‘’Çocuklar anne babasına hayvanseverliği öğretecek’’

Kapaklı Kent Konseyi ile Kapaklı Belediyesi işbirliğinde 4 Ekim Dünya Hayvanları Koruma Günü münasebetiyle bir etkinlik düzenlendi. Geçici Hayvan Barınağı’nda düzenlenen etkinlikte konuşan Başkan Çetin, ‘’Çocuklar gerçekten hayvanları seviyor ama ne oluyorsa büyüyünce şiddet yanlısı oluyor. Büyükleri de bilinçlendirmek için çocukları kullanacağız. Çocuklar anne babasına hayvanseverliği öğretecek.’’ dedi.

‘’Çocuklar anne babasına hayvanseverliği öğretecek’’

Kapaklı Gazetesi - Kapaklı Kent Konseyi ile Kapaklı Belediyesi işbirliğinde 4 Ekim Dünya Hayvanları Koruma Günü münasebetiyle bir etkinlik düzenlendi. Geçici Hayvan Barınağı’nda düzenlenen etkinlikte konuşan Başkan Çetin, ‘’Çocuklar gerçekten hayvanları seviyor ama ne oluyorsa büyüyünce şiddet yanlısı oluyor. Büyükleri de bilinçlendirmek için çocukları kullanacağız. Çocuklar anne babasına hayvanseverliği öğretecek.’’ dedi.

4 Ekim Hayvanları Koruma Günü dolayısıyla Kapaklı’da bir etkinlik gerçekleştirildi. Kapaklı Belediye Garajı’nın içinde bulunan geçici hayvan barınağında gerçekleşen etkinliğe Kapaklı Belediye Başkanı Mustafa Çetin, Kapaklı Belediye Meclis Üyeleri, Siyasi Parti Temsilcileri, Dayanışma Hayvan Hakları Federasyonu Başkanı Timur Ugan, Kapaklı Kent Konseyi Başkanı Arzu Özdemir, STK Temsilcileri ve çok sayıda hayvansever katıldı.

‘’DOSTLARIMIZA EZİYET ETMEMELİYİZ’’

Etkinlikte söz alan Kapaklı Kent Konseyi Başkanı Arzu Özdemir, hayvanların eşit yaşama hakkına sahip olduğunu kaydetti. Özdemir, “Aynı tabiatta nefes aldığımız tüm hayvanların yaşama hakkına dikkat çekmek, korumak, daha iyi ortamlarda barınmalarını sağlamak gerekli. Sevgi ve merhameti göstermek adına bugün burada toplanmış bulunuyoruz. Bugünün amacı insanlardan başka evrende yaşayan canlıların da olduğunu anlamak, onların yaşam alanlarına müdahale etmemek ve yaşama hakkına saygı duymaktır. Biz de doğada ve evlerimizde yaşayan dostlarımıza eziyet etmemeli, merhametli davranıp korumalı, iyi koşullarda beslenmelerini sağlamalıyız.” dedi.

‘’HAYVANLAR HAPSEDİLMEYECEK’’

Ardından söz alan Kapaklı Belediye Başkanı Mustafa Çetin, hayvan barınağı projeleri olduğunu kaydetti. Hayvanların hapsedilmeyeceği bir barınak yapmak istediklerini ifade eden Başkan Çetin, “Göreve geldiğimizde buraya çağırdılar burada eksik ne varsa gidermeye çalıştık. Operasyon yapmak için aracımız yoktu. En kısa zamanda geçici de olsa temin ettik. Şuanda veterinerimiz gerekli operasyonları burada yapabiliyor. Fakat alanımız yeterli değil. Güzel bir tesis yapacağız. Ancak vatandaşlarımız bu durumu farklı algılıyor. Zannediyor ki biz hayvanları hapsedeceğiz sanıyorlar.  Belediyenin böyle bir yetkisi yok. Biz sadece küpesi olmayan hayvanlara gerekli işlemler yapılıp alındığı yere bırakılıyor.  Hayvanlar hapsedilmeyecek. Yeni yapılan yerde hayvanların yerleri daha iyi olacak. Ayrıca vatandaş nerede bu yer gidip besleyelim diyor.  Buradaki hayvanları zaten belediye besliyor. Biz asıl sokaktakilerin vatandaşlar tarafından beslenmesini istiyoruz. Bununla ilgili hayvan severler derneği ile birlikte bilinçlendirme programı yapmak arzusundayım. Kapaklı halkını bu konuda bilinçlendirmek istiyorum.” dedi. 

‘’TOPLUMUMUZ HAYVANLARA ACIMASIZCA DAVRANIYOR’’

Çocukların yetişkin bireylere göre daha hayvansever olduğunu da belirten Başkan Çetin, konuşmasını şu sözlerle tamamladı: “Toplumumuz hayvanlara acımasızca davranıyor.  Birçok yerden ihbar geliyor. Hayvanların kulağı kesilmiş, kuyruğu kesilmiş, işkence görmüş hayvanlar bize teslim ediliyor üzülüyoruz hayvanları böyle görünce. Şiddeti önce hayvanlardan kaldırırsak şiddeti olmayan bir toplum olacağız diye düşünüyorum. Ben ve ekibimle birlikte hayvan severlerle, ilçe milli eğitim ile beraber yürütülecek bir proje yapmak istiyoruz. Çocuklar gerçekten hayvanları seviyor ama ne oluyorsa büyüyünce şiddet yanlısı oluyor. Büyükleri de bilinçlendirmek için çocukları kullanacağız. Çocuklar anne babasına hayvan severliği öğretecek. Bizde sizlerle beraber bir şey yapmak istiyoruz. Önerilere açığım. Bilbordları ve afişleri biz yaparız ama sadece afişle de olmuyor. Buna dokunmak anlatmak lazım. Ben bu konuda üzerime düşeni yapmaya hazırım.” 

‘’FARKINDALIK YARATMAK İNSANOĞLUNUN ELİNDE’’

Etkinlikte konuşan Sağlık işleri Müdür Vekili ve Veteriner Hekim Mehmet Doğancı ise, “10 yıldır hayvan barınaklarında görev yapıyorum. Geçen yıl itibari ile Kapaklı’da görev alamaya başladım. Başkanımızın da ifade ettiği gibi birçok problemi gidermeye çalıştık ama bu yeterli değil inşallah daha da iyi olacak. Bugün 4 Ekim Dünya Hayvan Hakları Günü. Hayvan türlerinin 2100 yılında bazı türlerinin yok olacağını söylüyorlar. Bunu kim yaptı, biz yaptık. Bu konuda farkındalık yaratmak yine insanoğlunun elinde. İnsanları Havanlara saygılı ve sevgili davranmaya davet ediyorum.” dedi.

‘’YASA HAZIRLANIRKEN HERKESİN FİKRİ ALINDI’’

Son konuşan isim ise Dayanışma Hayvan Hakları Federasyon Başkanı Timur Ugan oldu. Hayvan hakları ile ilgili taslak rapor önceki gün hazırlandığını söyleyen Ugan, “Hepinizin bildiği gibi ısrarlarımız üzerine mecliste hayvan hakları komisyonu kuruldu. 13 milletvekilinden oluşuyor. Başkanı da Tekirdağ Milletvekili Mustafa yel, kendileriyle yeni bir yasa taslağının nasıl hazırlanması gerektiği konusunda rapor hazırlıyoruz. Sivil toplum örgütleri, bilim insanları ve hayvanlardan şikâyeti olan olmayan herkes dinlendi. Rapor önceki gün hazırlandı. Umarız yasa meclisten biran önce çıkar. Hem belediyelerin sorunlarına hem hayvanların sorunlarına çözüm olur. Sayın başkanım size teşekkür ederim. Hayvan hakları dernekleri ile uyum için de çalışıyorsunuz.” İfadelerini kullandı.

Konuşmacıların ardından barınaktaki köpeklere yemek verilerek çektirilen hatıra fotoğrafı ile etkinlik sonlandırıldı.

Güncelleme Tarihi: 04 Ekim 2019, 19:03

Furkan Bolat

Editör


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
YORUMLAR
Turan niğdeli
Turan niğdeli - 13 ay Önce

Çağ atladık hani aciller ücretsizdi ne oldu alahınızdan bulun bu işçinin çektiği acıyı milyon kere çekin o işçi ne kadar vergiveriyorbir bilseniz

SIRADAKİ HABER

banner3