Ambalaj atıklarını getiren, ödülleri kapacak

Çorlu Belediyesi ve Bayrec Geri Dönüşüm firması arasında imzalanan protokol ile ambalaj atıkları kaynağında toplanacak ve ayrıştırılacak.

Ambalaj atıklarını getiren, ödülleri kapacak

Kapaklı Gazetesi - Çorlu Belediyesinin, Bayrec Geri Dönüşüm firması ile imzaladığı protokol kapsamında ilçeye kurulacak 3 mobil atık getirme merkezine ambalaj getiren vatandaşlar, sürpriz ödüller kazanacak.

Ambalaj Atıklarının Kontrolü Yönetmeliği ve Çorlu Belediyesi Ambalaj Atıkları Yönetim Planı kapsamında üretim atıkları hariç Atık Yönetimi Yönetmeliği'ndeki atık tanımına uyan her türlü ambalaj ve ambalaj malzemesinin kaynağında ayrı toplanması ve lisanslı ambalaj atıkları toplama ve ayırma tesisinde ayrıştırılarak değerlendirilmesi amacıyla Çorlu Belediyesi ve Bayrec Geri Dönüşüm Nakliyat Madencilik İthalat İhracat Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi arasında üç yılı kapsayan bir protokol imzalandı.

“AMBALAJ ATIKLARI KAYNAĞINDA AYRIŞTIRILACAK”

Çorlu Belediye Başkanı Ahmet Sarıkurt, protokol töreninde yaptığı konuşmada, "Temiz bir Çorlu için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Önceki günlerde tekstil atıklarının toplanması konusunda attığımız adım ile kentimizin farklı noktalarına kumbaralar yerleştirmiştik ve halkımızdan bu konuda oldukça olumlu geri dönüşler alıyoruz. Bugün ise 'Sıfır Atık' projemiz kapsamında bir adım daha attık ve ambalaj atıklarının evlerde ayrı ayrı toplanması ve evlerden alınabilmesi için Bayrec Geri Dönüşüm firması ile bir protokol imzaladık. Protokol kapsamında Belediyemiz sınırları içerisinde ambalaj atıkları kaynağında ayrıştırılacak ve toplanacak” ifadelerini kullandı.

“PUAN VE ÖDÜL KAZANABİLECEKLER”

Projenin önemli bir diğer kısmının ise puan ve ödül sistemi olacağını dile getiren Sarıkurt, “Vatandaşlarımızın apartman, site gibi toplu olarak yaşadıkları yerlerde topladıkları ambalaj atıkları, site ve apartman adına puan ve ödül karşılığı olarak vatandaşlara geri dönecek. Ayrıca şehrimizin 3 ayrı noktasına kurulacak olan mobil atık getirme merkezlerine ambalaj atıklarını getiren vatandaşlarımız yine bireysel olarak puan ve ödül kazanabilecekler. Evlerinde ayrı olarak toplayacakları ambalaj atıkları için kendilerine ödül verilecek. Bunun için telefonlarınıza 'Çorlu Sıfır Atık’ mobil uygulamasını yüklemeniz gerekiyor. Mobil uygulamadaki yönergeleri takip ederek atıkların apartman ve sitenizden ödül karşılığında alınmasını sağlayabilir ve akabinde puan ve ödül sistemine dâhil olabilirsiniz. Bireysel olarak vatandaşların evlerinden alınan atıklar puan sistemine dâhil olamayacaktır. Ticari işletme ve iş yerleri sıfır atık yönetmeliği gereğince puan ve ödüllerden muaf olacaktır” dedi.

Güncelleme Tarihi: 30 Haziran 2021, 19:57

Furkan Bolat

Editör


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner65