Kent Konseyi seçimlerine itiraz ettiler

İYİ Parti Kapaklı İlçe Başkanı Yusuf Çetin, CHP Kapaklı İlçe Başkanı Erdinç Yılmaz ve Kapaklı Kent Konseyi adayı Nurcan Temel, konseyin geçtiğimiz günlerde gerçekleştirdiği kurul toplantısına itiraz etti.

Kent Konseyi seçimlerine itiraz ettiler

Kapaklı Gazetesi - Kapaklı Kent Konseyi’nin geçtiğimiz günlerde Atatürk Kültür Merkezi’nde gerçekleştirdiği olağan genel kuruluna; İYİ Parti Kapaklı İlçe Başkanı Yusuf Çetin, CHP Kapaklı İlçe Başkanı Erdinç Yılmaz ve Kapaklı Kent Konseyi adayı Nurcan Temel'den itiraz geldi. Kongreye itiraz eden Çetin, Yılmaz ve Temel, seçimlerin tekrar edilmesi gerektiğini belirtti.

“SEÇİM İKİNCİ TURA GİTMELİYDİ”

Yapılan itirazda şu açıklamalara yer verildi: “Genel kurul toplantısında yapılan kent konseyi başkanlık seçiminde ilgili mevzuatta belirtilen nisaba uyulmaksızın seçim tamamlanmıştır. 08.10.2006 tarihli resmi gazetede yayınlanan kent konseyi yönetmeliğinin 11/A maddesi 2. Bendi uyarınca Kent Konseyi başkanının seçimi için il oylamada üye tamsayısının üçte iki ve ikinci oylamada üye tamsayısının salt çoğunluğu aranır. İkinci oylamada salt çoğunluk sağlanamazsa, bu oylamada en çok oy alan iki aday için üçüncü tur oylama yapılır. Üçüncü oylamada en fazla oyu alan aday, başkan seçilmiş olur. Oysa söz konusu genel kurulda ilk turda 2/3 oranında oy alan olmamasına rağmen seçim ilk turda bitirilmiş ve en çok oyu alan başkan ilan edilmiştir. Seçimin 2. ve 3. Turları yapılmamıştır. Bu durum açıkça hukuka aykırıdır.

“OY KULLANDIRILMAMIŞTIR”

Diğer yandan yürütme kurulu üyeleri ise hiç seçilmeden, adaylar sorulmadan, seçim yapılmadan genel kurul sonlandırılmıştır. Oysa yürütme kurulu üyelerinin de genel kurulda seçilmesi gerektiği 08.10.2006 tarihli resmi gazetede yayınlanan Kent Konseyi Yönetmeliğinin 11. Maddesinde açıkça belirtilmiştir. Ayrıca 08.10.2006 tarihli resmi gazetede yayınlanan Kent Konseyleri Yönetmeliğinin 8. Maddesinin d bendinde açıkça yer aldığı üzere, teşkilatlanmasını tamamlayan tüm partilerin temsilcileri genel kurula katılmaları gerekirken, yalnızca TBMM’de grubu olan partiler hazirun listesine eklenmiş, teşkilatlanmasını tamamlayan partiler genel kurula davet edilmemiştir. Yine seçime katılmayan TEMA temsilcisinin seçime davet edilmediği ve seçimden haberi olmadığı öğrenilmiştir. Tekirdağ Barosu temsilcisi, temsilname ile divan kuruluna başvurmuş olmasına rağmen 08.10.2006 tarihli resmi gazetede yayınlanan Kent Konseyleri Yönetmeliğinin 8. Maddesinin F bendine açıkça aykırı olarak hazirun listesinde yer almamış, oy kullandırılmamıştır.

“SEÇİME VE SONUCUNA İTİRAZ EDİYORUZ”

Kapaklı Kent Konseyi çalışma yönergesinin 14. Maddesine göre, 08.10.2006 tarihli resmi gazetede yayınlanan Kent Konseyleri yönetmeliğine göre belirlenecek olan kent konseyi üyelerine uygun iletişim araçlarıyla toplantı gündemi, saati ve yerinin duyurulması gerekirken bu duyuru yapılmamıştır. Aynı şekilde bu bildirim halka da yapılmamış, duyuru, ilan verilmemiştir. Kapaklı Kent Konseyi tüzüğünün 08.10.2006 tarihli resmi gazetede yayınlanan Kent Konseyleri Yönetmeliğine aykırı olan hükümleri aynı yönetmeliğin 10. Maddesinin 3. Fıkrasına göre geçersiz olup uygulanamaz. Tüm bu hususlar nedeniyle genel kurulun tekrarlanması gerektiği açıktır. Bu nedenle genel kurul toplantısına, seçime ve seçim sonucuna itiraz ediyor, itirazımızın tarafımıza yazılı olarak tebliğini talep ediyoruz.

Güncelleme Tarihi: 30 Haziran 2021, 19:40

Furkan Bolat

Editör


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner65