASI İÇİN ÖNERGE SUNDU

Aygun, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığı’na sunduğu önergesinde, Kovid-19 salgını ile mücadele edilen süreçte şüpheli orman yangınlarının çıkmasının düşündürücü ve üzücü olduğunu vurgulayarak, “8 Mart 2020’den 29 Nisan 2020’ye kadarki süreçte Tekirdağ’da Malkara, Saray, Şarköy ve Çerkezköy’deki piknik alanları ve ormanlık alanlarda çok sayıda yangınlar çıkmaktadır. 29 Nisan 2020 tarihinde Tekirdağ’ın Kapaklı ve Saray ilçeleri arasında bulunan Pınarca Mevkii’nde, Saray ve Ayvacık Mevkii’nde ve Malkara-Danişment Mevkii’ndeki ormanlık alanlarda henüz nedeni bilinmeyen nedenle yangın çıkmış ve yaklaşık 800 dekar alan yanmış, pek çok hayvan yaşamını yitirmiştir, ağaçlar kül olmuş, bitki örtüsü büyük zarar görmüştür.” ifadelerini kullandı.

‘’YANAN YERLERDEN İMARA AÇILMIŞ OLAN VAR MI?’’

Aygun, Tarım ve Orman Bakanlığı’ndan şu sorulara yanıt verilmesini istedi: Tekirdağ’da son 10 yılda kaç hektar alan yanmıştır? Kovid-19 salgını sürecinde Tekirdağ’da yanan orman alanı ne kadardır? Yangın nedeni saptanmış mıdır? Bu yangınların imar için çıkarıldığı iddiaları güçlenmektedir. Yanan yerlerde hemen ağaçlandırmaya gidilecek midir? Tekirdağ’da son dönemde artan yangınları önlemek için ne gibi tedbirler alacaksınız? Tekirdağ’daki orman yangınları sonucu imara açılmış alan var mıdır? Tekirdağ’da son 10 yılda yanan ormanlık alanların ne kadarında ağaçlandırma yapılmıştır?

Güncelleme Tarihi: 04 Mayıs 2020, 13:52

Furkan Bolat

Editör


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner65