İYİ Parti'den PINARÇA'ya Termik çıkarması

İyi Parti Tekirdağ İl ve İlçe Yönetimi, yapılması planlanan Termik Santrale karşı Pınarça’da basın toplantısı düzenledi.

İYİ Parti'den PINARÇA'ya Termik çıkarması

İYİ Parti Tekirdağ İl ve İlçe Yönetimi, yapılması planlanan Termik Santrale karşı Pınarça’da basın toplantısı düzenledi.

İYİ Parti Tekirdağ İl ve İlçe Yönetimi, yapılması planlanan Termik Santralleri protesto etmek amacıyla 15 Mart 2018 Perşembe günü saat 18:00’da Pınarça’da basın toplantısı düzenledi. Düzenlenen toplantıya İYİ Parti Tekirdağ İl Başkanı Seval Erkan, İYİ Parti Kapaklı İlçe Başkanı Yusuf Çetin, İYİ Parti Çerkezköy İlçe Başkanı Cemalettin Turlin, İYİ Parti Saray İlçe Başkanı Rahim Buluş, Pınarça Mahalle Muhtarı Özcan Bozkaya, partililer ve çok sayıda vatandaş katılım gösterdi.

DESTEKLERİ İÇİN TEŞEKKÜR ETTİ

Düzenlenen toplantının açılış konuşmasını Pınarça Mahalle Muhtarı Özcan Bozkaya gerçekleştirdi. Pınarça halkının Termik Santrale karşı görüşünün kesin ve net olduğunu belirten Bozkaya, parti yöneticilerine mücadelelerine verdikleri destekten dolayı teşekkür etti.

‘’YER ALTI SULARIMIZ KULLANILMAYACAK HALE GELECEK’’

Muhtar Bozkaya’nın ardından İYİ Parti Kapaklı İlçe Başkanı Yusuf Çetin konuştu. Termik Santrallerin vereceği zararlardan bahseden Başkan Çetin, ‘’Bilindiği gibi bölgemizde kurulması planlanan kömürlü termik santral ile ilgili hassasiyetimizi daha önceki açıklamalarımızda dile getirmiştik. O günlerden sonra da yaptığımız araştırma ve incelemeler neticesinde bu endişelerimizi tekrar gündeme alma gereğini hissettik. Bu düşünce ile bilim çevreleri tarafından da kömür ile çalışan termik santraller bacalarından salınan gazlar ile başta hava kirliliği olmak üzere, çevresel kirlenmelere yol açmakta, insan sağlığını ciddi boyutlarda tehdit etmektedir.  Kömürlü termik santraller havaya, bacaları vasıtasıyla karbondioksit, kanserojenler, partikül maddeler, cıva, uranyum ve toryum salarlar. Rüzgara bağlı olarak bu maddeler sadece bulundu yerde değil, yaklaşık 300 km uzaklıktaki alana, atmosfere yayılırlar. Sadece Çerkezköy Kapaklı ve çevresindeki yerleşim yerleri değil, Türkiye nüfusu oranın en yüksek olduğu, her geçen gün iş ve aş için göç alan, tüm Trakya bölgesi olumsuz olarak etkilenecektir. Sağlık sorunları artacak, bitmekte olan tarım ve hayvancılık tamamen bitecek, doğa kirlenecek ve zaten yetersiz kalan yer altı sularımız kirlenip kullanılmayacak hale gelecektir.’’ Dedi.

‘’HALKIN %80’İNİ KANSERE MARUZ KALMIŞ’’

Geçtiğimiz haftalarda Termik Santrallere yapılan gezilere katıldığını ve santrallerin zararlarını yerinde incelediğini belirten Çetin, ‘’2016 yılında sağlık ve çevre birliği raporlarından da anlaşılacağı gibi Termik Santrallerin neden olacağı ağır metal ve asit yağmurları nedeni ile alerjik solunum yolu hastalıkları, çeşitli kanser türleri ve gebelere etkileri nedeniyle beyin gelişimi yetersiz anormal çocukların dünyaya gelmesi kaçınışmaz olduğu belirtilmektedir.  Bu bilimsel araştırmalar ile birlikte bu sorunların olduğu bölgelerden biri olan Afşin-Elbistan Termik Santrallerinin A ve B ünitelerinin konuşlu olduğu yerlere 19-20 Şubat 2018 tarihinde inceleme gezisine katılma fırsatımız oldu. Bu inceleme gezisinde yapmış olduğumuz gözlem ve istişarelerde görüldüğü üzere Termik Santraller bölge insanı ve tabiat üzerinde çok olumsuz etkiler yarattığı tespit edilmiştir. Bunun nedenleri olarak da Termik Santrallerin yerleşim yerleri ve tarım alanlarının yakınına kurulmuş olması akla gelmektedir. Burada Çoğulhan Beldesi yöre halkı ile yapılan birebir görüşmelerde, nüfusu 10-12 bin olan beldenin şu anda 2 bin civarında olduğu söylenmektedir. Şehrin terk edilmiş görüntüsü, durumun ne kadar vahim olduğu ve adeta hayalet şehir haline geldiği görülmüştür. Belde halkı bu beldede 4 adet cami bulunduğunu fakat ancak tek camilik cemaat toplanabildiğini diğerleri de kullanılmadığını söylediler. Durumun en acı tarafı da beldede yaşayan halkın %80’i kanser türlerine maruz kaldığının teşhisi konulmuş durumda ve ölümlerin çok genç yaşlarda olduğu belirtilmektedir.’’ İfadelerini kullandı.

‘’UĞRUNA ÖLMEK GEREKİRSE ŞİMDİ ÖLÜN’’

Termik Santralin tarıma verdiği zararlardan da bahseden Çetin, ‘’Tarım alanlarında da önceleri buğday, nohut, ayçiçeği, sebze ve meyve üretimi yapılmakta iken şimdi ise sadece şeker pancarı üretimi yapılmakta olduğu, fakat bunu da sağlıklı olduğu konusunda ciddi şüpheler var olduğu belirtilmektedir. Bununla birlikte yer altından çıkan kömür havzalarında büyük çöküntüler olduğu gözlemlenmekte, su kaynakları tamamen kirlenmiş kısacası nereden bakarsanız her şey içler acısı bir durumdadır. Burada kurulan bu santrallerin son teknoloji ile yapıldığını kesinlikle insan sağlığına ve çevreye zararları olmayacağını söylemişler ama maalesef sonuçlar ortada. Burada yaşamak durumunda kalan halkın söylediği şu sözler oldukça düşündürücü “Bölgenizde kurulmak istenen Termik Santral engellemek için ölmek gerekirse şimdi ölün. Nasıl olsa bir süre sonra yavaş yavaş öleceksiniz”

‘’ÇÖZÜMLER SUNULMASININ ŞARTINI ARAYACAĞIZ’’

Parti olarak enerjiye karşı olmadıklarını ve alternatif seçenekler sunacaklarını belirten Başkan Çetin, konuşmasını şu ifadelerle noktaladı; ‘’Kömür kaynaklarımızın tespiti çalışmalarına devam edip, kömürün elektrik enerjisi üretiminde kullanılması hususunda uygun teknolojik çözümler sunulması şartını arayacağız. Bütün ilçelerimize ısınmada kullanılmak üzere doğalgaz ulaştıracağız. Enerji üretimi için Üniversite, OSB ve KOBİ’lerle iş birliği yapılarak Ulusal Plan hazırlanacak, yürütümü ve güncellemesi taraflarla istişare hakinde gerçekleştirilecektir. Bölgemiz büyük bir sanayi bölgesidir. Bunun paralelinde, her geçen gün nüfusumuzun ve çevremizdeki sanayi kuruluşlarının artması, elektrik enerjisi ihtiyacının da artmasına sebep olmaktadır. Bu ihtiyacın da artarak da devam edeceği ön görülmektedir. İYİ Parti Kapaklı İlçe Yönetimi olarak, enerji üretiminin tüm canlılar, çevre ve doğa hassasiyeti ön planda tutularak yapılmasını istiyoruz.’’

‘’TRAKYAMIZ OLUMSUZ OLARAK ETKİLENECEK’’

Düzenlenen toplantının son konuşmacısı ise İYİ Parti Tekirdağ İl Başkanı Seval Erkan oldu. Termik Santralin sadece Kapaklı ve Çerkezköy değil tüm Trakya’yı olumsuz etkileyeceğini belirten Erkan, ‘’Kapaklı İlçe Başkanım Sayın Yusuf Çetin’in de dile getirdiği üzere, ilçe başkanlarımızın katılımı ile Şubat ayında gerçekleşen, Afşin- Elbistan Termik Santrallerinin inceleme gezisinde, Termik Santrallerin bölgesel olarak, insan ve tabiat üzerinde çok olumsuz etkiler yaratmış olmaları, başta hava kirliliği olmak üzere çevresel kirlenmelere yol açtığı ve insan sağlığını ciddi boyutlarda tehdit ettiği görülmüştür. Tekirdağ ili olarak sanayi ve tarım açısından çok zengin bir konumdayız. Önceleri bölgemizde buğday, nohut, ayçiçeği, sebze ve meyve üretimi yapılmakta iken, şimdi ise sadece belirli ürünlerin kısıtlı şekilde üretimleri yapılmakta olup, bu üretimlerin de sağlıklı olup olmadığı konusunda ciddi şüphelerimiz mevcuttur. Her geçen gün nüfusumuzun, iş ve aş için göç alması ve çevremizdeki sanayi kuruluşlarının artması, elektrik enerjisi ihtiyacının da artmasına sebep olmaktadır, bunun bilincindeyiz. Fakat bu nedenler sonucu Trakyamız olumsuz olarak etkilenecek, sağlık sorunlarımız artacak, bitmeye yüz tutmuş tarım ve hayvancılığımız tamamen bitecek, doğamız ve yer altı kaynaklarımız kirlenecektir.’’ Dedi.

‘’270 BİN KİŞİNİN YANI BAŞINA KURULMASI KABUL EDİLEMEZ’’

Termik Santraller yerine çevre dostu enerjilerin kullanılması gerektiğini belirten Erkan, ‘’İYİ Parti olarak enerji üretimine karşı olmadığımızın bilinmesini isteriz. Enerji üretimi konularında yatırımlar elbette yapılmalıdır. Partimizin, enerji ile ilgili programında çevre ile dost teknolojileri ön planda tutan, merkezde değil yerinde ve halkın katılımı ile karar almayı öngören, yalnızca makro ve büyük ölçekli projeleri değil, mikro ölçekli projeleri de ön planda tutan düzenlemeler yapmayı planlamaktayız. Bölgemizde yapılması planlanan Termik Santral Kapaklı ve Çerkezköy’de yaşayan 270 bin kişinin yanı başlarında, evlerinin bahçelerine denecek kadar yakınlarına kurulacak şekilde planlanması kabul edilemez. Biz sorun üreten değil, çözüm üreten bir anlayış ile olaylara yaklaşmaktayız. ‘’ diyerek konuşmasını noktaladı.

Güncelleme Tarihi: 16 Mart 2018, 14:22

Furkan Bolat

Editör


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner3