Türkiyenin En Büyük Bayan Portalı ataşehir escort Sitesi..

"Aykut Birke" cinayeti sanıklarına müebbet hapis

Kapaklı’da 2015 yıllında arkadaşları Aykut Birke’yi vahşice öldüren iki zanlı, müebbet hapse mahkum edildi.

"Aykut Birke" cinayeti sanıklarına müebbet hapis

Kapaklı Gazetesi - Kapaklı’da 2015 yılında arkadaşları tarafından vahşice öldürülen Aykut Birke cinayetinde karar verildi. Birke’yi öldürdüğü iddia edilen Ömer Canseven ve Yunus Yıldız’ın cezası Yargıtay tarafından onandı. Canseven ve Yıldız müebbet hapse mahkum edildi.

NE OLMUŞTU?

5 yıl önce Kapaklı’da çöplük yolu üzerindeki ormanlık alanda bir erkek cesedi bulundu. 24 yaşındaki Aykut Birke’ye ait olduğu tespit edilen cesetle ilgili, emniyet ekipleri tarafından çok yönlü soruştruma başlatıldı. Yapılan soruşturma neticesinde Birke’nin arkadaşları Yunus Yıldız ve Ömer Canseven gözaltına alınmıştı.

CENAZESİNE KATILMIŞLARDI

Gözaltına alınan zanlıların çelişkili ifadelerinden şüphelenen polis, Yıldız ve Canseven’in telefon görüşmelerini incelemeye aldı. İnceleme neticesinde Birke’yi arkadaşları Yunus Yıldız ve Ömer Canseven’in katlettiği ortaya çıktı. İki zanlı, Birke’nin cenaze namazı çıkışında Kapaklı İlçe Emniyet Müdürlüğü ekiplerince gözaltına alınmıştı.

BAŞSAĞLIĞI MESAJI BİLE YAYINLADILAR

Emniyetteki ifadelerinde cinayeti inkar eden zanlılar, sonrasında ise olayın tamamen kaza sonucu olduğunu, araba ile gezdikleri esnada bir anda silahın ateş aldığını ve kurşunun Aykut Birke’nin boğazına isabet ettiğini, korkarak arkadaşları Aykut Birke’nin cansız bedenini Kapaklı’daki ormanlık alana gece geç saatlerde bırakıp kaçtıklarını iddia etmişlerdi. İfadelerinde zanlıların olayda kullanılan silah ile Aykut Birke’ye ait cep telefonunu da sakladıkları ortaya çıkarken, polis silaha ve telefona da kısa sürede ulaşmıştı. Zanlılar cinayetin ardından fabrikaya işe gitmiş; Ömer Canseven cinayetin ardından sosyal medyadaki sayfasında Aykut Birke için başsağlığı mesajı yayınlamıştı.

CEZAEVİNE GÖNDERİLDİLER

Emniyetteki işlemlerinin ardından Çerkezköy Adliyesi'ne çıkarılan zanlılar 3 Şubat 2015 tarihinde tutuklanarak cezaevine gönderilmiş, zanlılardan Ömer Canseven 15 günlük tutukluluk süresinin ardından tahliye edilmişti.

TEKRAR TUTUKLANDILAR

2015 yılının Haziran ayında Aykut Birke cinayeti ile ilgili Çerkezköy Cumhuriyet Savcılığı’na gizli bir ihbar mektubu gelmiş, zanlıların çelişkili ifadesi ve gelen gizli mektubu dikkate alan dönemin Çerkezköy Cumhuriyet Savcısı Ziya Öztürk, Aykut Birke dosyasını yeniden mercek altına almıştı. Adam öldürmek suçundan tutuklu bulunan Yunus Yıldız tekrar sorguya alınmış ve ifadesini değiştirerek, cinayeti Ömer Canseven ile birlikte işlediklerini itiraf etmişti.

Yunus Yıldız’ın verdiği ifade kapsamında Ömer Canseven yeniden gözaltına alınmış, Çerkezköy Cumhuriyet Savcılığı’ndaki sorgularının ardından hakim karşısına çıkan Ömer Canseven tutuklanarak cezaevine gönderilmişti.

BİRİ TAHLİYE EDİLMİŞTİ

Birke’nin cinayet davasında 2017 Şubat ayında Çorlu 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nde karar çıkmış, Çorlu Ağır Ceza Mahkemesi, cinayet zanlısı Ömer Canseven’e, bilinçli taksirle ölümüne sebebiyet vermek ve ruhsatsız tabanca kullanmak suçlarından 11 yıl, diğer sanık Yunus Yıldız’a ise "taksirle ölüme sebebiyet vermek" suçundan 4 yıl hapis cezası vermişti. Mahkeme sanıklardan Ömer Canseven’in tutukluluk halinin devamına karar verirken, Yunus Yıldız ise cezaevinde kaldığı süre dikkate alınarak tahliye edilmişti.

ABLALARI DAVAYI ÜST MAHKEMEYE TAŞIDI

Cinayete kurban giden Aykut Birke’nin ablaları Derya Birke ve Hülya Birke mahkeme sonrası verilen karara isyan etmiş, davayı temyize ve üst mahkemeye taşımışlardı. Davayı bir üst mahkemeye taşıyan Birke’nin avukatının yaptığı itirazlar sonrası İstanbul Kartal Bölge Adliyesi'nde 2017 yılında tekrar duruşma yapılmıştı. Burada görülen davada Çorlu 2. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından tahliye edilen Yunus Yıldız yeniden tutuklanarak cezaevine gönderilmişti.

MÜEBBET HAPSE MAHKUM EDİLDİLER

Soruşturmanın boyutunu değiştiren ihbar mektubu ile ikinci kez tutuklanan zanlıların karşılıklı ithamları dava dosyasında belirleyici etkenler arasında değerlendirildi. Yargıtay 1. Ceza Dairesi tarafından onanan kararda, sanıklar Ömer Canseven ve Yunus Yıldız hakkında Aykut Birke’yi kasten öldürme eyleminden TCK’nın ilgili maddeleri gereğince müebbet hapse mahkum edildiler.

KARDEŞLERİNİN KANINI YERDE BIRAKMADILAR

Arkadaşlarının hunharca cinayetine kurban giden Aykut Birke’nin kardeşleri Hülya, Derya ve Efe Görkem Birke, 5 yıl süren yargılama süresince her duruşmaya katılarak, kardeşlerinin arkadaşı ve aynı zamanda katil zanlılarından davacı oldular. Kardeşlerinin cinayete kurban gitmesinin ardından annelerinin de evlat acısına dayanamayarak aynı yıl içinde vefat ettiğini kaydeden kardeşler, “Şimdi yargının verdiği bu karar ile ne kardeşimiz ne de annemiz geri gelmeyecek. Ama bir nebze olsun, hem kardeşimizin hem de annemizin ruhu rahat edecek. Biz adalete olan inancımızı hiçbir zaman kaybetmedik” dedi.

Güncelleme Tarihi: 02 Kasım 2020, 17:57

Furkan Bolat

Editör


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner3