Mutluluğa Kurşun Sıkma, Geleceği Karartma

İçişleri Bakanlığı tarafından valiliklere düğün ve nişan törenlerinde havaya ateş açılmasının engellenmesi için genelge gönderildi.

Mutluluğa Kurşun Sıkma, Geleceği Karartma

Kapaklı Gazetesi - İçişleri Bakanlığı tarafından valiliklere düğün ve nişan törenlerinde havaya ateş açılmasının engellenmesi için genelge gönderildi. 

İçişleri Bakanlığı Düğün ve nişan gibi organizasyonlarda havaya ateş açılmasını önlemek için düğmeye bastı. Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu imzasıyla 81 il valiliğine gönderilen genelgede, düğün ve nişan törenlerinde havaya ateş açılması nedeniyle üzücü olayların meydana geldiği belirtildi. Yaşanan üzücü olayların kamuoyunda tedirginliğe ve kamu düzeninin sorgulanmasına neden olduğunun vurgulandığı genelgede, vatandaşların can güvenliğinin korunması, suç işlenmesinin önlenmesi için ülke genelinde bayram, düğün, uğurlama, spor müsabakası gibi kutlama faaliyetlerinde valiliklerden gerekli önlemlerin alınması istendi.

MUHTARLARA YETKİ VERİLDİ

Alınması gereken tedbirlerin aktarıldığı genelgeye göre, valilikler, düğün, nişan gibi kutlamalarda silah kullanılmaması ve havaya ateş açılmaması hususlarına ilişkin organizasyon sahiplerinden taahhütname alacak. Organizasyonlara davetli olarak katılan ve ihbar, tutanak altına alma ve müdahale yükümlülüklerini yerine getirmeyen kolluk görevlileri hakkında soruşturma açılacak. Muhtarlar da bölgelerinde havaya ateş açıldığını öğrendikleri anda kolluk birimlerine ihbarda bulunma yükümlülüklerini yerine getirecek.

KAMU GÖREVLİLERİ HAKKINDA CEZA UYGULANACAK

Organizasyon sahipleri tarafından açık alanlarda yapılacak kutlamalarda, havaya ateş açılmamasına, silah kullanılmamasına yönelik farkındalık oluşturmak amacıyla hazırlanacak "Mutluluğa Kurşun Sıkma, Geleceği Karartma" yazılı afişler, davetlilerin görebileceği şekilde alanlara asılacak. Kamu personelinin, katıldığı organizasyonlarda silahı ile havaya ateş açtığının tespitinde hakkında disiplin işlemi başlatılacak. Soruşturma esnasında bu kamu görevlileri hakkında idari para cezası uygulanıp uygulanmadığına dikkat edilecek.

Öte yandan Bakanlık, düğün, nişan gibi organizasyonlarda havaya ateş açılmasını engellemek, konuyla ilgili toplumsal farkındalık oluşturmak, uygulamada birliği sağlamak amacıyla valiliklere genel emir çıkarma talimatı da verdi.

Güncelleme Tarihi: 04 Eylül 2019, 17:13

Furkan Bolat

Editör


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
YORUMLAR
Gökhan Kapaklı
Gökhan Kapaklı - 5 ay Önce

Kesin uygulanır zaten! Her düğünde kapaklı dallasa dönüyor. Sanki trakyada değil vahşi batıda insanlar.

SIRADAKİ HABER

banner3