Kapaklı’da 9’u 5 geçe hayat durdu

Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk, vefatının 82'nci yılında düzenlenen törenlerle anıldı.

Kapaklı’da 9’u 5 geçe hayat durdu

Kapaklı Gazetesi - Ulu Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk, vefatının 82’inci yıl dönümünde tüm yurtta olduğu gibi Kapaklı’da da saygı ve özlemle anıldı.

Atatürk Anıtı önünde saat 08.45’e başlayan anma törenine Kapaklı Kaymakamı Bülent Hamitoğlu, Kapaklı Belediye Başkanı Mustafa Çetin, Kapaklı İlçe Jandarma Komutanı Kıdemli Başçavuş Fevzi Bayram, Kapaklı İlçe Emniyet Müdürü Cemal Bahadır Murat, Kapaklı İlçe Milli Eğitim Müdürü İrfan Danışmaz, Kurum müdürleri, Siyasi Parti Temsilcileri, STK Başkanları ve vatandaşlar katıldı. En yeni kayıtlarını sitemizde kolay bir şekilde bulabilirsiniz.

TÜRK BAYRAĞI YARIYA İNDİRİLDİ

Kapaklı Kaymakamı Bülent Hamitoğlu ve Kapaklı Belediye Başkanı Mustafa Çetin’in anıta çelenk sunmasının ardından, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün vefat ettiği saat olan 09.05'te çalan siren eşliğinde saygı duruşunda bulunuldu ve ardından İstiklal Marşımız okundu. Saygı duruşu sırasında gönderdeki Türk bayrağı yarıya indirildi.

‘’BÜYÜK DEVLET ADAMLIĞI İLE ÖRNEK ÇALIŞMALARI OLDU’’

Atatürk Anıtı’ndaki çelenk sunma töreninin ardından 10 Kasım Atatürk’ü Anma Programı Kapaklı Atatürk Kültür Merkezi’nde devam etti. Burada saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşımızın okunmasının ardından Aziz Sancar Anadolu Lisesi Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmeni Esra Erdem tarafından günün anlam ve önemini belirten konuşma gerçekleştirildi. Erdem, konuşmasında şu ifadelere yer verdi; ‘’Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün 10 Kasım 1938’de ebediyete intikal edişi Türk milletini derinden üzmüştür. Atamızın vefatı dünya üzerinde geniş bir yankı uyandırmıştır. Atatürk’ün vefatının ardından dünya liderlerinin yaptıkları açıklamaların ortak noktası, atamızın dünya üzerinde yetişmiş çok nadir bir dahi oluşu, büyük devlet adamlığı ve dünya milletlerine örnek olabilecek çalışmaları olmuştur.’’

‘’EN BÜYÜK ARMAĞANI TÜRKİYE CUMHURİYETİ’DİR’’

Atatürk’ün devrimleri ile Türkiye Cumhuriyeti’nin saygın bir devlet statüsüne yükseldiğini belirten Erdem, ‘’Atatürk, yenilikçi ve ileriyi görebilen özellikleri yanında büyük bir komutandır aynı zamanda. Türk Kurtuluş savaşına yön vermiş, milleti ile birlikte ‘Ya istiklal ya ölüm’ parolası ile hareket ederek, zaferin kazanılmasında en büyük pay sahibi olmuştur. Gazi Mustafa Kemal Atatürk, Kurtuluş Savaşı sonrası elde edilen başarının yeterli olmadığını düşünerek yapılması çok zor olan birçok devrimler gerçekleştirmiştir. O’nun Türk milletine en büyük armağanı Türkiye Cumhuriyeti’ni kurmak olmuştur. Gerçekleştirdiği devrimler ile Türk milletine çağ atlatmış, Türkiye Cumhuriyeti’nin dünya ülkeleri arasında saygın bir hale gelmesini sağlamıştır.’’ dedi.

‘’SANA LAYIK BİR MİLLET OLMAYA DEVAM EDECEĞİZ’’

Erdem, konuşmasını şu sözlerle noktaladı; ‘’Hayatının en son anına kadar ülkesine hizmet etmiş olan bu büyük insan, ‘Benden sonra beni benimsemek isteyenler bu temel mihver üzerinde akıl ve ilmin rehberliğini kabul ederlerse, manevi mirasçılarım olurlar.’ Demek suretiyle kurduğu Cumhuriyete sahip olunmasını ve çok çalışarak bilimde ileri bir seviyeye çıkılmasını arzu ve temenni etmiştir. İşte, 10 Kasım’lar bu yüzden milletçe tuttuğumuz yasa rağmen, Atatürk’ün fikirlerinin daha iyi anlaşılarak tatbik edileceği günler olmalıdır. Bugün bizler onu her zamankinden daha iyi anlayarak, düşüncelerinden daha iyi istifade ederek, bilimin ışığında ülkemiz ve milletimiz için daha iyi neler yapabiliriz onu düşünmeli ve zaman geçirmeden işe koyulmalıyız. Her 10 Kasım’ın üzerimizde oluşturduğu kaçınılmaz hüzne rağmen, anlam ve önemi bakımından büyük bir gün olduğunu sanırım artık daha iyi anlıyoruz. Atatürk’ün izinde yürüyen ve ulaştığı çizgiyi daha ileriye götürebilecek bir kuvvetin varlığın damarlarında hisseden Türk gençliği, kendisine yakışan başarıyı elde etmekte ve etmeye de devam edecektir. Büyük kurtarıcımız Gazi Mustafa Kemal Atatürk! Sen ebedi istirahatgahında rahat uyu! Bizler emanetin olan Türkiye Cumhuriyeti’ne her zamanki gibi gönülden sahip çıkarak, sana layık bir millet olmaya devam edeceğiz.’’

ŞİİRLER OKUNDU

Konuşmanın ardından Aziz Sancar Anadolu Lisesi öğrencilerinden Sılanur Aydın “Fikrimin İnce Gülü” adlı şarkıyı seslendirdi. Yine aynı okuldan Recep Yıldırım isimli öğrencinin ise “Mustafa Kemal’i Düşünüyorum” adlı şiiri okuması ile devam eden programda, Fatih Kaya isimli öğrenci de “Havada Bulut Yok” adlı şarkıyı seslendirdi. Program, Sema Emiroğlu’nun “Bir Tutkudur Mustafa Kemal” adlı şiiri okuması ve Sümeyye İşeri’nin “Bir Fırtına Tuttu Bizi” adlı şarkıyı seslendirmesi ile devam etti.

SİNEVİZYON GÖSTERİMİ YAPILDI

Şarkıların seslendirilmesi ve şiirlerin okunmasının ardından günün anlam ve önemine binaen sinevizyon gösterimi sunuldu. Sinevizyon gösteriminin ardından 10 Kasım Atatürk’ü Anma programı sona erdi.

Güncelleme Tarihi: 10 Kasım 2020, 11:34

Furkan Bolat

Editör


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner65