İşte Kapaklı Belediyesi’nin pandemi raporu

Kapaklı Belediyesi, pandemi süresince yapılan çalışmalarla ilgili bir faaliyet raporu yayımladı.

İşte Kapaklı Belediyesi’nin pandemi raporu

Kapaklı Gazetesi - Koronavirüs salgını ile mücadele kapsamında belediyeler de vatandaşlara maske, erzak gibi yardımda bulundu. Kapaklı Belediyesi de bu süreçte yaptığı yardımlarla ilgili bir faaliyet raporu yayımladı.

Yayımlanan rapora göre Kapaklı Belediyesi bu süreçte vatandaşlara 145 bin maske, 48 bin kolonya ve el dezenfektanı dağıttı. Ayrıca belediye, Vefa Sosyal Destek Grubu’na gelen çağrılar neticesinde 9 bin 400 adet erzak yardımı, 3 bin 100 adet gıda kartı, 75 bin TL nakdi yardım ve her gün 1.000 kişiye sıcak yemek yardımı yapıldığını belirtti.

‘’EKİPLERİMİZ KAPI KAPI GEZDİ’’

Kapaklı Belediyesi, faaliyet raporunda şu ifadelere yer verdi; ‘’İlçemizde kurulan semt pazarlarında maske ve el dezenfektanı dağıttık. Ekiplerimiz kapı kapı gezerek vatandaşlarımıza maske, el dezenfektanı ve kolonya ulaştırdı. İlçe Emniyet Müdürlüğü, İlçe Jandarma Müdürlüğü, Kapaklı Devlet Hastanesi gibi kamu kurum ve kuruluşlara maske, el dezenfektanı ve kolonya dağıtımında bulunduk. Fabrikalarda çalışan emekçilerimize maske ve el dezenfektanı dağıttık. Toplamda 145 bin maske, 48 bin kolonya ve el dezenfektanı dağıtımında bulunduk.’’

‘’ORTAK KULLANIM ALANLARI DÜZENLİ DEZENFEKTE EDİLİYOR’’

Süreç boyunca belli aralıklarla ortak kullanım alanlarını dezenfekte ettiklerini belirten belediye yetkilileri, ‘’Çöp konteynerlerimizi dezenfekte ederek her gün temizliyoruz. Cadde ve sokaklarımız başta olmak üzere camiler, parklar, duraklar, spor salonları, banka ATM önleri gibi tüm ortak kullanım alanlarında belirli periyotlarla temizlik çalışması gerçekleştiriliyor. Pazar yerlerinin kaldırılmasının ardından kapsamlı temizlik ve yıkama çalışması gerçekleştiriliyor. Cadde ve sokaklarımız başta olmak üzere kamu kurumları, camiler, parklar, taksi ve otobüs durakları, eczaneler, spor salonları, banka ATM önleri gibi tüm ortak kullanım alanları düzenli olarak dezenfekte ediliyor. Belediye binamız ve tüm araçlarımız dezenfekte edildi. Pazar yerlerimizin girişine el dezenfektan noktaları koyuldu.’’ dedi.

BİLGİLENDİRME FAALİYETLERİ

Bilgilendirme faaliyetlerinin de yer aldığı raporda; ‘’Zabıta Müdürlüğü ve Sağlık İşleri Müdürlüğü ekiplerimiz rutin denetimlerinin yanı sıra virüs dolayısıyla alınan tedbirler kapsamında ilçemiz genelinde denetim çalışması gerçekleştirdi. Gıda ve temizlik ürünlerinde yaşanması muhtemel fahiş fiyat uygulamalarına karşı denetimlerde bulunarak esnaflarımıza maske, bone ve eldiven kullanılması konularında uyarılarda bulunuldu. Belediye personelinin ve belediyeye gelen ziyaretçilerin giriş kapısında cihazlarla ateş ölçümü yapıldı. KOVİD-19'a karşı bilinmesi gerekenler, korunma yöntemleri ve belirtilerini içeren bilgilendirici broşür hazırlayarak vatandaşlarımıza dağıttık. Görselleri ilçemizin muhtelif yerlerinde bulunan bilboardlara ve belediyemizin LED ekranına koyduk. Evde Kal çağrısına yöresel ağızla hazırladığımız ve ilçemizdeki billboardlara koyduğumuz afişlerle dikkat çektik. Sokağa çıkma yasaklarının olduğu günlerde vatandaşlarımıza moral olması açısından ilçemiz hoparlörlerinden şarkılar çaldık. İlçemizin ve bölgemizin sevilen şarkıcılarını canlı yayın konuğu alarak sosyal medya hesaplarımızdan yayınladığımız müzik programları yaptık.’’ İfadeleri yer aldı.

MORAL ZİYARETLERİ YAPILDI

Pandemi sürecinde kutlanan 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı ile ilgili de çalışmalara yer verilen raporda, şu ifadeler kullanıldı; ‘’23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla düzenlediğimiz “Evde 23 Nisan Neşesi” etkinliği kapsamında video ve resimlerini gönderen çocuklarımıza satranç, yapboz ve çocuk kitabından oluşan hediye setlerimizi armağan ettik. 23 Nisan’da doğan çocuklarımızın doğum günlerini pasta ile kapılarına giderek kutladık. Sağlık çalışanları ile hastalar arasındaki temasın en az düzeye indirilmesi amacıyla belediyemiz bünyesinde üretilen izolasyonlu sedye kabinleri Kapaklı Devlet Hastanesi ve Çerkezköy Devlet Hastanesi’ne teslim edildi.’’

‘’9 BİN 400 ADET ERZAK YARDIMI YAPILDI’’

Kapaklı Kaymakamlığı bünyesinde kurulan Vefa Sosyal Destek Grubu’na da türlü yardımların yapıldığını belirten belediye yetkilileri, ‘’Kaymakamlığımız bünyesinde kurulan Vefa Sosyal Destek Grubu’muz 65 yaş üstü ve kronik hastalığı bulunan hemşehrilerimizin ihtiyaçları karşılamaya devam ediyor. Vefa Sosyal Destek Grubu’muza toplamda 12 bin çağrı geldi. Yapılan taleplerden 4 bin 270 tanesi çözüldü. Uygulamaya geçirdiğimiz Psikolojik Destek Hattımız ile vatandaşlarımıza Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını sonucu oluşan sendromlar, stres kaynaklı sorunlar ile ilgili desteğimiz devam ediyor. Ramazan ayı boyunca vatandaşlarımıza erzak, gıda kartı ve sıcak yemek yardımlarında bulunduk. 9 bin 400 adet erzak yardımı, 3 bin 100 gıda kartı, 75 bin TL nakdi yardı ve her gün 1000 kişiye sıcak yemek yardımı yapıldı.’’ Dedi.

“VATANDAŞLARIMIZIN YANINDA OLMAYA GAYRET GÖSTERDİK”

Yapılan ve yapılmaya devam eden çalışmalarla ilgili konuşan Kapaklı Belediye Başkanı Mustafa Çetin, “Ülkemiz ve tüm dünyada alışık olmadığımız bir süreçten geçiyor. Ülkemizin maruz kaldığı salgın tehdidinin en kısa sürede bertaraf edilmesi için devletimiz tüm imkanlarıyla seferber olmuştur. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan öncülüğünde alınan kararlar ve uygulanan tedbirler doğrultusunda bu süreci dünyanın birçok ülkesine göre hızlı ve etkin çözümlerle atlatıyoruz. Kapaklı Belediyesi olarak da bu süreçte “Her şey sağlığımız için” anlayışıyla hareket ederek çalışmalarımızı sürdürdük. Maske ve el dezenfektanı dağıtımından temizliğe, dezenfekte çalışmalarından erzak ve sıcak yemek yardımlarına kadar vatandaşlarımızın yanında olmaya gayret gösterdik.” dedi.

“ÇALIŞMALARIMIZA DEVAM EDECEĞİZ”

Başkan Çetin, 1 Haziran itibariyle salgınla mücadelede yeni bir sürece girildiğini anımsatarak, “Lütfen rehavete kapılmayalım ve tedbiri elden bırakmayalım. Maske takmaya, sosyal mesafeye ve temizliğe dikkat edelim. Bizler aralıksız olarak ilçemizde çalışmalarımıza devam edeceğiz. Kurallara uyarak bu süreci el birliğiyle atlatacağız.” diye ifade etti.

Güncelleme Tarihi: 04 Haziran 2020, 20:43

Furkan Bolat

Editör


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
YORUMLAR
Salih can
Salih can - 1 yıl Önce

Bu yazılan larin hep si hikaye

SIRADAKİ HABER

banner65