Mera İyileştirme ve Yönetimi Projesi devam ediyor

Tekirdağ Büyükşehir Belediyesinin başlattığı Mera İyileştirme ve Yönetimi Projesi kapsamında Malkara’da gübre dağıtımı gerçekleştirildi.

Mera İyileştirme ve Yönetimi Projesi devam ediyor

Kapaklı Gazetesi - Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi tarafından hayata geçirilen ve Türkiye’nin en büyük mera ıslah projesi olma özelliği taşıyan Mera İyileştirme ve Yönetimi Projesi kapsamında gübre dağıtımı ve atımı gerçekleştirildi.

Otmanlı, Gönence, Hereke ve Sağlamtaş mahallelerinde proje kapsamında gerçekleşen gübre dağıtımında; Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Malkara Belediye Başkanı Ulaş Yurdakul, Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Dairesi Başkanı Hasan Bayram, mahalle muhtarları ve vatandaşlar yer aldı.

‘’ÜRETİCİLERİMİZİN YANINDA OLMAYA DEVAM EDECEĞİZ’’

Programda konuşma gerçekleştiren Malkara Belediye Başkanı Ulaş Yurdakul, ‘’Pandemi süreci bize kırsal mahallelerimizin önemini bir kez daha hatırlattı. Büyükşehir Belediyesi ve Malkara Belediyesi olarak üreticilerimizin yanında olmaya devam edeceğiz. Mera Islahı ve Yönetimi Projesi, çok büyük ve kapsamlı bir proje. Bu proje nedeniyle Büyükşehir Belediye Başkanımız Kadir Albayrak’a ve Büyükşehir Belediyesi personeline teşekkür ediyorum.’’ dedi.

“PROJE 5 YILDA 126 MAHALLEDE UYGULANDI”

Projenin ildeki tarım ve hayvancılığa önemli katkıları olduğunu belirten Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak ise konuşmasında şu sözlere yer verdi; ‘’Tarım ve hayvancılık bizim en önemli vizyonlarımız arasında. Tekirdağ, verimli toprakları ve hayvan hastalıklarından ari bölge olması nedeniyle Türkiye’deki şehirler içerisinde önemli bir yere sahip.  Vasıf kaybedip yeterli düzeyde verim alınamayan meraların ot verimlerini arttırmak amacıyla 2015 yılında başlattığımız Mera İyileştirme ve Yönetimi Projesi ile toplamda, 113 bin dekar meranın ıslahını yaptık. Yapılan iyileştirme ile ot verimi 50 kilograma kadar düşen alanlarda verimin 4 kat artırılarak 200 kilogram seviyesine çıkarılmasını hedefliyoruz. Böylece ekonomik anlamda hayvancılık yapmak isteyen işletmeler, kaliteli kaba yem ihtiyaçlarının önemli kısmını çayır ve meralardan karşılamış olacak. Projemiz 5 yılda 126 mahallede uygulandı. Hayvancılığa desteğimiz bundan sonra da devam edecek. Çiftçimize ve vatandaşlarımıza hayırlı olsun.’’

Güncelleme Tarihi: 26 Şubat 2021, 18:26

Furkan Bolat

Editör


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER