Vali Yıldırım: Tekirdağ'da Koronavirüs tespit edilmedi

Tekirdağ Valiliği tarafından gerçekleştirilen Koronavirüsü (Covid-19) Bilgilendirme Toplantısı, Tekirdağ Valisi Aziz Yıldırım başkanlığında gerçekleştirildi.

Vali Yıldırım: Tekirdağ'da Koronavirüs tespit edilmedi

Kapaklı Gazetesi - Koronavirüsü (COVID-19) toplantısında konuşan Tekirdağ Valisi Aziz Yıldırım, ‘’ Şunu öncelikle söyleyelim ki ilimizde herhangi bir vaka şu ana kadar tespit edilmemiştir. İnşallah bundan sonra da olmaz.’’ dedi.

Toplantıya Vali Aziz Yıldırım’ın yanı sıra Garnizon Komutanı Tank Kur. Alb. Cumhur Mustafa Kıcanaoğlu, Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Mümin Şahin, Başsavcı V. Soner Gül, Vali Yardımcıları, Kaymakamlar ve İl Protokolü katıldı.

‘’YURTDIŞINA ÇIKIŞLARDA KISITLAMALAR GETİRİLDİ’’

Toplantıda konuşan Vali Yıldırım, “Son bir aydan bu tarafa, bütün dünya gündemini meşgul eden bir hastalık. Klasik grip gibi ateşle ve öksürükle seyreden bir hastalık gibi görünse de, daha sonrasında ölümcül olabiliyor. Tabi ki böyle bir hastalıkla mücadele için öncelikle tedbirli olmak lazımdır. Üç aşama var; teşhis, tedbir ve tedavi. Tedbirlerimizi aldık, Sağlık Bakanımız, Bakanlarımız hakikaten dünyanın hiçbir ülkesinde görülmeyen ciddiyetle bu işin üzerine giderek daha Türkiye’ye gelmeden Çin’de görüldüğü andan itibaren tedbirleri almaya başladılar. Uluslararası uçuşların, gümrük kapılarındaki kara, deniz veya demi yolu geçişlerinin kontrollü olarak yapılması konusunda tecrit uygulanması ve yahut da karantinaya alınması konusunda ciddi tedbirler alındı. Bununda faydalarını şu an görüyoruz. Dünyanın pek çok yerinde görünmesine rağmen koronavirüsü, ülkemizde daha yeni yeni görülmeye başlandı. O da dışarıyla teması bulunan kişiler aracılığıyla oluyor. Onun içindir ki tedbirler biraz daha artırıldı, yurtdışına çıkışlarda kısıtlamalar getirildi. Birtakım büyük toplantılar ertelendi. Buna bağlı olarak bizim de ertelediğimiz birtakım toplantılar var. Bu toplantıyı yaptık ki, sizleri bilgilendirelim, sizlerde mahiyetinizde bulunan arkadaşlarınızı diğer personeli bilgilendirin. Basın mensubu arkadaşlarımız var, onlar aracılığıyla Tekirdağ’da yaşayan vatandaşlarımız bilgilensin.’’ İfadelerini kullandı.

‘’PANİK YAPACAK BİR DURUM YOK’’

Tekirdağ’ın da risk altında olduğunu belirten Vali Yıldırım, ‘’Şunu öncelikle söyleyelim ki ilimizde herhangi bir vaka şu ana kadar tespit edilmemiştir. İnşallah bundan sonra da olmaz. Ama bütün bir Türkiye, tabi ki etrafında bu kadar çok vaka ortaya çıkmışken risk altında olarak görülür. Tekirdağımız da vatanımızın parçası olan bir il olarak bir de Balkanlara çok yakın bir il olarak risk altındadır. Sağlık Bakanlığımız, İl Sağlık Müdürümüz, Halk Sağlığı Müdürümüz, Hastane Başhekimlerimiz, bütün sağlıkçılarımız gereken tedbirleri alıyorlar. Panik yapacak bir durum yok ama tedbiri de hiçbir zaman elden bırakmayacağız” dedi.

Ardından İl Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Cengiz Becerir bir konuşma yaptı. Sağlık Müdürü Becerir’in konuşmasının ardından Tekirdağ Halk Sağlığı Müdürü Dr.Haci Bayram Zengin il protokolü ve basın mensuplarımızı bilgilendiren bir sunum gerçekleştirdi. Toplantı, soru-cevap bölümünün ardından sona erdi.

Güncelleme Tarihi: 16 Mart 2020, 11:58

Furkan Bolat

Editör


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner65