Aşırı yağan yağmur en çok onları sevindirdi

Son günlerde mevsim normallerinin üzerinde yağış olması ormanlık alanlarda mantar yetişmesine neden oldu. Yağan yağmurlar ise en çok ev bütçesine katkı sunmak için mantar toplayan vatandaşları sevindirdi.

Aşırı yağan yağmur en çok onları sevindirdi

Kapaklı Gazetesi - Yağan yağmurlarla birlikte mantar çıkan ormanlık alanlara giden vatandaşlar, topladıkları bolet mantarını kazanca çeviriyor. Mantar alıcıları ise ormanlık alanların yanında kurdukları tezgahlarda bolet mantarının kilosunu 30 TL’ye alıyor.

Yağmurlu mevsimlerde Trakya bölgesinde bolca çıkan mantarlar, ek gelir elde etmek isteyenler ve mantar sevenlerin ormanlık alana akın etmesini sağlıyor. Bölgede yaşayan vatandaşlar, topladıkları mantarlarıhem tüketiyor hem de satarak ek gelir elde ediyor.

‘’YİYORUM VE SATIYORUM’’

Pınarca Mahallesi’nde mantar toplayan Murat Büyükçelik, ‘’Doğayı ve mantarı seviyorum. Bildiklerimi yiyorum, bende mantara karşı bir sevgi oluştu. Burada yenebilen bütün mantarları toplamışımdır. Sosyal medyada da bununla ilgili bir grubumuz var. Kanlıca, acı mantar, imparator, bolet gibi mantarları toplayıp yiyorum ve satıyorum.’’ dedi.

‘’GÜNLÜK 80-100 LİRALIK MANTAR TOPLUYORUM’’

Mantar toplayıcılığını ek gelir için yaptığını söyleyen Büyükçelik, ‘’Bir fabrikada 22 yıldır teknik bakımcı olarak çalışıyorum. Ek gelir ve hobi için mantar toplayıcılığı yapıyorum. Trakyalı arkadaşlardan birçoğuna kanlıcayı öğrettim, onlar da bana boleti öğretti. Günlük 80-100 liralık mantar topluyorum, yemek için de kendime ayırıyorum.’’ İfadelerini kullandı.

‘’HEM GELİR SAĞLIYOR HEM TADI GÜZEL’’

Bölgede mantar toplayıcılarından mantarı alarak toptancılara satan Okan Akcan ise, ‘’Normalde mevsimi değil ama bu sene yağmurların bol olmasından dolayı mantar mevsimsiz çıktı. İnsanlara faydası oluyor, tadı da güzel. Hem bir gelir sağlıyor hem de yemek için güzel bir şey. Bizler de burada vatandaşlardan mantarı alıyoruz ve toptancılarına gönderiyoruz.’’ şeklinde konuştu.

‘’KİLOSU 25-30 LİRAYA SATILIYOR’’

Günlük 150 kilograma kadar mantar alabildiklerini söyleyen Akcan, ‘’Sezonu geldiği zaman 7-8 çeşit mantar türü çıkıyor. En popüler mantar türü bolet ve hem geliri olarak hem de tadı olarak diğer mantarlara göre daha güzel. Genelde Eylül – Ekim arasında çıkıyor ve o zamanlarda 100 – 150 kilo toplanabiliyor. Kilosu 25 – 30 TL’ye satılıyor. Şu anda mevsimi olmadığı için çok gelmiyor ama günlük 100 – 150 kilo geliyor.’’ dedi.

Güncelleme Tarihi: 17 Haziran 2020, 17:28

Furkan Bolat

Editör


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner65