‘’Kadınlarımıza değer vermek en büyük yatırımdır’’

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü anma programında konuşan CHP Kapaklı İlçe Başkanı Erdinç Yılmaz, ‘’Kadınlarımıza değer vermek en büyük yatırımdır’’ dedi.

‘’Kadınlarımıza değer vermek en büyük yatırımdır’’

Kapaklı Gazetesi - CHP Kapaklı İlçe Başkanlığı tarafından 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü Anma programı düzenlendi.

Kapaklı Atatürk Kültür Merkezi’nde düzenlenen 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü Anma Programına katılım yoğun oldu. Programda Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşundan bugüne ülkemiz için önemli işlere imza atmış kadın rol modeller anıldı. Devamında CHP Bursa Milletvekili Nurhayat Alcata Kayışoğlu, Mali Müşavir Gülfer Ümit ile Feray Karagöz tarafından katılımcılara ‘Kadın Olmak’ adlı seminer verildi.

‘’KADINLARA DEĞER VERMEK EN BÜYÜK YATIRIMDIR’’

Programda günün anlam ve önemine ilişkin bir konuşma gerçekleştiren CHP Kapaklı İlçe Başkanı Erdinç Yılmaz, kadınlara uygulanan şiddet vakalarına dikkat çekerek; ‘’Hiçbir ülkenin kadınların emeği ve katkısı olmadan sağlıklı bir şekilde gelişmesinin, kalkınmasının, demokratikleşmesinin mümkün olmadığını düşünüyorum. Günümüzde de kadınların sosyal, ekonomik ve politik katkılarına her zamankinden daha fazla ihtiyaç duyulduğuna inanıyorum. Türkiye’de kadınlarımızın %39’u fiziksel şiddete uğruyor. Başka bir ifadeyle her 10 kadının 4’ü eşi veya birlikte olduğu kişi tarafından fiziksel şiddete maruz kalıyor. Kadınlarımızın %44’ü ise duygusal şiddet görüyor. Kadınlarımıza değer vermek geleceğe yapılan en büyük yatırımdır.’’ dedi.

“8 MART KADINLARIN BAŞ KALDIRIŞLARININ ADIDIR”

CHP İlçe Kadın Kolları Başkanı Deniz Bilge de 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nün kadınların cinsiyet ayrımcılığına karşı baş kaldırışının adı olduğunu belirterek “Toplumumuzda ne yazık ki baskılanan, özgürlüğü kısıtlanan, hakları görmezden gelinen, duyguları incitilen, belki hayal kurmasına izin verilmeyen, şiddete, tacize ve hatta cinayetlere kurban giden kadınlarımız olduğu gerçek. Daha kötüsü ise bu hastalıklı ruhların kadınlara yaptıkları şiddet eylemlerini, bazı saçma gerekçelere dayandırarak suçlarını hafifletiyor olmaları inanılmaz bir durum. Devletimizin caydırıcı yaptırımları hukuki düzende yürürlüğe koyması, kadını koruması ve aile içi eğitim çok önemli” ifadelerini kullandı.

“KADIN-ERKEK EŞİTLİĞİ SAĞLANSIN”

Konuşmacıların ardından CHP Bursa Milletvekili Nurhayat Alcata Kayışoğlu, Mali Müşavir Gülfer Ümit ile Feray Karagöz tarafından katılımcılara seminer verildi. Seminerde konuşan CHP Bursa Milletvekili Nurhayat Alcata Kayışoğlu, ‘’Amacımız bu mücadeleyi artık sonlandıralım, kadın erkek eşitliği sağlansın, ayrımcılıklar ortadan kalksın, herkes insan gibi yaşasın çünkü herkes insan. Tarihe baktığımızda eski Türklerde kadınların erkeklere daha eşit haklara sahip olduğunu görüyoruz. Hatun denilen kişi, Kağan olmadığında onun yerine ülkeyi idare ediyor, kararlar alıyor. İkinci sınıf muamele görmüyor. Bugün sahip olduğumuz, bize çok normal sıradan gelen hakların tarihsel olarak arka planında çok büyük mücadeleler, verilmiş canlar var. Hepsini saygıyla anıyoruz” dedi. 17 Şubat 1926 tarihinde kabul edilen Medeni Kanun’la kadınlara bir takım haklar tanındığını söyleyen Kayışoğlu, “Orada bile eksiklikler var. Kadınlar ve erkekler eşit miras hakkına sahip olsun, nafaka hakları olsun diye. Bu da bir devrim. Ama 2001 yılında Medeni Kanun yine değişti. Eski Medeni Kanun ‘Evin reisi kocadır. Evin seçimini koca belirler’ diyordu. Karı ve koca kavramı vardı. 2001’de bunlar değişti. Eşlere eşit haklar tanındı. Devrim niteliğinde değişiklikler yapıldı. Sonra anayasada bazı değişiklikler yapıldı. Şimdiki iktidar da İstanbul Sözleşmesi’ni imzaladı. O sözleşme kadınları şiddete karşı koruyan bir sözleşme. Ama uygulamıyorlar.” dedi.

“KAZANILMIŞ HAKLARIMIZA SAHİP ÇIKMAMIZ GEREKİYOR”

Sözleşmenin içeriği ile ilgili de bilgi veren Kayışoğlu, “Sözleşme ‘Kadınlar şiddete uğradığında şikayet etmelerine gerek olmadan devlet gerekeni yapar’ diyor. Birçok olay yaşadık, birçok kadın öldürüldü. Sözleşme uygulansa kadının şikayetçi olup olmadığına bakılıp bakılmadan gereği yapılır. Kadın ya baskıyla ya da korkuyla şikayetinde vazgeçtiğinde karşı tarafa ceza uygulanmıyor. Sözleşme ‘Kadınlarla ilgili şiddet uygulandığında indirim yapılmasın’ diyor. Birçok sorumluluklar yüklüyor. Kadınlar olarak kazandığımız haklara hep birlikte erkeklerin de desteğiyle sahip çıkmamız lazım. Bunlar kolay kazanılmış haklar değil. Kolayca kaybetmememiz gerekiyor” diyerek konuşmasını noktaladı.

Kayışoğlu’nun sözlerinin ardından diğer konuşmacılar da anlamlı gün hakkında fikirlerini ve düşüncelerini katılımcılarla paylaştı. Seminer sonrası CHP Kapaklı İlçe Başkanı Erdinç Yılmaz tarafından konuşmacılara plaket takdim edildi.

Güncelleme Tarihi: 09 Mart 2020, 10:30

Furkan Bolat

Editör


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner65