Gönüllülerin katılımıyla ‘Arama Ekibi’ kurulacak

Çorlu Belediyesi tarafından afet ve acil durumlarda görev yapmak üzere gönüllü vatandaşların katılımı ile arama kurtarma ekibi kurulacak.

Gönüllülerin katılımıyla ‘Arama Ekibi’ kurulacak

Kapaklı Gazetesi - Çorlu Belediyesi ülkemizde ve şehrimizde yaşanacak olası doğal afetlerde aktif bir şekilde görev yapmak üzere arama kurtarma ekibi kurmak için hazırlıklara başladı. Gönüllülük esasına dayalı oluşturulacak olan arama kurtarma ekibinde yer almanın ilk koşulu Çorlu’da ikamet etmek.

Bunun yanı sıra başvuracak adayların 18-40 yaş aralığında, sağlık durumu elverişli, herhangi bir bedensel engeli bulunmayan; yükseklik korkusu, kapalı alan korkusu ve kan tutması gibi rahatsızlıkları olmayan bireyler olması gerekiyor.

EKİP ÜYELERİNE EĞİTİM VERİLECEK

Koşulları sağlayan adaylar arama kurtarma ekip üyesi olabilmek için başvurabilecek. Başvurunun kabul edilmesinin ardından ekibe katılan üyeler, alacakları eğitimler sonrasında Çorlu'da veya ülkemizde yaşanabilecek afet gibi felaketlerin ardından arama kurtarma faaliyetlerinde görev alacaklar.

“AFET BÖLGELERİNE GEREKLİ DESTEĞİ SAĞLAYACAĞIZ”

Konuyla ilgili açıklamada bulunan Çorlu Belediye Başkanı Ahmet Sarıkurt, “5393 Sayılı Belediye Kanununun 53. maddesine istinaden biz de Çorlu Belediyesi olarak yangın, sanayi kazaları, deprem ve diğer doğal afetlerden korunmak, bunların zararlarını azaltmak amacıyla ilçemizin özelliklerini de dikkate alarak ekip ve donanımımızı oluşturacağız. Böylelikle de belediyemiz sınırları içinde ya da dışında yangın ve doğal afetler meydana gelmesi durumunda, bu bölgelere gerekli yardımı ve desteği sağlayabileceğiz.” ifadelerini kullandı.

“TEDBİRİ ELDEN BIRAKMAYACAĞIZ”

‘Deprem değil tedbirsizlik öldürür” sözünü hatırlatan Başkan Sarıkurt, “Bu sözü aklımızdan çıkarmadan, en etkin deprem kuşaklarından birinin üzerinde yer alan ülkemizde tedbiri elden bırakmamalıyız. Tedbirli olmak demek elbette her an deprem olacak hissiyle yaşamak değil. Tedbirli olmak, öğrenilen bilgiler doğrultusunda olası bir deprem anında sarsıntı bitene kadar güvende kalmaktır. Tedbirli olmak, afetlerin ardından yaşanacak kayıpları en aza indirgeyecek eğitime ve donanıma sahip olmaktır. Arama kurtarma ekibimizi kurmamızdaki temel amacımız da budur.” dedi.

Güncelleme Tarihi: 20 Şubat 2021, 13:52

Furkan Bolat

Editör


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner65