Bu ayıp Kapaklı’ya yakışmıyor

İsmetpaşa Mahallesi sakinleri, Hisar Sokak’ta asılı olan yırtık Türk bayrağının değişmesi için yetkilileri göreve çağırdı.

Bu ayıp Kapaklı’ya yakışmıyor

Kapaklı Gazetesi - İsmetpaşa Mahallesi Hisar Sokak’ta asılı olan Türk bayrağı, günlerdir yırtılmış vaziyette duruyor. Bayrağı gören vatandaşlar, ‘’Bu ayıp Kapaklı’ya yakışmıyor’’ diyerek yetkililere seslendi.

Kapaklı’nın işlek yollarından biri olan Hisar Sokak’taki bayrağın değiştirilmesini talep eden vatandaşlar, ayrıca Atatürk siluetinin bulunduğu bazı bayrakların da yırtılıp yıprandığına dikkat çekti.

"YIRTIK BAYRAK GÖRMEK İSTEMİYORUZ"

Son zamanlarda Kapaklı'da benzer görüntülerin sıklıkla yaşandığını belirten vatandaşlar, "Söze gelince milliyetçiliği kimseye bırakmayanlar, Şanlı Türk Bayrağına hak ettiği değeri gösteremiyor. Kapaklı sokaklarında yırtık bayrak görmek istemiyoruz." dediler.

2893 sayılı Türk Bayrağı kanununun 7. maddesi: Türk Bayrağı, yırtık, sökük, yamalı, delik, kirli, soluk, buruşuk veya layık olduğu manevi değeri zedeleyecek herhangi bir şekilde kullanılamaz. Resmi yemin törenleri dışında her ne maksatla olursa olsun, masalara kürsülere, örtü olarak serilemez. Oturulan veya ayakla basılan yerlere konulamaz. Bu yerlere ve benzeri eşyaya Bayrağın şekli yapılamaz. Elbise veya uniforma şeklinde giyilemez.
Hiçbir siyasi parti, teşekkül, dernek, vakıf ve yönetmelikte belirlenecek kamu kurum ve kuruluşları dışında kalan kurum ve kuruluşun amblem, flama, sembol ve benzerlerinin ön veya arka yüzünde esas veya fon teşkil edecek şekilde kullanılamaz. 
Türk Bayrağına sözle, yazı veya hareketle veya herhangi bir şekilde hakaret edilemez, saygısızlıkta bulunulamaz. Bayrak yırtılamaz, yakılamaz, yere atılamaz, gerekli özen gösterilmeden kullanılamaz.
Bu Kanuna ve yönetmeliğe aykırı fiiller yetkililerce derhal önlenir ve gerekli soruşturma yapılır.

Güncelleme Tarihi: 07 Ekim 2020, 15:28

Furkan Bolat

Editör


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
YORUMLAR
Zafer Başaran
Zafer Başaran - 1 yıl Önce

Çok güzel. Çok güzel de İsmet Paşa mah sakinleri resmi bayramlarda veya özel durumlarda evlerine bayrak asıyormu. Ben yirmibir yıldır tek tük hariç hiç görmedim. Ulan siz varya Atatürk ve bayrak istismarcilari hadi ulan iş arayın hadi ordan terbiyesizler. Aynaya bir bakında suratinizdaki pisliği görün. Ama sizde ne o surat, ne utanma, nede rabbiyesir var. Siz varya siz rahmetli bir kalksa hepinizi kursuna dizerdi. Sözde Atatürkçü gerçek pensilvanyacilar. Ne mutlu MÜSLÜMAN'IM ne mutlu TÜRK'ÜM diyebilenlere.

SIRADAKİ HABER

banner65