Trakyalı doktordan tüm Türkiye'yi umutlandıran paylaşım

Prof. Dr. Ercüment Ovalı, koronavirüs ile ilgili tüm Türkiye'yi heyecanlandıran açıklamalarda bulundu.

Trakyalı doktordan tüm Türkiye'yi umutlandıran paylaşım

Kapaklı Gazetesi - Aslen Kırklareli Babaeskili olan Prof, Dr. Ercüment Ovalı,  sosyal medya hesabından koronavirüs ile ilgili önemli bir açıklama yaptı. Bir süredir ekibiyle birlikte koronavirüse karşı yerli aşı geliştirmek için çalışan Ovalı, "7 gün 16 saat laboratuvarda çalıştıktan sonra artık kurduğumuz sistemin güvenli olduğu, kanıtlandı şimdi kahramanlarım içeri giriyor. Kaldığım yerden onlar devam edecek. İlk ekip Bulut Yurtsever, Gözde, Recai, sonra sayıları kademeli olarak artacak.23 Nisan için sözleştik." dedi.

"COVİD-19'UN İLACINI BULMADIK"

Paylaşımının ardından bazı haber sitelerinde aşının çıkacağı tarih belli oldu şeklinde haberler yapıldığını belirten Ovalı, bu paylaşımların doğru olmadığını söyledi. Ovalı, "Medyada covid-19'un ilacını bulduk gibi paylaşımlar görüyorum. Bu doğru değil. Uzun süredir emek verdiğimiz projelerimizde nerelere geldiğimizi açıklayacağız" ifadelerini kullandı.

ERCÜMENT OVALI KİMDİR?

Dr. Ercüment Ovalı, 1961’de Kırklareli'nin Babaeski ilçesinde dünyaya geldi. Hacettepe Üniveristesi Tıp fakültesinde başladığı tıp eğitimini 1985 yılında 19 Mayıs Üniversitesi'nde, İç hastalıkları ihtisasını aynı üniversitede 1991'de Hematoloji üst ihtisasını 1997’de Marmara Üniversitesi Tıp fakültesinde tamamladı.

Öğretim üyeliği hayatına 1992 KTÜ iç hastalıklarında başlayan Ercüment Ovalı, 1994’de Doçent 1999 da Profesör oldu. Karadeniz Teknik Üniversitesi Hematoloji bilim dalında öğretim üyeliği görevini yaparken 1 Aralık 2010’dan sonra Acıbadem Labcell hücre laboratuvarı ve Kordon kanı bankası Mesul Müdürü oldu. 59’u yurt dışı makale olmak üzere 370 den fazla yayına sahip olup, yurt dışı yayınlarının citation oranı 2.5 dir.

Son 18 yıldır hücresel tedavi ürünlerinin geliştirilmesi ve klinik uygulaması ilgili olarak çalışmaktadır. İlk olarak 1998-2007 arasında KTÜ Kemik iliği nakli Merkezi Sorumluluğunu yürüttü. Yine bu süreç içerisinde Sağlık Bakanlığı Kemik iliği nakli Komisyonunda üye ve Kordon kanı bankaları Koordinasyon kurulunda başkan olarak görev yaptı.

2003 yılından sonra KTÜ adına ülkemizin ilk GMP laboratuarının Trabzonda kuruluşunda proje koordinatörü olarak faaliyet gösterdi ve 2007 yılından sonrada bu proje kapsamında GMP şartlarında üretim yeri ruhsatına sahip ilk mesul müdür olarak Mezenkimal kökhücreler başta olmak üzere 14 ayrı hücresel tedavi ürününü ülkemize kazandırdı.

1 Aralık 2010 dan bu yana da Acıbadem sağlık grubu hastaneleri GMP ve Hücre tedavi ürünleri danışmanlığını ve Mesul Müdürlüğünü ile Doku Tipleme Laboratuarları sorumluluğunu yapmakta ve Acıbadem Kozyatağı Kemik iliği nakil merkezinde çalışmaktadır.

Ercüment Ovalı’nın yaptığı önemli çalışmalar arasında , yarı uyumlu nakillerde TCR alfa beta seleksiyonuna ilave olarak APC deplesyonu ile nakil mortalitesi ve komplikasyonlarında 19 hastalık bir seride %50 azalmaya neden olduğunu göstermesi olup bu çalışması devam etmektedir.

Devam eden diğer önemli çalışması ise dünyada ilk kez DMD hastada allogeneik umblikal kord mezenkimal kök hücreleri ile sağlıklı distrofin geninin nakledilebileceğini gösterdiği araştırmasıdır.

Evli ve 2 çocuk babasıdır.

Güncelleme Tarihi: 10 Nisan 2020, 00:50

Adem Çil

Gazeteci/Yazar


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner65