Mandalı: FETÖvari çalışmalarına devam ediyorlar!

Kapaklı Belediye Başkanı İrfan Mandalı, geçtiğimiz günlerde Çorlu 1. Ağır Ceza Mahkemesi'nin hakkında vermiş olduğu kararla ilgili konuşulan iddialara yapmış olduğu yazılı basın açıklamasıyla cevap verdi.

Mandalı: FETÖvari çalışmalarına devam ediyorlar!

Kapaklı Belediye Başkanı İrfan Mandalı, geçtiğimiz günlerde Çorlu 1. Ağır Ceza Mahkemesi'nin hakkında vermiş olduğu kararla ilgili konuşulan iddialara yapmış olduğu yazılı basın açıklamasıyla cevap verdi.

2009 yılında başlayan bu davaya ilk başta anlam veremediklerini belirten Mandalı, "Bu davanın başında üzerimize bu kadar gelinmesini tam olarak anlayamamıştık. Ancak bu gün itibariyle davada görev yapan bir çok hakim ve savcının FETÖ'den tutuklu olmasından anlıyorum ki amaç Kapaklımıza hizmet etmemizin önünü kesmekmiş. Dün FETÖ ile yediği içtiği ayrı gitmeyip bize bu tezgahları kuranların çoğu tutuklandı ise de bazıları hala Kapaklımızda elini kolunu sallayarak gezip FETÖvari çalışmalarına devam ediyorlar. Ancak önümüzü kesemediler ve kesemeyecekler.” Dedi.

BERAAT KARARI VERİLDİ”

Açıklamasında ihaleye fesat ve evrakta sahtecilik iddiasıyla yargılandıkları davadan beraat ettiklerini kaydeden Başkan Mandalı, “Şahsım ve çalışma arkadaşlarım hakkında, üç ayrı ihalede ihaleye fesat karıştırıldığı ve yine bu üç ihalenin evraklarında sahtecilik yapıldığı iddiası ile Çerkezköy Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından 2009 yılında soruşturma başlatılmış ve bu iddialarla ilgili dava Çorlu 1. Ağır Ceza Mahkemesi'nde 23.02.2018 tarihinde karara bağlanmıştır. 

Söz konusu karar, yargılamaya konu her üç ihalede de ihaleye fesat karıştırılmadığı ve resmi evrakta sahtecilik yapılmadığı yönünde olup, şahsım ve bütün çalışma arkadaşlarım hakkında bütün bu suçlamalardan BERAAT kararı verilmiştir” dedi.

“HAYAL KIRIKLIĞINA UĞRATTIĞIMIZ İÇİN ÜZGÜNÜM”

Başkan Mandalı, “Sayın Mahkeme, bu üç ihaleden ikisi olan Kazak Gölü İhalesi ile Mezarlık Abide İhalesinde işlemin usulüne uygun yapılmadığı gerekçesi ile bizler hakkında cezaya hükmetmiş ise de bu ceza kararları hakkında da hükmün açıklanmasının geri bırakılması kararı vermiştir.

Bu karar, şahsımın ve çalışma arkadaşlarımın siyasi durum ve geleceklerine herhangi bir olumsuz etki yapacak nitelikte değildir. Umutlarını, bu kararın olumsuz çıkması ihtimaline bağlayanları hayal kırıklığına uğrattığımız için üzgünüm (!)” ifadelerini kullandı.

Soruşturma geçirmesine neden olan 2009 yılındaki konular ile ilgili bilgilerde veren Başkan Mandalı şu açıklamalarda bulundu:

“Sayın Mahkemenin kararını saygı ile kabul ediyor ve kamuoyunu, bu iki ihale ile ilgili Mahkemenin uygun bulmadığı işlemler hakkında bilgilendirmek istiyorum.

Kazak Gölü Mesire Alanı İhalesi;

Bu gün Kazak Gölü mesire alanı olan yer, Kapaklı Belediyesi tarafından, mesire alanına dönüştürülmek şartıyla Orman Genel Müdürlüğü'nden kiralanmış ve mesire alanı düzenlenmesi işi prosedürlere uygun olarak ihaleye çıkartılmıştır. Ancak ihale bedelinin 900.000,00TL + KDV olması üzerine, bu bedeli çok fazla bularak, kanunun Belediye Başkanına verdiği yetkiyi kullanıp ihaleyi iptal ettim.

İhalenin iptali sonrasında prosedürlere uygun yeni bir ihale yapmak için zaman kalmaması ve mesire alanı düzenlenmesinin yapılmaması halinde ormanlık alanın Orman Genel Müdürlüğü' ne iade edilmek zorunda olunması ve mesire alanını Kapaklımıza kazandırmak istemem nedeniyle söz konusu işi 300.000,00TL gibi düşük bir bedelle yaptırdım.

İlk ihaleyi iptal ederek ikinci defasında işi daha ucuza yaptırmasaydım ya da Kazak Gölü mesire alanını düzenlettirmeseydim şahsım ve çalışma arkadaşlarım hiç yargılanmayacaktık. Ancak bu durumda Kapaklı Belediyemiz ya 600.000,00TL' sini kaybedecek ya da bu gün bir mesire alanımız olmayacaktı.

Mezarlık Abide Yapımı İhalesi;

Karayolları Genel Müdürlüğü' nün Çerkezköy - Saray yolunu genişletme çalışmaları sırasında geçmişte yapılan ve Kapaklı şehir merkezinde kalan mezarlıkların açılması; halkımızın atalarının kemiklerinin ortalığa saçılması; prosedüre uygun bir ihale yapılması halinde mezarlığın aylarca bu halde kalacak olması nedenleriyle tamamen hizmet etmeye yönelik pratik bir saik ile ve o tarihteki Bayındırlık Bakanlığı birim fiyatlarının çok altında bir bedelle mezarlıkların düzenlenmesi ve abide işini yaptırdım. 

Nitekim her iki ihalede de akçalı işlerin dönmediği ve kamunun zarara uğramadığı Sayın Mahkemece alınan ve Sayıştay emeklisi hakim bilirkişilerin hazırladığı raporlarla ortaya konuldu. İhaleye fesat gibi ağır nitelikli suçlardan beraat edilmesinin bir nedeni de budur.”

“KAMUOYUNUN VİCDANINA HAVALE EDİYORUM”

Dava hakkında yorum yapanları ‘Kötü ve Art niyetli’ olarak yorumlayan Başkan Mandalı, “Hal böyle iken bir taraftan yazdığı bir sayfalık metinde yüze yakın anlatım bozukluğu ve imla hatası bulunan, ancak diğer taraftan hukuki metin yorumlama iddiasında bulunacak kadar cüretkar olan; aynı zamanda kötü niyetli ve kendi gibilerin kalemşörlüğüne soyunmuş kimi çevrelerin mahkeme kararının yarısını alıntılayıp, diğer yarısını saklayarak ve yalan yanlış yorumlayarak kamuoyunun gündemini meşgul etmelerini ve kamuoyunu kendi kara amaçları doğrultusunda kullanmaya çalışmalarını kamuoyunun vicdanına havale ediyorum.

“BU DAVADA GÖREV YAPANLARIN ÇOĞU FETÖ’DEN TUTUKLANDI”

Ayrıca şunu da ifade etmek isterim ki bu davanın başında üzerimize bu kadar gelinmesini tam olarak anlayamamıştık. Ancak bu gün itibariyle davada görev yapan bir çok hakim ve savcının FETÖ'den tutuklu olmasından anlıyorum ki amaç Kapaklımıza hizmet etmemizin önünü kesmekmiş. Dün FETÖ ile yediği içtiği ayrı gitmeyip bize bu tezgahları kuranların çoğu tutuklandı ise de bazıları hala Kapaklımızda elini kolunu sallayarak gezip FETÖvari çalışmalarına devam ediyorlar. Ancak önümüzü kesemediler ve kesemeyecekler.” Dedi.

Kapaklı Gazetesi Haber Merkezi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner3