Anaokulu öğrencileri hayvan haklarına dikkat çekti

Kapaklı Belediyesi ve Kapaklı İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliği ile Emine Penbeten Adal Anaokulu’nda 4 Ekim Hayvanları Koruma Günü programı gerçekleştirildi.

Anaokulu öğrencileri hayvan haklarına dikkat çekti

Kapaklı Gazetesi - Kapaklı Belediyesi ve Kapaklı İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliği ile Emine Penbeten Adal Anaokulu’nda 4 Ekim Hayvanları Koruma Günü programı gerçekleştirildi.

Anaokulu öğrencilerinin çeşitli kıyafetler ve maskelerle hayvan haklarına dikkat çektiği etkinlik, renkli görüntülere sahne oldu. Okul bahçesinde düzenlenen etkinliğe Kapaklı Belediye Başkanı Mustafa Çetin, Kapaklı İlçe Milli Eğitim Müdürü İrfan Danışmaz, STK Temsilcileri, Öğretmenler, Veliler ve çok sayıda hayvansever katıldı. 

“SOSYAL YÖNLERİNİN DE GELİŞMESİNİ İSTİYORUZ’’

1 dakikalık Saygı Duruşu ve akabinde İstiklal Marşımızın okunmasının ardından İlçe Milli Eğitim Müdürü İrfan Danışmaz programın açılış konuşmasını gerçekleştirdi. Danışmaz, “ Biz öğrencilerimizin sadece akademik yönden gelişmesini istemiyoruz. Aynı zamanda sosyal, sportif, sanatsal yönlerinin de gelişmesini istiyoruz. Milli Eğitim Bakanlığımız 2023 vizyonun da bu konuya değinilmektedir. Öğrencilerimizi iki kanatlı kuşlara benzetiyoruz. Kanatın bir tarafında akademik başarı, diğer tarafında diğer tarafında ise sosyal, sportif ve sanatsal başarıyı görüyoruz” dedi. 

“YASA GEREĞİ YAPMAMIZ GEREKEN BUDUR”

Danışmaz’ın ardından söz alan Kapaklı Belediye Başkanı Mustafa Çetin ise, “Bir çok vatandaşımız belediyemizin sosyal medya hesaplarına ve ihbar hatlarına sokak köpeklerinin toplanmasını talep ediyor. Yasa gereği belediye olarak bu hayvanları eğer küpesi yok. Biz sokaktaki dostlarımızı şikayet gelen mekandan alıp kısırlaştırma operasyonu yapıyoruz. Operasyonun ardından müşahede altına alıp alındığı yere bırakıyoruz. Vatandaşlarımız zaman zaman bize sitemlerde bulunuyor, bu konuyu özellikle bilmelerini istiyoruz. Yasa gereği yapmamız gereken budur” ifadelerini kullandı. 

“FARKLI PROJELERİMİZ OLACAK’’

Sokak Hayvanları ile farklı projeler gerçekleştireceklerini dile getiren Çetin, “ Çocukluğumuz hayvanlarla geçti. Hayvan sevgisi olmayan insan sevemez. Çocuklarımızı hayvan sevgisi ile tanıştırmamız gerekiyor. İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ile gelecek dönemlerde farklı projelerimiz olacak. Bu dünya hepimizin, sokak hayvanlarına sahip çıkmamız, sevmemiz ve kollamamız gerekiyor” diye konuştu. 

“YENİ NESLİ HAYVANA SAYGILI EĞİTMEMİZ GEREKİYOR’’

Hayvanlara sahip çıkılması gerektiğini ifade eden Çetin, son olarak şunları söyledi; “ Öğretmen olan eşimin tayini Van’a çıktığında kızım ile eve köpek aldık. Kendisi görev yaptığı süre zarfında kızım ile köpeği balkonda baktık. Köpek büyüdü ve şikayetler artınca da köpeği başka yere taşıdık. O dönemde kızım küçüktü ve eşimde çalışıyordu. Kızım ile hayvanın ilişkilerini gördüm. Anne sevgini o hayvan karşıladı. Onunla kucaklaştı, onunla zaman geçirmeye önem verdi. Bu konuda yeni nesli hayvana saygılı eğitmemiz gerekiyor. Onlar saf duygularla insanları seviyorlar. Bir süre sonra toplum olarak bize ne oluyorsa boşta gezen köpeğin üzerine araba sürmek, taş atmak, sopa ile kovalamak gibi kültür gelişiyor. Buna hayret ediyorum. Biz hoşgörülü bir toplumuz.” 

SERGİYİ GEZDİLER 

Konuşmaların ardından öğretmen ve öğrencilerin 4 Ekim Hayvanları Koruma Günü kapsamında hazırlamış olduğu serginin açılış kurdelesi kesilirken, ardından ise Kapaklı Belediye Başkanı Mustafa Çetin, İlçe Milli Eğitim Müdürü İrfan Danışmaz ve protokol üyeleri sergiyi gezdi.

Güncelleme Tarihi: 04 Ekim 2019, 19:01

Furkan Bolat

Editör


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner3