“Geleceği inşa ediyoruz”

24 Kasım Öğretmenler Günü, tüm yurt genelinde olduğu gibi Kapaklı’da da çeşitli etkinliklerle kutlandı.

“Geleceği inşa ediyoruz”

Kapaklı Gazetesi - Kapaklı’da 24 Kasım Öğretmenler Günü, türlü etkinliklerle kutlandı. Kutlama töreninde konuşan Kapaklı İlçe Milli Eğitim Müdürü İrfan Danışmaz, “Bu nedenle eğitim birinci öğrenciliğimiz olmalıdır. Çünkü bizler insan yetiştiriyoruz. Geleceği inşa ediyoruz.” dedi.

Kutlamalar Atatürk Anıtı önünde gerçekleşen çelenk töreni ile başladı. Törene Kapaklı Belediye Başkanı Mustafa Çetin, Kapaklı İlçe Milli Eğitim Müdürü İrfan Danışmaz, Okul Müdürleri, öğretmenler ve öğrenciler katıldı. Törende Kapaklı İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü adına Müdür İrfan Danışmaz anıta çelenk sundu. Ardından program, Atatürk Kültür Merkezi’nde devam etti.

“KLASİK EĞİTİM ANLAYIŞI ARTIK GEÇERLİLİĞİNİ YİTİRMİŞTİR”

Atatürk Kültür Merkezi’ndeki program 1 dakikalık Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Günün anlam ve önemine ilişkin konuşma yapan Kapaklı İlçe Milli Eğitim Müdürü İrfan Danışmaz, “Baş döndürücü gelişimin olduğu bir çağda yaşıyoruz. Bu değişim doğal olarak eğitim ve eğitim ile ilgili unsurları da etkilemektedir. Eğitim artık bir durağan bir süreç olmaktan çıkmış, sürekli güncellenmesi gereken dinamik bir süreç haline gelmiştir. Öğrenciye devamlı bilgi yüklemesi yapılan klasik eğitim anlayışı artık geçerliliğini yitirmiştir. Bu anlayış yerine bireye değişen durumların gerektirdiği bilgi ve becerileri kişisel çaba ile öğrenebilme ve öğrendiklerini yaşamın özel durumlarına uygulayabilme yeteneğinin kazandırıldığı yeni bir eğitim anlayışı gelişmiştir. Öğrenciye öğrenmenin öğretildiği bu eğitim anlayışı beraberinde yeni bir öğretim modelini de getirmektedir.” dedi.

“MESAİ KAVRAMININ DAR KALIPLARINI KIRMAK ZORUNDADIR”

Danışmaz, konuşmasını şu sözlerle sürdürdü: “Yani öğretmen modelinde öğretmen öğrencilerini ayrı ayrı bireyler olarak görür ve değer verir. Her öğrencinin ayrı bir dünya olduğu, topluma mutlaka kazandırılması gereken bir cevher olduğu bilinciyle öğrenciye yaklaşır. Öğrencilerin kalplerini kazanma adına, onlara bir şeyler öğretme adına her fırsatı değerlendirir. Yeni öğretmen modelinde öğretmen mesai kavramının dar kalıplarını kırmak zorundadır. Öğrencilerinde geliştirmek istediği kişilik özelliklerini kendi davranışlarında göstermesi gerektiğini bilmelidir. Yeni öğretmen modelinde öğretmen her zaman sorunun değil, çözümün bir parçasıdır. Olmazların, yokların, imkansızlıkların içerisinde dahi Mustafa Kemaller, Fatihler, Mimar Sinanlar yetiştirmeyi kendisine vazgeçilmez bir hedef olarak görmelidir. Yeni öğretmen modelinde, öğretmen dün kara tahta başında başlayan eğitimdeki yenileşme hareketini bugün bilgisayar ekranı karşısında uzaktan eğitimde dahi olsa eğitimi devam ettirebilme şuurunda olmaktadır. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ‘Yeni nesil sizin eseriniz olacaktır’ sözünü okuduğunda bir öğrenciyi değil topyekün bir milleti eğittiğini, bir milletin ruh dünyasına şekil verdiğini bilecek kadar geniş bir vizyon sahibi olmanın ifadesidir.

“BİZLER İNSAN YETİŞTİRİYORUZ”

Bu nedenle eğitim birinci öğrenciliğimiz olmalıdır. Çünkü bizler insan yetiştiriyoruz. Geleceği inşa ediyoruz. Eğitim de en önemli öge ise öğretmendir. Bu anlamda Kaymakamımız Bayram Sağır’a, Belediye Başkanımız Mustafa Çetin’e eğitime verdikleri önem ve desteklerden dolayı teşekkür etmek istiyorum.

ÖĞRETMENLERE TEŞEKKÜR ETTİ

Üç yıl önce yeterli okulu olmadığı ve akademik başarısı yetersiz olduğu için beyin göçü veren ilçe konumunda iken, bugün ilçemizde devlet yatırımı ve hayırsever destekleri ile yapılan on iki okul ile artık tam tersi durumda komşu ilçelerden yüzlerce öğrencinin ilçemizde eğitim aldığını görmekteyiz. Özellikle ortaokul ve liselerimize komşu ilçelerimizden çok yoğun talep gelmektedir. Tabi bu durumlara gelebilmek kolay olmadı. Bundan sonraki süreçte de ilçemize devlet yatırımı ve hayırsever katkısı ile yeni okullar ve kurumlar kazandırmaya devam edeceğiz. Bu konu ile ilgili önümüzdeki günlerde inşallah müjdelerimiz olacaktır. Özellikle bu salgın dönemi başında ve sonrasında uzaktan eğitim sürecinde evden öğrencilerine canlı ders anlatan öğretmenlerimize, yine bu süreçte binlerce maske, tonlarca dezenfektan, temizlik ürünleri ve siper gibi ürünler üreterek salgın sürecinde sorumluluk alan öğretmenlerimize, vefa destek gruplarında görev alıp can siperane bir şekilde halkına hizmet eden öğretmenlerimize teşekkür ediyorum. Bu güzel vatanımız için hizmet ederken şehit olan öğretmenlerimize Allah’tan rahmet, emekli olan öğretmenlerimize ise sağlıklı uzun ömürler diliyorum.”

TÜRK BAYRAKLARIYLA EŞLİK ETTİLER

Danışmaz’ın günün anlam ve önemine ilişkin şiirlerin okunmasının ardından Türk Tarih Kurumunun hazırladığı “Öğretmen” konulu video gösterimi gerçekleşti. Kapaklı Aziz Sancar Anadolu Lisesi öğrencilerinin 24 Kasım Öğretmenler günü münasebetiyle hazırladıkları oratoryo ve müzik performansı ile devam eden gösterilerde, şehit öğretmenlerin hayatları anlatıldı. Öğretmen konulu şiir, resim ve kompozisyon yarışmalarında dereceye giren öğrencilere ödülleri protokol üyeleri tarafından verilirken, programın finalinde öğretmen ve öğrenciler ‘Vatan’ şarkısını hep birlikte söyledi. Davetliler dağıtılan Türk bayraklarını sallayarak şarkıya eşlik etti.

Güncelleme Tarihi: 24 Kasım 2021, 18:18

Furkan Bolat

Editör


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner65