Trakya’nın 15 yıllık doğal gaz ihtiyacını karşılayacak

Pınarca’da bulunan doğal gaz rezervinin, Trakya Bölgesinin 15 yıllık doğal gaz ihtiyacını karşılayabilecek miktarda olduğu açıklandı.

Trakya’nın 15 yıllık doğal gaz ihtiyacını karşılayacak

Kapaklı Gazetesi - Türkiye Petrolleri Arama Ortaklığının (TPAO) geçtiğimiz günlerde Kapaklı’da yaptığı çalışmalar sonucu Trakya Bölgesinin 15 yıllık ihtiyacını karşılayacak kadar doğal gaz rezervi tespit edildi.

Daha önce Kapaklı ilçesi Karaağaç ve Kazak Gölü mevkiinde yürütülen sondaj çalışmalarından sonuç alan TPAO, Pınarca Mahallesindeki iki kuyuda daha doğal gaz buldu. Yaklaşık 5 aydır süren arama çalışmaları neticesinde kuyularda yaklaşık 200 milyon metreküplük bir doğal gaz rezervinin olduğu açıklandı. Tahmini 3 bin 800 metrelik kazı çalışmaları sonucu bulunan gazın, Trakya Bölgesinin yaklaşık 15 yıllık doğal gaz ihtiyacını karşılaması bekleniyor.

‘’200 MİLYON METREKÜP DOĞAL GAZ BULUNDU’’

Konuyla ilgili açıklama yapan Pınarca Mahalle Muhtarı Pınarça Mahalle Muhtarı Taner Diril, ‘’ TPAO tarafından mahallemiz sınırları içerisinde iki kuyuda doğal gaz arama çalışması yapıldı. İki kuyuda da doğal gaz bulundu. Bu doğal gazın Trakyamıza 15 yıl yeteceği söyleniyor. Yetkililer yaklaşık 200 milyon metreküp doğal gaz olduğunu söylüyor.’’ dedi.

‘’TERMAL SU ÇALIŞMALARI DA SÜRÜYOR’’

Doğal gazın yanı sıra bölgede termal su çalışmalarının da olduğunu belirten Muhtar Diril, ‘’Milletimiz olarak büyük sevinç duyduk. İnşallah bu bölgede yapılan diğer çalışmalarda da doğal gaz bulunur ve ülke olarak dışa bağımlılıktan kurtuluruz. Yetkililer çalışmaların devam edeceğini söylüyorlar. Doğal gaz çalışmalarının haricinde termal su çalışmaları da sürüyor.’’ İfadelerini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 12 Mart 2020, 14:29

Furkan Bolat

Editör


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner65