Kapaklı Belediye Başkanı Mustafa Çetin’e meclis darbesi

Kapaklı Belediyesi Mayıs ayı meclis toplantısının ikinci oturumunda Kapaklı Belediyesine ait 33 dönümlük arsanın satışı oy çokluğu ile reddedildi.

Kapaklı Belediye Başkanı Mustafa Çetin’e meclis darbesi

Kapaklı Gazetesi - Kapaklı Belediye Meclisi Mayıs ayı toplantısının ikinci oturumu Atatürk Kültür Merkezinde gerçekleştirildi. Komisyon raporlarının görüşüldüğü toplantıda, belediyeye ait 33 dönümlük arsa satışı meclis üyelerinin oy çokluğu ile reddedildi. MHP ve CHP grubunun tamamen ret oyu verdiği oylamada, AK Partili 3 meclis üyesinin de ret oyu kullanması dikkatlerden kaçmadı. Kapaklı Belediyesinde çoğunluğun AK Parti'de olmasına rağmen arsa satışına onay çıkmaması Başkan Çetin'e meclisin darbesi olarak yorumlandı. Geçtiğimiz ay encümen seçimlerinde bir koltuğu CHP'ye kaptıran Mustafa Çetin'in ısrarla satışını istediği arsayla ilgili kararı meclisten geçirememisi kendisini oldukça zor durumda bıraktı.

Toplantıya Kapaklı Belediye Meclis Üyeleri Selvi Acet, Nalan Çolak ve Eray Güner mazeret göstererek katılmadı.

“MECLİSİN KARARINA SAYGI DUYACAĞIM”

Kapaklı Belediyesine ait 33 dönümlük arsanın satışı, İmar Komisyonu tarafından CHP’li komisyon üyelerinin ret oyuna karşılık oy çokluğu kabul edildi. Kararla ilgili konuşan Başkan Çetin, “Ekibimizle beraber Kapaklı’ya hizmet etmeye gayret ediyoruz. Bahsekonu olan yeri alırken de bu sebeple almıştık. Alış sebebi dışında herhangi bir şey yapmıyoruz, uygunsuz bir şey yok. Önemli bir kaynağı belediyemize kazandırıp hizmetlerimize devam etmek istiyoruz. Bunun itibarsızlaştırmaya çalışılması beni üzmüştür. Kararı meclis verecektir, ben de meclisin verdiği karara saygı duyacağım. Biz neredeysek, oradayız. Burayı alırken de satmak için almıştık, şimdi de aynı karardayız. Yatırımcılar bölmemizi istiyor, biz bölmeden bir proje hayata geçirmek istiyoruz. 3 katı, belki 4 katı bir gelir elde edeceğimiz bir proje olarak görüyorum bu yeri.” dedi.

MHP GRUBU ‘CUMHUR İTTİFAKI OLARAK İSTİŞARE EDİLMEDİ’ DEDİ

Başkan Çetin’in konuşmasının ardından MHP Kapaklı Belediye Meclis Üyesi Emrah Sevinç, grubu adına söz aldı. AK Parti ve Milliyetçi Hareket Partisinin Cumhur İttifakı’nda olduğuna vurgu yapan Sevinç, satıştan önce MHP ile konunun istişare edilmediğini söyledi. Satışla ilgili MHP’nin çekinceleri olduğunu belirten Sevinç, ret kararı vereceklerini söyledi Sevinç, “Cumhur İttifakı kapsamında seçildiğimiz günden bugüne kadar meclis gündemine gelen tüm projelerin destekçisi olduk. Bugünden sonra da hizmet odaklı olacak tüm projelerin destekçisi olacağız. Bahse konu arsanın satışı ile ilgili tarafımıza bilgi sağlanmadığından, istişare edilmediğinden dolayı satışın hangi nedenle gerçekleşeceği konusunda tereddütleri görmekteyiz. Amacımız hiçbir hizmeti engellemek, baltalamak değildir. Satışın oldu bittiye getirilmeden reddedilmesini, bir sonraki aylarda istişare edilerek tekrar gündeme gelmesini istiyoruz. MHP grubu olarak karara ‘hayır’ diyoruz.” açıklamasını yaptı.

“PARAYI KİMSE ÇARÇUR EDEMEZ”

Çetin ise cevaben: “Bir önceki toplantıda vardınız, bu konu görüşüldü tartışıldı. Merak ettiğiniz bir konu varsa sorun tartışalım. Biz belediyeye gelir getireceğiz dedik. Kapaklı Belediye kasasına bu para girdikten sonra onu takip etmek çok kolay. Yapacağımız bir sürü proje var. Şimdiden ne kadar gelir geleceğini bilmeden ‘gelen parayı şurada kullanacağım’ diyemem. Kapaklı hizmete aç bir yer, bir sürü ihtiyaçlarımız var. Onun da istişaresini yaparız, öncelik neredeyse onu hayata geçiririz. Kasaya giren parayı kimse çarçur edemez. Devraldığımızdan bu yana borç ödüyoruz, bu yeri de aldık her ay taksitle para ödüyoruz. Maksadınızın ne olduğunu anlamadım.” dedi.

“KAPAKLI’YA AİT DEĞERLERİ SATMIYORUZ”

Ardından AK Parti Kapaklı Belediye Meclis Üyesi Şakir Sezgin söz aldı. Yerin ticaret için alındığını söyleyen Sezgin, “Buranın ticaret için alınacağı 1 yıldır konuşuluyordu. Çok şükür ki belediyemiz güzel bir çalışma yaptı. Buranın değeri 2-3 kat katlandı. Buradaki CHP’li meclis üyesi arkadaşlarıma birkaç cümle söylemek istiyorum. Biz geçmiş dönemden kalan Kapaklı’ait değerleri satmıyoruz. Değer elde edip o değerleri yüksek bir kazançla satmak istiyoruz. Bazı meclis üyelerimizin niyet okuma gibi vasıfları varmış. Geçen dönem CHP grubunun Kapaklı’da hangi değerleri sattığının listesi burada. Spor alanları, okul alanları gibi yerler var. Sorgulanması gereken zihniyet burada.” ifadelerini kullandı.

“SANAYİNİN DİBİNE O DEDİĞİNİZ PROJE OLMAZ”

Sezgin’in bu sözlerine CHP’den cevap gecikmedi. CHP’li Halil İbrahim Erkan, listedeki yerlerin toplam 20 dönüme yakın olduğunu, satılmak üzere olan yerin ise 33 dönüm olduğunun altını çizdi. Erkan, “Geçmiş geçmişte kalsın. Siz muhalefet yönünden çok şanslısınız. Bakın Çerkezköy’de her meclis başında 15 dakika tartışma oluyor. Sanayinin dibinde o dediğiniz proje olmaz. Bakın devlet sizde, gelin şuralara orman kenarında çok güzel site alanları kazandıralım örnek projeler kazandıralım.” dedi. Başkan Çetin ise cevaben: “Bakanlık yeni bir imar alanına sıcak bakmıyor, gerekçe istiyor. O sebeple Pınarça’da Termal Su çalışmaları yürüttük. İnşallah o bölgede sizin dediğiniz gibi konutlar yapılabilir. Fakat MTA rapor verecek, biz bakanlıklara götüreceğiz. Uzun bir süreç var. Oysa bu yere yatırımcı bütün analizini yaparak geliyor. Eğer kimse katılmazsa yine bir şey kaybetmeyeceğiz, arsa bize kalacak. Zorla vermeye çalışmıyoruz. Siz diyorsunuz ki ‘Ben yapmam’. Siz yapmıyorsanız, gelip başkası yapabilir. Yaparsa neden engel olalım?” ifadelerini kullandı.

AK PARTİ, MHP VE CHP’Lİ 17 MECLİS ÜYESİ RET OYU VERDİ

Tartışmaların ardından oylamaya geçildi. Oylamada AK Parti Kapaklı Belediye Meclis Üyeleri Adem Sekmen, Veysel Güven ve İbrahim Aktürk, CHP Kapaklı Belediye Meclis Üyeleri Halil İbrahim Erkan, Erol Özkan, Kazım Doğaç, Muzaffer Yıldıran, Mustafa Önder, Yalçın Hal, Tahsin Aras, Ender Dubaz, Turan Çakan, Levent Nur ve Kemal Kenar, MHP Kapaklı Belediye Meclis Üyeleri Emrah Sevinç, Serkan Genç ve Feyzullah Yorulmaz ret oyu verdi. 17 meclis üyesinin ret oyuyla, ilgili gündem maddesi meclisten geçemedi.

Güncelleme Tarihi: 20 Mayıs 2021, 22:24

Furkan Bolat

Editör


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
YORUMLAR
Ferhat yilmaz.
Ferhat yilmaz. - 2 ay Önce

Bu kadar kasıt olamaz verilen onca RED kararda yazık meseleyi bu kadar şahsilestirmenin Bi anlamı yok.

SIRADAKİ HABER

banner65