Dr. Candan Yüceer: Uğur Mumcu yolumuza ışık tutmaya devam ediyor

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Tekirdağ Milletvekili ve PM Üyesi Dr. Candan Yüceer, 28 yıl önce suikast sonucu katledilen gazeteci, araştırmacı ve yazar Uğur Mumcu'yu andı.

Dr. Candan Yüceer: Uğur Mumcu yolumuza ışık tutmaya devam ediyor

Kapaklı Gazetesi CHP Tekirdağ Milletvekili ve PM Üyesi Dr. Candan Yüceer, 24 Ocak 1993 yılında bombalı suikast sonucu katledilen gazeteci-yazar Uğur Mumcu’nun ölüm yıldönümü nedeniyle bir mesaj yayınladı. Hemen bahis oynayabilemk için sitemiz üzeirnden adresine ualaşabilirsiniz. Yüceer mesajında, “Uğur Mumcu 28 yıldır susmadı, susmayacak! Bağımsız, demokratik ve laik bir Türkiye mücadelemizde bize ışık tutmaya, yol göstermeye devam edecek” dedi.

CHP Tekirdağ Milletvekili ve PM Üyesi Dr. Candan Yüceer,  mesajında şu ifadelere yer verdi: "28 yıl önce hain bir suikastle katledilen, basınımızın onurlu kalemi Uğur Mumcu bir yazısında şöyle demişti: 'Özgürlüğe adanmış bir top çiçek gibiyiz şimdi, hep birlikteyiz ey halkım, unutma bizi.'  Üzerine cesaretle gittiği karanlığın bir gün onu da aramızdan alabileceğini biliyordu. Yine de korkmadan yazmaya devam etti.  Onu katlederek susturmak istediler. Ama başaramadılar. Uğur Mumcu 28 yıldır susmadı, susmayacak! 

Aradan geçen onlarca yıla rağmen ölümün arkasındaki sis perdesi aralanamadı.  Ne kiralık tetikçiler ne de saldırının arkasındaki karanlık eller ortaya çıkarılabildi. Aynı karanlık eller tarafından katledilen demokrasi şehitlerimiz, Abdi İpekçi, Bahriye Üçok, Muammer Aksoy, Çetin Emeç, Turan Dursun, Ahmet Taner Kışlalı ve Necip Hablemitoğlu ve diğer aydınlarımız gibi. Faili meçhul cinayetler vicdanlarda hala yara…

Adalet ve Demokrasi Haftasında, darbe girişimi bahane edilerek OHAL hukuksuzluğuyla, KHK’larla temel hak ve özgürlüklerin kısıtlandığı, Meclisin işlevsizleştirildiği ülkemizde hala demokrasiyi, adaleti arıyoruz. Ancak bir türlü erişemiyoruz.

Araştırmacı gazeteciliğin en önemli ismi, Cumhuriyet sevdalısı Uğur Mumcu, yolsuzlukları açığa çıkarmaktan, doğru bildiklerini yazmaktan, Cumhuriyet değerlerini savunmaktan asla vazgeçmedi. Gerçekleri araştırmaktan, ortaya çıkardıklarını halkla paylaşmaktan bir gün bile vazgeçmedi. Bağımsızlık ve Cumhuriyet sevdasından bir kez dahi taviz vermedi. 

Tek adam rejimi kuran iktidara karşı Mumcu’nun bu sözleri bizlere yol göstericidir: “Ben Atatürkçüyüm, Ben Cumhuriyet’çiyim. Ben laik’im, ben Antiemperyalist’im. Ben insan hakları savunucusuyum. Ben tam bağımsız Türkiye’den yanayım. Ben özgürlükçüyüm. Ben terörün karşısındayım. Ben yobazların, hırsızların, vurguncuların, çıkarcıların düşmanıyım. Dün sabaha değin yazdığım hiçbir konuyu yalanlayamadınız. Öyleyse vurun parçalayın! Her parçamdan benim gibiler, beni asacaklar çıkacaktır!”

Hiçbir tehdit, hiçbir baskı gözümüzü korkutamayacak. İnandığı değerler uğruna canını ortaya koyan Mumcu’nun fikirleri, savunduğu ve inandığı değerler sonsuza dek bizimle olacak. Laik, aydınlık ve demokratik bir Türkiye için verdiği mücadele bizlere ışık olmaya devam edecek.

Bu duygu ve düşüncelerle, katledilişinin 28. yılında yılmaz Cumhuriyet savunucusu, cesaretin simgesi değerli gazeteci ve aydın Uğur Mumcu'yu ve onun şahsında tüm basın şehitlerimizi saygı ve özlemle anıyorum.

24 Ocak hüzünlü bir gün… 20 yıl önce bugün katledilen Diyarbakırlı yurttaşların “Gaffar Baba”sı, vatansever Emniyet Müdürü Gaffar Okkan’ı, ve 14 yıl önce bugün hayatını kaybeden siyasetin ilkeli ve beyefendi ismi İsmail Cem’i de saygı ve rahmetle anıyorum.

Uğurlar Olsun…"

Kapaklı Gazetesi Haber Merkezi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner65