Arçelik’den Çerkezköy’e yarım milyarlık yatırım

Dünyaca ünlü teknoloji firması Arçelik, Çerkezköy'de 500 Milyon TL’lik yatırımla geleceğin akıllı televizyon fabrikasını kurdu. 

Arçelik’den Çerkezköy’e yarım milyarlık yatırım

Dünyaca ünlü teknoloji firması Arçelik, Çerkezköy'de 500 Milyon TL’lik yatırımla geleceğin akıllı televizyon fabrikasını kurdu. 

Çerkezköy Organize Sanayi Bölgesi (ÇOSB)’de kurulan yeni üretim tesisinin açılış törenine Koç Holding CEO’su Levent Çakıroğlu, Koç Holding Dayanıklı Tüketim Grubu Başkanı Fatih Kemal Ebiçlioğlu, Arçelik CEO’su Hakan Bulgurlu ile Koç Holding ve Arçelik yöneticileri katıldı. Açılış töreninde konuşan Koç Holding CEO’su Levent Çakıroğlu, “Koç Topluluğu’nun televizyon üretimindeki yolculuğu 1968 yılında başladı. Türkiye’de televizyon yayınlarının yeni başladığı o sene, Beko markalı ilk siyah-beyaz televizyonu üretmiş ve ardından büyük bir heyecanla Ankara’da teşhir etmiştik. O günün üzerinden tam olarak yarım asır geçti. Siyah-beyaz TV’ler artık birer nostalji simgesi oldu, görüntü teknolojileri büyük bir dönüşüm geçirdi. Arçelik, yılda 3.2 milyon adet televizyon üretim kapasitesine ulaşarak bu alandaki konumunu güçlendirdi. Bugün, yine ilk televizyonu üretirken duyduğumuz heyecanı yaşıyoruz. Dijital teknolojilerle geleceğin televizyonlarını geliştiren ve üreten yeni nesil fabrikamızın resmi açılış törenini yapıyoruz.”dedi.

‘’KOŞULLAR NE OLURSA OLSUN YATIRIMA DEVAM’’

Firmanın kurucusu merhum Vehbi Koç'un izinden gittiklerini söyleyen Çakıroğlu, “Koşullar ne olursa olsun, ülke ekonomisine değer katan, bizi daha rekabetçi kılan yatırımlarımızı hız kesmeden gerçekleştiriyoruz. Son 5 yılda yapmış olduğumuz 35 milyar liralık yatırım bunun somut bir göstergesidir. Ülkemizin ödemeler dengesine son beş yılda 2.5 milyar dolar pozitif katkı sağladık. Türkiye’nin en fazla yatırım yapan topluluğu olarak, ekonomimizin itici gücü olmaya; dış pazarlarda büyüyerek ülkemize döviz girdisi sağlamaya odaklanıyoruz.” dedi. Ayrıca Koç Topluluğu olarak 2016 yılında firma genelinde başlattıkları Dijital Dönüşüm Programı’na verdikleri önemi de anlan Çakıroğlu, Arçelik’in; Ar-Ge, akıllı üretim sistemleri ve dijital fabrikalara yaptığı yatırımlarla Koç Holding’in dijital dönüşüm vizyonunun en önemli parçalarından birini oluşturduğuna dikkat çekti. 

‘’ÜLKEYE 2.5 MİLYAR DOLARLIK POZİTİF KATKI SAĞLIYORUZ’’

8 ülkede 20 üretim tesisi ve 12 markayla 145 ülkeye ihracat yaptıklarını dile getiren Çakıroğlu, ‘’Şirketimiz, Avrupa beyaz eşya pazarının 3’üncü büyük oyuncusu konumunda. Arçelik, son 5 yılda gerçekleştirdiği 4,5 milyar lira yatırımla, dışa bağımlı kalmadan teknoloji geliştirmeye, yetkinliklerini artırmaya odaklanıyor. İki milyar dolara yaklaşan ihracatı ve ağırlıklı olarak dış pazarlardan sağladığı satış gelirleriyle şirketimiz, ülkemizin ödemeler dengesine son beş yılda 2.5 milyar dolarlık pozitif katkı sağladı. 500 milyon lira yatırımla hayata geçirdiğimiz akıllı fabrikamız, sürdürülebilir büyüme ve dijital dönüşüm yolculuğumuzun önemli bir kilometre taşı olacak. Bugün, ülkemizin katma değeri yüksek ve rekabette fark yaratan teknolojik ürünler geliştirmeye ve dünya pazarlarına satmaya her zamankinden çok daha fazla ihtiyacı var. Dünya standartlarındaki fabrikamızla, üretimimizin yüzde 65’ini, 48 farklı ülkeye ihraç edeceğiz. Tüketici elektroniği sektöründe, ülkemizde son yıllarda yapılan en büyük yatırım olan fabrikamızı, bu önemli hedefler açısından son derece kıymetli görüyorum” dedi. 

‘’48 ÜLKEYE İHRAÇ EDECEĞİZ''

Çerkezköy Elektronik İşletmesi’nin sektördeki en modern üretim tesislerinden biri olduğunu vurgulayan Arçelik CEO’su Hakan Bulgurlu ise, konuşmasında şu ifadeleri kullandı; “Çerkezköy İşletmemizin üretim süreçleri yazılım tabanlı tam otomatik sistemler ile kontrol edilecek, bu sayede hem üretim verimliliği iki kat artacak hem de kalite artışı sağlanacak. İhracat üssü olarak konumladığımız fabrikada geliştirdiğimiz ürünlerin yüzde 65’ini 48 farklı ülkeye ihraç edeceğiz.''

YEREL EKONOMİYE KATKI

Arçelik’in yeni yatırımının bölge ekonomisine de önemli katkı yapacağını vurgulayan Bulgurlu, şu bilgileri verdi: “Fabrikada çalışacak 1.600 kişi, 2.700 yardımcı sanayi çalışanı ve aileleriyle birlikte yeni işletmemiz Çerkezköy’e yaklaşık 15 bin kişilik bir yeni ekosistem kazandırmış oldu. Bölgede zaten çok gelişmiş olan endüstriye hem yerli hem de yabancı önemli yeni yatırımlar eklenmesinin önünü açtık. Arçelik’in malzeme tedariki sağladığı 365 firma arasında yer alan Koreli bir firma Çerkezköy’e yatırım yapma kararı aldı. Ana fabrika dışında toplam 100 milyon TL’lik yardımcı sanayi yatırımı yapılarak, toplam 40 bin metrekarede 700 kişiye ek istihdam sağlanmış oldu.”

AKILLI FABRİKA BİNASIYLA ENERJİDE TASARRUF

Fabrikanın iş modeli olarak çevreye duyarlı ve sürdürülebilir bir şekilde dizayn edildiğini söyleyen Bulgurlu, üretim hatları gibi fabrika binasının da akıllı olacağını belirtti. ''Dünyaya Saygılı, Dünyada Saygın vizyonunu yansıttıklarını dile getiren Bulgurlu, ''Tüm ısıtma-soğutma kaynakları tam otomasyon ile iklim ve gün döngüsüne paralel olarak kendini ayarlayacak. Kazan ve soğutucu ünitelerin ömürlerini artırmak için eş yaşlandırma/eş kullanım otomatik olarak uygulanacak. Gün ışığından faydalanmak için tüm bina tavanında ışıklıkların kullanıldığı fabrikada, iç aydınlatma gün ışığı ile paralel olarak artacak ya da azalacak. Yeni tesisimizde, enerji tüketiminde yüzde 50 iyileşme, su tüketiminde yüzde 60 tasarruf sağlayacağız. Ayrıca doğalgaz tüketiminde yüzde 70, sera gazı salımında yüzde 25 azalma olacak. Fabrikada kullanılacak suyun yüzde 20’si yağmur suyundan geri kazanılacak” dedi.

16 AYLIK ÇABA GÜN YÜZÜNE ÇIKTI

İlk televizyonu 50 yıl önce tüketicileriyle buluşturan Arçelik, Çerkezköy’de kurduğu yeni nesil akıllı fabrikası ile 48 ülkeye ihracat gerçekleştirmeyi planlıyor. 18 bin metrekarelik alanda kurulan Arçelik Çerkezköy Elektronik Fabrikası’nda bulunan tüm otomasyon ve robot yazılımlarının Türk mühendisler tarafından yapıldı. 1600 kişinin istihdam edildiği fabrikada, 275 farklı ürün üretiliyor.  Üretim hızının iki katına çıkacağı yeni tesiste geleceğin TV’lerinin yanı sıra videowall ve yazar kasa üretimi de gerçekleştirilecek. İnşaatı 2017 Mayıs ayında başlayan fabrika, 450 kişinin yoğun çalışmaları sonucunda 16 ayda üretime hazır hale geldi. Tesiste günlük TV üretim kapasitesi 12 bin, yıllık üretim kapasitesi ise 3,2 milyon adet olarak planladı. Yazar kasa yıllık üretim kapasitesi ise 650 bin adet olacak. 

Güncelleme Tarihi: 24 Ekim 2018, 17:56

Furkan Bolat

Editör


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner65