DSİ son 18 yılda Tekirdağ’da 2 baraj 4 gölet yaptı

Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü, son 18 yılda Tekirdağ’da 2 baraj ve 4 gölet yapıldığını belirtti.

DSİ son 18 yılda Tekirdağ’da 2 baraj 4 gölet yaptı

Kapaklı Gazetesi - Tarım ve Orman Bakanlığı, Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü (DSİ) Tekirdağ’a yaptığı yatırımlarla devasa projeleri hayata geçiriyor.

Depolama, sulama ve toplulaştırma çalışmalarıyla tarım arazilerinden en yüksek faydayı sağlamak, musluklara sağlıklı ve içilebilir su ulaştırmak, vatandaşları ve tarım arazilerini taşkın risklerine karşı korumak, hidroelektrik enerji santralleri ile ülkemizi dışa bağımlı olmaktan kurtarmak için çalışan DSİ, sürdürülebilir su yönetimi anlayışıyla suyun her damlasına sahip çıkıyor. DSİ tarafından tarım alanlarında gerçekleştirilen projeler doğrultusunda gelişen tarım sektörü, diğer sektörlerin de itici sektörü olmaktadır.

“2021 YILINI SULAMADA HAMLE YILI İLAN ETTİK”

Tarım ve Orman Bakanı Sayın Dr. Bekir Pakdemirli’nin öncülüğünde 2021 yılını sulamada hamle yılı ilan ettiklerini açıklayan DSİ Genel Müdürü Kaya Yıldız, “Sulama projelerinin devreye girmesi ile sulanan arazilerde sulama öncesi ve sulamadan sonraki durum arasında ciddi gelir artışları meydana gelmiş, bu artış il genelinde ve civar illerde doğrudan veya dolaylı olarak birçok sektöre yansımıştır. Sulama Projeleri vatandaşların gelir düzeyi ve hayat standardını yükselterek, bölge ile diğer bölgeler arasındaki gelişmişlik farkını ortadan kaldırmak, kırsal alandaki verimliliği ve istihdam imkânlarını artırarak, sosyal istikrar, ekonomik büyüme gibi milli kalkınma hedeflerine katkı sağlamaktadır.” dedi.

TRAKYA’NIN MÜMBİT TOPRAKLARINI SULAMAYA AÇIYORUZ”

Son 18 yılda Tekirdağ ilinde inşa edilen 6 sulama tesisi ile 21 Bin 850 dekar zirai arazinin sulamaya açıldığını belirten Genel Müdür Yıldız, “Böylece Kırklareli topraklarımızı daha bereketli hale getirdik ve çiftçilerimize yıllık 11 milyon 225 bin TL ilave zirai gelir artışı sağladık. Tekirdağ’ımız için sulamanın önemi çok büyük. Bunun için 4 adet sulama inşaatı devam ediyor. İnşaatı devam eden 4 adet sulama inşaatının tamamlanması ile toplam 9 Bin 520 dekar arazinin sulanması sağlanacak olup milli ekonomiye 2021 yılı birim fiyatları ile yıllık 3 Milyon 796 bin TL katkı sağlanacaktır. Bu sulama tesislerinin hizmete girmesiyle birlikte Tekirdağ zirai üretimde ülkemizin söz sahibi illerinden biri olacaktır.” dedi.

“TEKİRDAĞ’IMIZA 2 BARAJ VE 4 GÖLET KAZANDIRDIK”

Trakya’nın ve ülke tarımının en önemli illerinden biri olan Tekirdağ’ımızda ziraatın daha da gelişmesi için son 18 yılda kente 80 adet tesis ile 797 milyon 372 bin 945 TL yatırım yaptıklarını vurgulayan DSİ Genel Müdürü Kaya Yıldız, “Tekirdağ’da son 18 yılda 2 baraj ve 4 gölet inşa ettik. İnşaatı devam eden 4 gölet ile 9 bin 520 dekar arazi daha sulamaya açılacaktır. Diğer taraftan Tekirdağlı vatandaşlarımız ve çiftçilerimizin kalkınması için baraj, gölet ve sulama tesislerinin önemi çok fazla. Dolayısıyla Tekirdağ’ın su kaynaklarını değerlendirmek için bütün ilçelerimize yeni baraj ve göletler inşa ediyoruz. Diğer taraftan İnşaatı tamamlanan 2 adet içmesuyu ve 1 adet arıtma tesisi ile toplamda 269 Bin kişi için yılda 13,95 milyon m³ içmesuyu temin edilmiştir.

“ERGENE NEHRİNE SAHİP ÇIKTIK”

DSİ Genel Müdürü Kaya Yıldız, açıklamasını şu sözlerle noktaladı; “Trakya için hayati öneme sahip Ergene Nehri’nin hayata döndürülmesi için Ergene Havzası’nda son teknolojiye sahip 6 adet ileri biyolojik atıksu arıtma tesisi ve 1 adet kollektör inşa ettik ve hepsini hizmete aldık. Son olarak bu projelerin yapılmasında en büyük destekçimiz Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a, Tarım ve Orman Bakanımız Sayın Dr. Bekir Pakdemirli’ye şükranlarımı sunuyor, emeği geçenlere teşekkür ediyorum.” dedi.

Güncelleme Tarihi: 10 Şubat 2021, 11:29

Furkan Bolat

Editör


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner65