Özcan: Dere kirliliğinin sebebi fabrikalar değil evsel atıklar

Tekirdağ’daki dere kirliliği konusuyla ilgili açıklama yapan AK Parti Tekirdağ İl Başkanı Mestan Özcan, “Dere kirliliğinin sebebi fabrikalar değil, evsel atıklar.” dedi.

Özcan: Dere kirliliğinin sebebi fabrikalar değil evsel atıklar

Kapaklı Gazetesi - Malkara’daki bir derede yaşanan balık ölümleri üzerine bölgeden alınan numuneler sonuçlandı. Konuyla ilgili açıklamada bulunan AK Parti Tekirdağ İl Başkanı Mestan Özcan, kirliliğinin asıl sebebinin evsel atıklar olduğunu söyleyerek Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğünü suçladı.

NUMUNE SONUÇLARINI AÇIKLADI

Geçtiğimiz haftalarda Tekirdağ'ın Malkara ilçesi Çimendere Mahallesi'nden geçen derede meydana gelen balık ölümleri mahalle sakinlerini tedirgin etti. Konuyla ilgili CHP'liler tarafından yapılan açıklamalarda bölgede bulunan bir fabrikanın atıkları sebebiyle derede kirlilik oluştuğu ve balık ölümlerinin yaşandığı öne sürüldü. Balık ölümlerine ilişkin Tekirdağ Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğünce dereden kısa sürede numune alınarak analiz çalışmaları yapıldı. Konuyla ilgili AK Parti Tekirdağ İl Başkanı Mestan Özcan yaptığı açıklamada, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğünden aldıkları analiz sonuçlarına göre, söz konusu balık ölümlerinin yaşandığı deredeki kirliliğinin fabrikadan değil evsek atıklardan dolayı yaşandığını ifade etti.

"EVSEL ATIKLARIN ARITILMASI YAPILMADI"

Özcan, açıklamasında şu ifadelere yer verdi: "Çokal havzasında bulunan derelerden alınan numune sonuçlarının incelenmesi ve havzadaki mevcut durum değerlendirildiğinde derelerde zaman zaman meydana gelen kirlilik oluşumlarının, evsel ve endüstriyel baskılardan olduğu görülmekte, mevsimsel değişikliğe bağlı olarak her yıl Mayıs-Haziran aylarında ani sıcaklık değişimlerinde derelerde su sıcaklık seviyesinin azalması ile birlikte durgu yerlerde renk değişiklikleri ile birlikte ötrafikasyon artmakta ve neticesinde deredeki çözünmüş oksijenin düştüğünden bölüm bölüm balık ölümleri gerçekleştiği görülmektedir. Barajı ve dereleri etkileyen evsel baskılar ile ilgili olarak ise Müdürlüğümüzce konu her yıl TESKİ Genel Müdürlüğü'ne bildirilmiş olmasına rağmen, Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanlığı, TESKİ Genel Müdürlüğü tarafından içme suyu temini sağlanan Çokal Barajı havzasında bulunan 13 mahalleden oluşan yerleşim yerlerinin mevcut evsel atık su kanal hatlarının, köy tüzel kişiliği döneminde yapılmış, eski hatlardan oluştuğu bu sorunun çözümüne yönelik olarak havza koruma alanında kalan yerleşim yerlerine ait atık suların havza dışına çıkarılmasıyla ilgili projelendirme çalışmalarının tamamlanarak yatırım programına alındığı 2018 yılında Müdürlüğümüze bildirilmiş, ancak yerleşim yerlerinden kaynaklanan evsel atık suların arttırılarak havza dışına çıkarılmasına yönelik bir çalışma ilgili su ve kanalizasyon idaresi tarafından günümüze kadar yapılmamıştır. Burada yukarıda saydığımız köyden dönen mahallelerin tümünün tüm kanalizasyon atıklarının da ismi geçen derelere arıtılmadan salındığı tespit edilmiştir. Elbette bu mahallelerin kanalizasyon sorumluluğu ve arıtılması meselesi, TESKİ'ye dolayısı ile Büyükşehir belediyesine aittir" şeklinde konuştu.

"TESKİ ÜZERİNE DÜŞEN VAZİFEYİ YERİNE GETİRMEMİŞTİR”

Özcan konuşmasının devamında, Tekirdağ Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğünün dereye giden atıkların havza dışına çıkarılması konusunda üzerinde düşen görevi yapmadığını da ifade ederek, "12 Temmuz 2017 tarihinde Vali Yardımcısı Suat Yıldız başkanlığında gerçekleştirilen, "Çokal Baraj göletinde meydana gelen balık ölümleri" konulu ve 06 Kasım 2017 tarihli 'İl su yönetimi koordinasyonu' toplantılarında söz konusu işletmelerin atık sularının ön arıtım ile Tekirdağ-TESKİ idaresi Genel Müdürlüğüne ait kanalizasyon sistemine bağlanması çalışmalarının 2017-2018 yatırım planına alınacağına ilişkin kararlar alınmıştır. TESKİ tarafından hazırlanan ve 14 Mayıs 2015 tarihli ve 2015/17-18 sayılı TESKİ Genel Kurul Kararı ile onaylanarak yürürlüğe giren İçme Suyu Havzaları Koruma Yönetmeliği'ne göre kaynak ve yeraltı suyu havzaları koruma esasları, kapsamında içme ve kullanma suyu temin edilen su kaynaklarında ve havzasında suların kirlenmesine neden olabilecek faaliyetlere izin verilmemekle birlikte her çeşit atık suyun havza dışına çıkarılması esas hüküm altına alınmıştır. Bu itibarla, valiliğimize (Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü) intikal eden şikayetlere de konu olan işletmeden kaynaklanan atık suların nihai deşarj yerinin içme ve kullanma suyu temin edilen Çokal Barajı olması sebebiyle, Malkara Birlik Süt ve Süt Mamülleri A.Ş.'den kaynaklanan atık suların ön arıtım sonrası kanalizasyona bağlantısı ve havza dışına çıkarılması konusunda TESKİ üzerine düşen vazifeyi yerine getirmemiştir. Ayrıca, TESKİ köylerin kanalizasyon bağlantıları konusunda da geç kalmış, bu ödevini yerine getirememiştir" diye konuştu

"VİDANJÖRLE ÇÖZÜM OLMAZ"

AK Parti Tekirdağ İl Başkanı Mestan Özcan, TESKİ'nin hala vidanjörle çözüm üretmeye çalıştığını vurgulayarak, "Değerli Hemşehrilerim, kıymetli basın mensuplarımız, şu anda bu sorunu çok sayıda vidanjör kullanarak çözmeye çalışsa da, teknik olarak bunun mümkün olmayacağını hepimiz bilmekteyiz. Burada bir sorun var ve sorunun müsebbibi TESKİ'dir." şeklinde açıklamada bulundu

Güncelleme Tarihi: 19 Mayıs 2021, 21:58

Furkan Bolat

Editör


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner65