“Kapaklı Devlet Hastanesi idarecilerinin mobingde eline kimse su dökemez”

Türk Sağlık Sen Tekirdağ Şube Başkanı Yalçın Gür ve sendika üyeleri Kapaklı Devlet Hastanesi önünde basın açıklaması gerçekleştirerek sendika üyelerine hastane yönetimi tarafından mobing yapıldığını iddia etti.

“Kapaklı Devlet Hastanesi idarecilerinin mobingde eline kimse su dökemez”

Kapaklı Gazetesi - Kapaklı Devlet Hastanesi önünde basın açıklaması gerçekleştiren Türk Sağlık Sen Tekirdağ Şube Başkanı Yalçın Gür, “Kapaklı Devlet Hastanesi idarecilerine ayrı bir parantez açmak gerekiyor. Bu zatların mobing, sendikal ayrımcılık ve adaletsizlikleri konusunda ellerine kimse su dökemez.” dedi.

Cuma günü saat 11.00’de Kapaklı Devlet Hastanesi önünde gerçekleştirilen basın açıklamasında hastane yönetimini sert bir dille eleştiren Gür, “ Türk Sağlık-Sen olarak pandemi ile kahramanca mücadele eden sağlık çalışanlarının sorunlarını çözmek için yoğun bir mücadele verdik.” Pandeminin kahramanları sağlık çalışanları yoğun mücadeleye canları pahasına devam ediyorlar. Bütün bu zor şartlara rağmen özveri ile çalışan sağlık çalışanları liyakatsiz, sendikal ayrımcılık yapan yöneticilerin mobingine maruz kalmaktadırlar. Tekirdağ ilindeki sağlık kurumlarının hemen hemen hepsinde durum aynıdır.” İfadelerini kullandı.

“SİZLER KURALLARA UYACAKSINIZ”

Sendikaya üye olan 17 personelin hastane yönetimi tarafından mobing ve tehditlere maruz kaldığını iddia eden Gür, şunları söyledi: “ Üyelerimize “ Siz geçici görevlendirme istiyorsunuz” diyerek iki arkadaşımızı Tekirdağ Şehir Hastanesine geçici görevlendirme yapmıştır. Geçici görevlendirmede kanunda yazan “Gönüllülük esası olmalıdır demekte, eğer yoksa kura ile belirlenir hükmü vardır” bu iki arkadaşımıza böyle uygulanmamıştır. Bu yetmezmiş gibi iki arkadaşımıza ne kendi hastanesi ne de Sağlık müdürlüğü kalacak yer ayarlamamıştır. Polis evinde ücretlerini kendileri ödeyip kalmışlardır. Bu da onların ayıbıdır. İl Sağlık Müdürü’nün de konuyu bilmesine rağmen haksızlığın düzeltilmesi adına vermediği destek manidardır.

“BÖYLE BİR İDARECİLİK OLMAZ”

Bu zatların en son çalışanlara mesaj grubundan yazdıklarını okuyunca inanamadık. Çalışanların mesai saatlerine titizlik gösteren bu arkadaşlara, iş kendilerine gelince mesai 8.00’de başlamasına rağmen 8.30-9.00’da gelme, öğlen arası çıkıp 14.00-14.30’da geri dönmek serbest. İdareciyseniz ilk önce sizler kurallara uyacaksınız. Bütün nöbet değişimleri iptal edildi, bundan sonra nöbet devri ve değişimi olmayacak. Böyle bir şey olabilir mi? Dünyanın her türlü halleri var, insanız hepimizin başına beklenmedik şeyler gelebilir ve nöbet değişmek zorunda kalabiliriz. Böyle bir idarecilik olmaz. Bir şeyleri yasaklarken kendi yaptıklarınıza ne demeli? İdari katta en ikonu evde hafta sonu kahvaltısı gibi keyifle kahvaltı etmeleriniz neyin nesi? Ayrıca orada hastanenin işlerini yapmakla görevli olan personelin sizlere kahvaltı hazırlamak diye bir mecburiyeti ve görevi yok. Çalışanlara çay, kahve molasını yasaklayın, sizler sabahları keyifle sabah kahvaltıları yapın. Yok öyle bir dünya babanızın çiftliği değil kral gibi yönetemezsiniz bu kurumu. Oturduğunuz o koltuklar devlete, vatandaşa ve çalışana adaletli hizmet etmeniz için size verilmiştir.”

“ÇALIŞANLARA BÜYÜK SORUN YARATIYORLAR”

Hastane idarecilerinin çalışanlara büyük sorunlar yaşattığı iddiasında bulunan Gür, “Çalışanlara sendikal baskının en ağırını yapıyorlar. Nöbet listesi yapılırken adaletli davranmıyorlar, adamına göre muamele yapıyorlar. Çalışanları psikolojik olarak yıpratıyorlar. Küçük bebeği olup yalnız yaşayan, nöbet tutmayan arkadaşımıza bayram günlerinde ekstra nöbetler, mesailer yazıyorlar. Onun yerine gönüllü başka arkadaşlarının olmasına rağmen, bir de nöbetleri 5 saat olarak yazıyorlar. Uzun zamandır hastanede çıkan yemeklerin kötü olduğundan rahatsız olunmasına rağmen herhangi bir gelişme olmamıştır. Çalışanlar pandemi bahanesi ile görev tanımına uymayan birimlerde çalıştırılmıştır ve hala devam etmektedir. Yıllık izinlerin planlanması yılbaşlarında yapılması gerekirken böyle bir planlama yapılmamaktadır. Mesnetsiz iddialar ile çalışanlara disiplin soruşturmaları açılmakta, cezalar verilmeye çalışılmaktadır” dedi.

Güncelleme Tarihi: 19 Temmuz 2021, 13:36

Furkan Bolat

Editör


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner65