Şehirlerarası seyahat için HES uygulamasından kod alınacak

İçişleri Bakanlığı tarafından yayımlanan genelgede seyahat kısıtlaması kaldırılmış, vatandaşlar 1 Haziran itibari ile seyahat edebilme serbestliği getirilmişti. Bu kapsamda yeni normalleşme döneminde seyahatler (HES) Kodu alınarak yapılacak.

Şehirlerarası seyahat için HES uygulamasından kod alınacak

Kapaklı Gazetesi - Türkiye’de yeni normalleşme dönemine girilmesi ve şehirlerarası seyahat kısıtlamasının kaldırılmasının ardından vatandaşlar HES Kodu alarak seyahat edecek. Uçak, tren, otobüs gibi araçlarla yapılacak seyahatlerde, mobil Hayat Eve Sığar (HES) uygulaması üzerinden kod alındıktan sonra biletlemeler yapılacak.

HES KODU NASIL ALINIR?

HES kodu 2 farklı şekilde alınabiliyor. İlk olarak Hayat Eve Sığar uygulaması üzerinden “HES kodu işlemleri” bölümüne girilebilir ardından da “HES kodu oluştur” bölümüne tıklanarak kod alınabilir. HES Kodu ayrıca SMS yöntemiyle de alınabilecek. Kısa mesaj ile HES kodu almak için, HES yazıp aralarında boşluk bırakılarak sırasıyla; TC kimlik numarası, TC kimlik seri numarasının son 4 hanesi ve paylaşım süresi (gün sayısı olarak) yazılır ve 2023’e SMS olarak atılır.

Güncelleme Tarihi: 01 Haziran 2020, 14:07

Furkan Bolat

Editör


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner65