‘’İstismar mağdurlarını topluma kazandırmalıyız’’

MHP Kapaklı İlçe Kadın Kolları Başkanı Büşra Gün, istismara uğrayan bireylerin topluma kazandırılması gerektiğini belirtti.

‘’İstismar mağdurlarını topluma kazandırmalıyız’’

Kapaklı Gazetesi - Toplumumuzun kanayan yarası olan çocuk istismarları hakkında açıklama yapan MHP Kapaklı İlçe Kadın Kolları Başkanı Büşra Gün, istismara uğrayan çocukların topluma kazandırılması için topluma büyük bir görev düştüğünü belirtti.

İstismara uğrayan çocukların büyük travmalar yaşadığını vurgulayan Gün, açıklamasında şu sözlere yer verdi; Hepimizin bildiği üzere yaşama hakkının korunmasının sıradanlaştığı günlerden geçiyoruz. Dünyada ve ülkede yaşanan çocuk istismarlarının ve pedofilinin bizler sadece medyaya yansıyan taraflarını biliyor ve duyuyoruz. Bu tüm dünya ülkelerince bilinen bir gerçekliktir. Sağlıklı gibi görünüp toplumda bizlerle olan, sapkın düşüncelere sahip olan bireyler tarafından çocuklarımız maalesef cinsiyet gözetmeksizin istismara maruz kalıyor. Maalesef bu sonucunda psikolojik ve bedensel olarak ağır travmalı bireyler yetişmekte olup daha da kötüsü ölümle sonuçlanmaktadır. Bu tarz vakaların medyaya yansıyan kısmı durumun ne kadar vahim olduğunu gösterir derecededir.’’ 

‘’ÇOCUK İSTİSMARI ASLA KABUL GÖRMEMELİ’’

Pedofili en ağır şekilde cezalandırılması gerektiğini savunan Gün, ‘’Bizler toplumsal değerlerimizi, kültürel yapımızı göz önünde bulundurarak çocuklarımızı korumak ve yetiştirmekle mükellef olmakla birlikte, sorunun nereden geleceğini göremiyor olabiliriz ancak çocuklarımızı bu tip durumlara karşı hazırlamak zorundayız. Çocuk istismarı asla kabul görülmemeli, cezasız bırakılmamalıdır. Ülkemizde maalesef Şiddetin kabul edilebilir olması, cezaların yetersizliği, kültürel normlar kişileri rahat bir şekilde buna sürüklemektedir. Tecavüz ve işkence edildikten sonra öldürülen, kaçırılıp açlıktan yaşamlarını yitiren çocuklarımız Leyla, Eylül, Irmak, Arda, Ufuk, Yusuf, Salih gibi bir çoğunu koruyamıyor ve bu yükle hayatlarımıza devam etmeye çalışıyoruz. Bedenleri ve zihinleri zarar gören evlatlarımız, yıllarca istismara uğrayıp ailesi tarafından susturulduğu için intihar eden çocuklarımız bulunmaktadır.’’ Şeklinde konuştu.

‘’TAKİP EDEBİLİR VE MÜDAHALE EDEBİLİRİZ’’

Son olarak ailelere bu konuda büyük görev düştüğünü söyleyen Gün, açıklamasını şu sözlerle noktaladı; ‘’Bizlerin görevleri; aileleri bununla bilinçlendirmek, göz ardı edilmemesi gereken bir konu olduğunun bilincini oluşturmak, aile bireyleri arasındaki bağın güçlenmesini sağlamak, çocuklara onların ne kadar değerli olduğunu göstermek, toplumsal iletişimi güçlendirmek ve eğitimdir. Bunu ancak bu şekilde takip edebilir ve müdahale edebiliriz. İstismar mağduru çocuk ve ailelerle yakından ilgilenmeli, onları sağlıkla topluma kazandırmalıyız. Bizlerin çabası bu yöndedir ve bu şekilde olacaktır.’’

Güncelleme Tarihi: 08 Temmuz 2020, 17:16

Furkan Bolat

Editör


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
YORUMLAR
vatandaş
vatandaş - 3 ay Önce

Cinselliğin tabu olduğu ve eğitiminin verilemediği bir toplumun bağzı şahıslarının tecavüz gibi yanlış davranışlarına engel olunamaz.

SIRADAKİ HABER

banner3