Çerkezköy Belediyesi’nde 700 bin TL'lik vurgun

Çerkezköy Belediye Başkanı Vahap Akay, düzenlediği basın toplantısında Çerkezköy Belediyesi Emlak ve İstimlak Servisi’nde ortaya çıkartılan vurgun hakkında açıklamalarda bulundu. Bölge gündemine bomba gibi düşen dolandırıcılık olayıyla ilgili savcılığa suç duyurusunda bulunduklarını belirten Akay, ‘’ Şu anda önümdeki tabloda gördüğüm 650 – 700 bin TL’lik bir durum söz konusu. 31.12.2018’den 1 Mayıs 2018’e kadar gittik şu anda, daha da gidiyoruz. Mesai, hafta sonu gözetmeden Çerkezköy Belediyesi gidebildiği yere kadar elindeki dolandırıcıkla karşı karşıya kalacak bütün evraklarını sil baştan gözden geçiriyor.’’ dedi.

Çerkezköy Belediyesi’nde 700 bin TL'lik vurgun

Kapaklı GazetesiÇerkezköy Belediye Başkanı Vahap Akay, düzenlediği basın toplantısında Çerkezköy Belediyesi Emlak ve İstimlak Servisi’nde ortaya çıkartılan vurgun hakkında açıklamalarda bulundu. Bölge gündemine bomba gibi düşen dolandırıcılık olayıyla ilgili savcılığa suç duyurusunda bulunduklarını belirten Akay, ‘’ Şu anda önümdeki tabloda gördüğüm 650 – 700 bin TL’lik bir durum söz konusu.  31.12.2018’den 1 Mayıs 2018’e kadar gittik şu anda, daha da gidiyoruz. Mesai, hafta sonu gözetmeden Çerkezköy Belediyesi gidebildiği yere kadar elindeki dolandırıcıkla karşı karşıya kalacak bütün evraklarını sil baştan gözden geçiriyor.’’ dedi.

Geçtiğimiz günlerde Çerkezköy Belediyesi Emlak ve İstimlak Servisi’nde sahte makbuz ile yüzbinlerce liralık vurgun yapıldığı ortaya çıktı. Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Çerkezköy Belediye Başkanı Vahap Akay, olayı ‘nitelikli dolandırıcılık’ olarak değerlendirdi.

‘’SAHTE TAHAKKUK FİŞİ ORTAYA ÇIKMIŞ’’

Makamında düzenlediği basın açıklamasında konuşan Akay, ‘’Mayıs ayının 28‘inden itibaren kendi çevremizde yapmış olduğumuz bir tespitten yola çıkarak kendi iç araştırmamız daha sonra savcılıkta suç duyurusuna kadar varan süreç ile alakalı biraz açıklama ihtiyacımız doğmuştur. Buradaki zarar gibi görünen meselenin ne olduğunu tarif etmemiz lazım. Çerkezköy Belediyesi'ne imar işlerine bir ruhsat başvurusunda bulunuyorsunuz. Ruhsat başvurusu, iskan başvurusu ya da talebiniz her ne ise bu başvuruda bulunduğunuz andan itibaren belediye imar işlerine çıktınız. Belediye imar işlerine bulunduğunuz evrakın içeriği ile alakalı size bir ödeme emri veriyor. Yani geldiniz bir ruhsat talebinde bulundunuz, belediye ruhsat talebini başvuran ruhsat dosya sahibini ya da o dosyayı takip eden arkadaşa bir ödeme emri oluşturuyor. Diyor ki; ‘senin 37 bin 130 lira ödeme emri oluştu. Al bunu git belediyedeki emlak servisinde bir tahakkuk oluştur. Bu tahakkukunu bir tahsilata dönüştür. Sonra makbuzlarını al bize getir. Biz ruhsat işlerine devam edelim.’ Şimdi, vatandaş yukarıya çıkmış ödeme emrini almış, bu arkadaşın aşağı kata inip emlak servisinden bir tahakkuk oluşturması lazım. Öyle bir düzenle başvurulmuş ki hiç emlak servisine uğramadan bir sahte tahakkuk fişi ortaya çıkmış. Sahte tahakkuk fişini gerçekmiş gibi yukarıdaki imar birimine ruhsat talebinde bulunan emlak birimine teslim olunuyor. Ve bununla beraber eğer bir ruhsat talebi ise ruhsat, iskan talebi ise iskan Çerkezköy Belediyesi ruhsat veya iskan talebinde bu belgeyi asıl olarak gördüğü için işleme devam ediyor.’’ dedi. 

‘’SAHTE FİŞLERLE KİM, KİMLER BU SÜRECİ YÖNETTİ?’’

Sahte tahakkuk fişi ile vurgun yapanların adalete teslim edilmesi için çalıştıklarını kaydeden Akay, ‘’Biz, özet olarak bir şüpheden yola çıkarak 28 Mayıs 2018 tarihinde sahte olduğunu tespit ettiğimiz tahakkuk fişleri ile bu tespiti yaptık. O gün tutanakladık. Daha sonra araştırmayı biraz dar alanda incelemeye başladık. Bu sahte tahakkuk fişini kim, kimler, belediye içerisinden belediye dışından, bu işin içerisinde kimler olabilir, ruhsat alma aşamasında bu süreci takip edenleri de takip etmek suretiyle böyle bir süreç başlattık. Daha sonra araya bir bayram tatili girdi. Tatilin hemen ardından yine çalışmalarımıza devam ettik ve artık 12.06.2019’da hemen Çarşamba günü bununla ilgili komisyonu kurduk. Komisyonumuz bu tarihten itibaren geriye dönük olarak gidebildiği yere kadar, Çerkezköy Belediyesi'nde bugüne kadar ödeme emrinin tahakkuka ve tahsilata dönüştüğüne dair kalem kalem, gün gün, ne kadar ruhsat, iskan verildiyse, ne kadar buna bağlı harç makbuzlarının ödeme emirlerinin tamamını tek tek taramakla ilgili görevlendirildi. Bu konuyu, bunları üretmeye çalışan kim ya da kimlerin Çerkezköy Belediyesi'ne ya da kurumlara ne gibi zararlar verdiğini ölçmek gibi bir komisyonumuzu kurduk. Göreve başlattık.’’ İfadelerini kullandı.

‘’ÇERKEZKÖY BELEDİYESİ BU SÜREÇTEN ZARAR ALMADAN ÇIKACAK’’

Çerkezköy Belediyesi’nin vurgundan zarar almadan çıkacağını belirten Akay, şu şekilde konuştu; ‘’Hemen ardından bu konu ile ilgili dün itibariyle elimizde var olan evrakların tamamını suç duyurusu şeklinde verdik. Bugün itibari ile tespitlerimiz devam ediyor. İlaveler çıkmaya başladı. O ilaveleri de savcılığa teslim etmeye devam edeceğiz. Aslolan şu: bundan sonra ne olacak. Bir vatandaş veya inşaat firması geldi yatması gereken bir parası Çerkezköy Belediyesi’ne ruhsat olmak üzere sahtekârların hesabına yattı, belediyenin hesabına yatmadı. Ne olacak: Çerkezköy Belediyesi ya ruhsatını iptal edecek ya da tahakkuk oluşturacak ‘bu parayı kamuya borçlusun’ diyecek. Çerkezköy Belediyesi bu sürecin sonundan zarar almadan çıkacak. Ancak öyle anlaşılıyor ki ruhsat almaya gelen, çalışan vatandaşların, müteahhitlerin, kişilerin zarar göreceği açık. ‘’

‘’NİTELİKLİ DOLANDIRICILIK’’

Olayı yargıya taşıdıklarını da kaydeden Belediye Başkanı Akay, ‘’Bu para birileri tarafından bana göre nitelikli bir dolandırıcılık şekli ile dolandırıldığını görüyorum. Çerkezköy Belediyesi’nin içerisinde de buna katılan eğer varsa bunları da tespit etmek amacıyla savcılığa suç duyurumuzu yaptık. Süreci sonuna kadar takip etmeye devam edeceğiz. Kamunun bu noktada bir eksiği, bu konuya yeltenenler adına bu noktada eğer belediye namına bir zarar ortaya çıkıyorsa bunu tamamlamak gibi bir zorunluluğumuz var. Şunu söylüyorum o ya da bu şekilde ruhsat almaya çalışan kişi ya da kurumlar öyle anlaşılıyor ki bazı tespitlerde, şu ana kadar 20’yi gecik tespitimiz oluştu bunları da savcılığa vereceğiz. Daha da araştırmaya devam edeceğiz. Bunlar sahte evraklarla Çerkezköy Belediyesi’ne ödendiği gösterilen rakamları bir şekilde belediye hesabına ya yatıracaklar ya da ruhsatları, iskanları iptal olunacak. ‘’ dedi.

‘’3 BİN 700 ÖDEMİŞ 37 BİN GÖSTERMİŞ’’

Kötü niyetli kişilerce durumun birçok kez istismar edildiğini belirten Akay, ‘’İki türlü var. Bir hiç emlak servise uğramamış olan kendi başına sahte bir tahakkuk fişi oluşturmuş. Bir de örnek vermek gerekirse 37 bin lira ödeme emri alan bir başka dosyada da aşağıya inmiş tahakkuk servisine orada 3 bin 700 tahsilat yapmış, o makbuzları cebine koymuş, sahte 37 binlik tahlisat makbuzunu tahakkuk üretip bunu teslim etmiş. Bir kişinin bunu tek başına yapmış olması bence mümkün değil. Çerkezköy Belediyesi’nin üzerinden birileri bir sahtekarlık işi içerisine girmiştir. Biz bu sahtekarlık durumu ‘aman şöyle duyulmasın, aman az duyulsun, aman bu bize zarar verir’ demeyiz. Çerkezköy Belediyesi adına sahte tahakkuk fişi, sahte tahsilat belgesi üreterek sahtecilik yapılmıştır. Bunu kim, nasıl yapmışsa kamu üzerinde vatandaşların dolandırılması, işin özeti bu aslında. Çerkezköy Belediyesi eninde sonunda verdiği ruhsatları tahakkuk ettirecek ve bu parayı alacaktır. ‘’ ifadelerini kullandı.

‘’650 – 700 BİN TL SÖZ KONUSU’’

Aynı metodla yüzbinlerce liranın dolandırıldığını iddia eden Başkan Vahap Akay, ‘’Şu anda önümdeki tabloda gördüğüm 650 – 700 bin TL’lik bir durum söz konusu.  31.12.2018’den 1 Mayıs 2018’e kadar gittik şu anda, daha da gidiyoruz. Arkadaşlarımızı görevlendirdik. Mesai, hafta sonu gözetmeden Çerkezköy Belediyesi gidebildiği yere kadar elindeki dolandırıcıkla karşı karşıya kalacak bütün evraklarını sil baştan gözden geçiriyor. Sadece Çerkezköy Belediyesi'nde ödeme emri çıkartılan ne kadar evrak varsa tamamı kontrol edilecek. Çıkanların hepsi kenara ayrılacak. Kamu üzerinde oluşturulmaya çalışılan kamu zararı, kamu üzerinden Çerkezköy Belediyesi'nden sahte tahakkuk fişleri ile dolandırılmak istenen hem Çerkezköy Belediyesi hem de bazı vatandaşların bu noktadaki ne kadar üretebildikleri şey varsa ortaya çıkacak. Her şerden bir hayır çıkar derler. Başımıza bir tahakkuk fişi üretip bunu bu şekilde anlaşıldığı gibi bir şeytanlıkla karşı karşıya kaldık. Ne kadar önlem varsa kesinlikle alınacak. ‘’ diye konuştu.

‘’SAVCILIĞIN ARAŞTIRMASI İÇİN DOSYAMIZI İLETTİK’’

Basın mensuplarının ‘’Dosyalardaki firmalarla muhatap oldunuz mu?’’ sorusuna Akay, “Evrakların hepsi savcılığa verilecek. Burada 23 adet var. Bazısının iki adet, üç adet var. Buradakinin kötü niyetli mi, iyi niyetli mi olduğunun araştırmasını yapmak benim işim değil. Savcılık bu konuda araştırmayı yönetsin diye ben dosyamı iletmişim. Onları savcılık yönetecek. Ben neyi yöneteceğim: ‘A firması senin dosyanda sahte tahakkuk belgesi var. Sana ruhsat vermişiz. Çerkezköy Belediyesi'ne ödemen gereken 50 bin 21 TL bir para yatmamış. Senin ruhsatın iptal oluyor kardeşim. Ya gel paranı yatır, ya ruhsatını iptal eder ruhsatını iptal ettikten sonra ruhsatsız bir yapıya yapmam gereken işlemleri ben belediye olarak yapmaya başlarım’ para yatar, soruşturma devam eder. Ben bu parayı alırım. Ben bunların hepsine söylemeye başlamışım. Bu işi o mu yaptı, parayı kime verdin? Senin paranı Çerkezköy Belediyesine yatırmadığı belli. Sen mi yatırmadın ya da bu işi senin dosyanı hazırlayan birisi mi yaptı araştırması yapmak sorumluluğunu savcılık yaptığımız suç duyurusu talebinde ifade ettik. ‘’ cevabını verdi.

‘’ELİMDE SOMUT VERİ OLMADIĞI İÇİN İSİMLERİ TELAFFUZ ETMİYORUM’’

Basın mensuplarının ‘’Şüphelendiğiniz birileri var mı?’’ sorusuna Akay’ın yanıtı şu şekilde oldu; “Şüpheler üzerinden belediye bir şey yapamaz. Bu soruşturma başladığında ki bir biran evvel başlamasından yanayız. Başlar başlamaz ben, buradaki diğer personeller bildiği, hatırladığı, tahmin ettiği gider ifadesini verir. Bunlar gerçekleşmeden, elde somut veri olmadan kendi tahminlerimi söyledim.  Çok net bana göre bir tespitim ve tahminim var. Ortada belge var mı dersen yani bu tahsilat ve tahakkuk fişini yazılı olarak teslim ettiğine dair bir evraka gerek olmadığı için bugüne kadar bu gerçekleşmemiş. O yüzden buna dair somut veri olmadığı için isimleri telaffuz etmiyorum. Devamı savcılık soruşturmasında hemen ortaya çıkacaktır tahmin ediyorum. ‘’

‘’BURADA SAHTEKARLIK SÖZ KONUSU’’

Son olarak konuyla ilgili geçmişe dönük bir çalışma da yaptıklarını belirten Akay, ‘’Komisyonu kurduğum arkadaşlarıma yazılı olarak görevlendirmeleri yaptık. Bugünden itibaren Çerkezköy Belediyesi kaç tane ödeme emri oluşturdu. Çıkarın tabloyu. Mayıs, Şubat, Ocak, 2018, 2015,2012, 2010… sadece kendi dönemim değil, geriye doğru gideceğiz. Bu yapmaya meyil eden vatandaşların belediyeye bir zarar oluşturup oluşturmadığına dair bir tablo çıkartacağım.  Kaç tane ödeme emri oluşturulmuş, kaç tanesi gerçek tahakkukuyla buluşmuş, kaç tane sakatlık var işin sonunda bunu rapor halinde anlatacağım zaten. Sonuçta burada bir sahtekarlık söz konusu. Gözden kaçırılmış bazı şeytanların sahte makbuzlar üreterek kamuyu birilerinin üzerinden menfaatle para sağladığı düzenden bahsediyoruz. Çerkezköy Belediyesi kendi nakdi zararını bir şekilde karşılayacak, yetmez, bu sahtekarlığı yapanlar kanun önünde hesap verecek. Bunun için de sonuna kadar mücadele edeceğiz.’’ Diyerek açıklamasını tamamladı.

Güncelleme Tarihi: 15 Haziran 2019, 13:20

Furkan Bolat

Editör


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
YORUMLAR
Şirvan topakkaya
Şirvan topakkaya - 12 ay Önce

Beş yıldır siz gorevdesiniz ..2018 diyorsunuz demekki sizin doneminizde yapıldı.. hadi diyelim sizin döneminizde degil.beş yıldır neden araştırılmayip 2019 da araştırıldı?? Kafamda deli sorular lütfen biri bana cevap yazabilirmi .

ağası
ağası - 12 ay Önce

VAKIF VE MUKTEDİR DEĞİLSİN BAŞKAN

SIRADAKİ HABER

banner3