Çolpan: Deprem uyarılarını dikkatle dinledik

Çorlu Belediye Başkan Yardımcısı Oktay Çolpan, Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan'ın uyarılarının dikkate alınması gerektiğini belirterek, "Uyarıları dikkatle dinledik. Zira Çorlu geçmişte de büyük deprem yaşamış bir şehir." dedi.

Çolpan: Deprem uyarılarını dikkatle dinledik

Kapaklı Gazetesi - Marmaraereğlisi Meslek Yüksekokulu'nda gerçekleştirilen panele katılarak Çorlu ve çevresindeki yapılaşma alanları hakkında bilgiler aktaran Çorlu Belediye Başkan Yardımcısı Oktay Çolpan, Jeofizik Yüksek Mühendisi Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan'ın Marmara Bölgesi'nde meydana gelebilecek büyük depremin Tekirdağ'da olacağını öne sürdüğünü belirtti.

‘’İSTİŞARE EDİYORUZ’’

Çolpan, "Sayın Prof. Dr. Ercan'ın uyarılarını ve açıklamalarını dikkatle dinledik. Çorlu Belediyesi olarak gerekli tedbirleri almak için hızlı adımlar atacağız. Bu konuda çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Deprem ve kentsel dönüşüm konularında düzenlediğimiz toplantılarla yol haritamızı belirlemeye devam ediyoruz. Olası depremde meydana gelebilecek hasarı en aza indirmek için atılması gereken adımları devletimizin ilgili kurumları ile de istişare ediyoruz.’’ dedi.

‘'DEPREM DEĞİL BİNA ÖLDÜRÜR'’

Depremin değil, yapının öldürdüğünü vurgulayan Çolpan, ‘’Depremde kalitesiz ve kurallara uyulmadan yapılan yapıların hasar gördüğünü asla unutmamalıyız. Burada önemli olan bir diğer unsur ise inşaat yapılacak zeminlerdir. Değerli hocamız başta olmak üzere birçok bilim insanımız aslında bu konuda yıllardan beridir uyarılarını sürdürmektedirler. Deprem değil bina öldürür sözünü asla unutmamalıyız... Zeminin ne kadar önemli olduğunu geçtiğimiz günlerde yaşadığımız İzmir depreminde bir kez daha gördük. Kilometrelerce ötede olmasına rağmen en büyük yıkım Bayraklı'da yaşandı ve onlarca vatandaşımız yaşamını yitirdi.’’ İfadelerini kullandı.

‘'ÇORLU KÜÇÜK KIYAMETİ YAŞAMIŞ BİR ŞEHİR'’

Çorlu’nun deprem hattında bir ilçe olduğunu hatırlatan Çolpan, ‘’Ülkemiz ve bölgemizin deprem kuşağında olduğunu alsa unutmadan bir an evvel gerekli önlemlerin alınması gerekiyor. Hayatta kalmak istiyorsak geçmişimizi de bilmek zorundayız. Çorlu geçmişte deprem nedeniyle neredeyse yerle bir olmuş bir şehir. ‘Küçük Kıyamet’ olarak adlandırılan ve 23 Nisan 1766 tarihinde Marmara Denizi'nde meydana gelen deprem Çorlu ile Büyükçekmece’yi neredeyse yerle bir etmiş. Deprem bir doğa olayıdır ve sonuçta insan kaynaklı olarak tehlike arz eder. Deprem zararlarının büyük boyutlarda olmasının sebebi de maalesef ki insandır. Yakın zamanda meydana gelen depremler bunu bizlere bir kez daha kanıtlamıştır. Japonya, deprem konusunda örnek almamız gereken önemli bir ülke. Yasal düzenlemelerle birlikte çok şiddetli depremlerde bile can kaybı yaşanmadığını görebiliyoruz. Araştırdığımızda görüyoruz ki Japonya gibi ülkeler yerleşim alanlarını depremi esas alarak inşa etmektedirler. Bugün uzmanlar Tekirdağ ve İstanbul'da olası büyük şiddette bir depremde İstanbul başta olmak üzere bölgemizde depreme uygun olarak inşa edilmeyen binlerce yapının risk grubunda olduğunu bildiriyorlar.’’ dedi.

‘'AFET KONTEYNER SAYIMIZI ARTIRIYORUZ'’

Çorlu Belediyesinin deprem riskine karşı aldığı önlemlerden bahseden Çolpan, ‘’Depremin yarattığı sonuçlar sadece bizim Çorlu Belediyesi olarak üstesinden gelebileceğimiz bir konu değil. Bu konunun ulusal boyutta yeniden ele alınarak gerekirse sil baştan değerlendirilmesi ve inşaat kuralları revize edilmelidir. Kentlerimizde yaşayan vatandaşlarımıza sağlıklı ve güvenli bir yaşam ortamı hazırlamak tüm yöneticiler olarak ortak yükümlülüğümüzdür. Yerel yönetimler olarak bizler düzenlenecek kanunlar nezdinde kentlerimizde tüm tedbirleri almalıyız ve alınmasını mutlaka sağlamalıyız. Bunun yanında vatandaşlarımızın da almaları gereken tedbirler konusunda bilgilendirmeliyiz.

Çorlu Belediyesi olarak bu konuda bünyemizde oluşturduğumuz ekiplerimiz ile halkımızın bilinçlenmesi için çalışmalarımızı aralıksız olarak sürdürüyoruz. Kentimizde sağlıksız yapılaşma ile mücadele etmeye devam ediyoruz. Yetkili kurumlar ile birlikte düzenlediğimi panel ve oturumlarla adımlar atıyoruz.

Deprem sonrasında anında ve doğru müdahale için oluşturduğumuz ekiplerimizin malzeme ihtiyaçlarını satın aldığımız afet konteynerlerinden temin edecekler. İlk etapta 4 afet konteyneri satın aldık ve şehrimizin muhtelif ve kolay ulaşılabilir noktalarına konuşlandırdık. Afet konteyneri sayılarımızı artırmaya devam edeceğiz. Umarım geçmişte yaşadığımız acıları bir kez daha yaşamayız." diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 19 Kasım 2020, 20:01

Furkan Bolat

Editör


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner3